جامعه مجازی دانشگاه پیام نور
نکاتی درباره ی دندانها - نسخه قابل چاپ

+- جامعه مجازی دانشگاه پیام نور (http://pnuforums.ir)
+-- انجمن: کلاس پزشکی (/forum-117.html)
+--- انجمن: پزشکی و درمانی (/forum-118.html)
+---- انجمن: دندان پزشکی (/forum-122.html)
+---- موضوع: نکاتی درباره ی دندانها (/thread-15335.html)


پنير از پوسيدگي دندان‌ها جلوگيري مي‌كند - Silver Fox - ۱۳۸۸/۳/۳۰ ۱۰:۰۲ عصر

پنير باعث جلوگيري از رشد باكتري‌هايي مي‌شود كه در ميان دندان‌ها لانه كرده، همچنين مانع از پوسيدگي و فاسد شدن تكه غذاهاي باقي مانده در دهان مي‌شود.

دكتر آرش شبستري ، متخصص تغذيه در گفتگو با ايسنا گفت:30 گرم پنير، معادل يك ليوان ماست يا يك ليوان شير است كه براي بدن بسيار مفيد است.

وي تاكيد كرد: شير و ماست از ارزش غذايي بيشتري نسبت به پنير برخوردارند زيرا هنگام تهيه كردن پنير آب آن جدا مي‌شود. به همين دليل مقداري از ويتامين 2 b (ريبوفلاوين) آن از بين مي‌رود.

شبستري در پايان اظهار كرد: پنير به علت داشتن نمك ممكن است براي همه افراد خوب باشد ولي بهتر است سالمندان در مصرف آن زياده‌روي نكنند.
Yess


نوشابه‌های گازدار - دندان‌ها - Iris - ۱۳۸۸/۵/۴ ۱۲:۰۸ عصر

سلامت به نقل از مدیكال نیوز تودی: خطر نوشابه‌های گازدار به علت تخریب مینای دندان سال‌هاست كه مطرح شده است. در نشریه ماه دسامبر كلینیك سلامتی مایو، راه‌های زیر برای كسانی كه نمی‌توانند نوشابه‌های گازدار را كنار بگذارند مطرح شده است:
نوشابه را با نی بخورید و نی را در قسمت‌ انتهای دهان قرار دهید تا كمترین تماس نوشابه با دندان‌ها اتفاق بیفتد.
بلافاصله بعد از مصرف نوشابه گازدار دندان‌هایتان را مسواك نزنید. به علت مصرف نوشابه گازدار، مینای دندان ضعیف می‌شود و با مسواك زدن بلافاصله دندان‌ها، مینای ضعیف شده تخریب می‌شود. برای پاك كردن قند نوشابه از روی دندان‌هایتان، دهان را با آب بشویید


اصول پیشگیری و درمان تغییر رنگ دندان ها - *FaNtAsTiC* - ۱۳۸۸/۵/۱۳ ۱۰:۳۹ عصر

دندان ها مرواریدهای بدن شناخته شده اند و در معیارهای زیبایی شناختی چهره انسان، سفیدی ودرخشان بودن دندان ها، عامل مهم و تعیین کننده ای محسوب می شود. ممکن است سفیدی دندان ها درجات گوناگونی از بسیار سفید تا سفید متمایل به زرد داشته باشد، این طیف از رنگ دندان ها از نظر عموم پذیرفته و قابل قبول است.اما وجود تغییر رنگ هایی در زمینه هایی به غیر از سفید، به خصوص در دندان های پیشین افراد، ناراحت کننده و غیر قابل قبول است. عوامل گوناگونی در ایجاد تغییر رنگ های دندانی دخیل هستند. شاید بتوانیم با شناخت این عوامل، از ایجاد بعضی از آنها و در نتیجه تغییر رنگ های دندانی پیشگیری کنیم.

چای دوست دارید؟

آیا شما از گروه چای خورهای حرفه ای هستید؟ قهوه چطور؟ روزی چند لیوان؟

چای، قهوه و تمام خوراکی های رنگی از مهمترین تیرهایی هستند که هدف دندان را نشانه رفته اند و عامل موثر تغییر رنگ دندان ها هستند. نوشابه های رنگی، میوه ها و سبزی های رنگ دار مانند توت فرنگی، گیلاس، هویج و حتی سیب دندان ها را رنگ می کنند. اگر سفیدی دندان هایتان را می پسندید و دوست ندارید به این راحتی آنرا از دست بدهید، کمتر چای و قهوه بنوشید. بعد از خوردن خوراکی های رنگی هم دهانتان را آب بکشید.

امان از دست تنباکو

دست به جیب می بری، پاکت سیگار، یک نخ بلند و باریک، آتش می کنی، و دودش را می بلعی. خداحافظ سلامت، خداحافظ لثه های سالم من و خداحافظ دندان های سفید و زیبا. مصرف همه گروه های دخانیات اعم از سیگار، قلیان، پیپ و تنباکوی جویدنی دندان ها را تیره می کند.

وقتی دندان ها مریض می شوند

اگر در تشکیل و شکل گیری مینا و عاج دندان در دوران جنینی اختلالی اتفاق بیافتد، ممکن است مینا و یا عاج دچار تغییر شکل و تغییر رنگ شوند. بیماری های عمومی بدن و شرایط وابسته به آنها هم ممکن است در رنگ دندان ها اثر بگذارد.مثلا بیمارانی که به دلیل سرطان در ناحیه سر و گردن رادیوتراپی یا شیمی درمانی شده اند ممکن است در دندان هایشان تغییر رنگ هایی ایجاد شود. بعضی از عفونت ها در باردار نیز می تواند بر روی جوانه دندان های جنین اثر منفی گذاشته و موجب تغییر رنگ آنها در آینده شود.

تاثیر داروها

بعضی از داروها می توانند در ساختمان دندان ها نفوذ کرده و به صورت داخلی و عمیق دندان ها را رنگ کنند. برای مثال تجویز و استفاده از آنتی بیوتیک های تتراسیکلین و داکسی سیکلین در کودکان زیر هشت سال ممنوع است زیرا باعت تغییر رنگ در دندان های این کودکان می شود. و یا مثلا دهانشویه کلرهگزیدین نیز در صورت مصرف طولانی و مداوم می تواند رنگ دندان ها را تغییر دهد.

این قافله عمر

به ازای گذشت سال های طولانی، مینای دندان های ما به تدریج نازک شده و از روی دندان حذف می شود. لایه زیرین مینا که به دهان باز می شود عاج است. عاج لایه ای با ته رنگ زرد است و نیز به خاطر خلل و فرج زیاد روی آن، رنگدانه های زیادی بر آن رسوب می کند و به مرور این دندان ها دچار تیرگی می شوند.

پوسیدگی ها

پوسیدگی رنگ دندان ها را تغییر می دهد. پوسیدگی های اولیه به صورت لکه های سفید گچی رنگ روی دندان ها ظاهر می شوند اما به مرور زمان و با پیشرفت پوسیدگی ، رنگ دندان ها در منطقه پوسیدگی قهوه ای یا سیاه خواهد شد. از طرفی اگر عاملی باعث شود که مینای دندان نازک شده یا حذف شود، به دلیل ظاهر شدن عاج در سطح دندان، رنگ دندان به سمت زرد متمایل خواهد شد. مثلا در افرادی که به طور مداوم محتویات معده و اسید معده آنها به دهانشان باز می گردد و این اسید باعث حذف مینا از روی دندان می شود.

مراقب باشید دندان هایتان ضربه نخورند

ضربه هایی که به دندان های شیری وارد می شوند ممکن است به جوانه زیرین دندان دائمی انتقال یافته و موجب تغییر رنگ در دندان دائمی رویش نیافته شوند. از طرفی ضربه وارد شده به دندان های دائمی رویش یافته هم ممکن است آنها را دچار تغییر رنگ کند. ضربه به دندان ها باعث ایجاد خونریزی در آنها شده و این خونریزی باعث رسوب یون های سولفید آهن در لوله های عاجی دندان می شود و رنگ دندان به رنگ آبی- سیاه تغییر می کند.

پیشگیری

عادت هایتان را تغییر دهید، مصرف عادتی سیگار و تنباکو و همچنین مصرف زیاد چای و قهوه را کنار بگذارید و بعد از خوردن مواد رنگی دهانتان را بشویید.

حداقل روزی یک بار به شیوه ذرست مسواک بزنید. اما توجه کنید از مسواک های زبر استفاده نکنید و دندان هایتان را محکم مسواک نکنید چرا که این عوامل خود باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند.

… و اما درمان

برای درمان تغییر رنگ های دندانی راه های متفاوتی وجود دارد که کاربرد هر کدام از این روش ها بسته به نوع و شدت تغییر رنگ متفاوت است.

درباره تغییر رنگ های خارجی و سبک دندانی، استفاده از جرمگیری و برساژ در مطب دندانپزشکی بسیار مفید و کاربردی است. اما اگر تغییر رنگ ها داخلی و در ساختمان دندان اتفاق افتاده باشد، روش بلیچینگ (سفید کردن دندان ها) و یا در مواردی روکش کردن دندان مطرح می شود. بلیچینگ ممکن است در داخل مطب دندانپزشکی انجام شود و یا مواد و قالب لازم برای آن بیمار تحویل داده شود تا شب در هنگام خواب از آن استفاده کرده و به مرور زمان رنگ دندان ها روشن تر شود.


مصرف کافي آب و مايعات درسحر باعث جلوگيری از بوی بد دهان مي‌شود - ghasedak - ۱۳۸۸/۵/۱۴ ۰۳:۱۶ صبح

مصرف کافي آب و مايعات درسحر باعث جلوگيري از بوي بد دهان مي‌شود.
استفاده مستمر از دهان شويه‌ها و نخ دندان و بررسي وضعيت سلامتي دندان‌ها و لثه و بيماري‌هايي که باعث کاهش بزاق دهان و در نتيجه بوي بد آن مي‌شوند، در پيشگيري از به وجود آمدن بوي بد دهان بسيار موثر است.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایسنا ، دکتر داريوش نظري گفت: التهاب لثه، استفاده از غذاهاي گوگرد دار مثل سير و پياز، باقيمانده غذاها بين پرکردگي دندان يا بافت، از بين رفتن و شکسته شدن دندان، جمع شدن يا باقيماندن غذا در قسمت عقب زبان و عدم توجه به پاکيزگي و شست و شوي درست آن و مصرف دخانيات از مهمترين عوامل بوي بد دهان در تمام طول سال و به خصوص در ماه رمضان است.
وي گفت: افرادي که دندانهاي مصنوعي را جايگزين دندانهاي طبيعي کرده‌اند، متاسفانه در اثر سهل انگاري و عدم شست و شوي مناسب دندانها و نگهداري نکردن آنها در آب به هنگام شب از بوي بد دهان در طول روز شکايت دارند.
اين دندانپزشک، با بيان اينکه خشکي دهان در برخي افراد، بوي بد دهان را به دنبال دارد، افزود: با خشکي دهان و کم شدن ترشحات بزاق در اثر مصرف ناکافي آب و مايعات در سحر، بوي بد دهان در فرد احساس مي‌شود.
وي بيماري قند را يکي از عمده بيماري‌هايي دانست که ميزان ترشح بزاق دهان را کم کرده و سوزش و خشکي زبان و دهان را در فرد ايجاد مي‌کند.
دكتر نظري، پوسيدگي دندانها را نيز در به وجود آمدن بوي بد دهان موثر دانست و گفت: با پاک نگه داشتن دندان‌ها به وسيله دهان شويه‌ها و نخ دندان بعد از صرف افطار و سحر مي‌توان اين علت را از بين برد.
اين دندانپزشک از ديگر علل ايجاد بوي بد دهان در افراد را بيماري‌هاي سينوزيت، گوش، عفونت گوش مياني، دستگاه تنفسي و عفونت شش‌ها يا دستگاه گوارش برشمرد و به افراد روزه داري که مبتلا به اين بيماريها هستند و در طول روز بوي بد دهانشان را احساس مي‌کنند توصيه کرد؛ براي رفع خشکي دهان و بوي بد آن در طول روز چندين بار دهانشان را با آب بشويند تا اين مشکل برطرف شود. درغيراين صورت به دندانپزشک مراجعه کرده و براي افزايش ميزان بزاق و از بين بردن خشکي دهان و نهايتا بوي بد دهانشان دارو دريافت کنند


بهترين سن ارتودنسي دندان بين 13 تا 20 سالگي است - Iris - ۱۳۸۸/۵/۱۵ ۰۶:۴۴ عصر

عضو انجمن دندانپزشكان ايران گفت: «بهترين سن براي ارتودنسي دندان از ابتداي كامل ‌شدن دندان‌هاي دايمي يعني سن 13 تا 20 سالگي است كه افراد بايد در اين مدت تحت نظر دندانپزشك باشند».


محمدرضا قاضي اظهار داشت: «عوامل محيطي مانند كشيدن زودهنگام دندان‌هاي شيري موجب حركت دندان‌ها شده و اختلاف فضاي دندان‌ها را كم مي‌كند و در نتيجه به‌هم‌ريختگي دندان‌ها را به دنبال دارد، البته عوامل ژنتيكي نيز در ناهماهنگي دندان‌ها و نياز به انجام اورتودنسي موثرند». اين متخصص ارتودنسي افزود: «در صورتي كه رشد فك‌ها بيش از حد، بي‌قرينه و كمتر از حد طبيعي خود باشد از ارتودنسي براي اصلاح اين موارد استفاده مي‌شود.» قاضي با اشاره به اثر غيرمستقيم مصرف شكلات و مواد قندي خاطرنشان كرد: «مصرف بيش از حد و مستمر مواد قندي و شكلات منجر به پوسيدگي دندان مي‌شود و چنانچه اين پوسيدگي به از بين رفتن دندان‌هاي دايمي يا شيري منجر شود و كمبود فضاي ايجاد شده توسط دندان‌هاي ديگر پر شود نياز به اورتودنسي است.» وي تصريح كرد: «در گذشته امكان انجام عمل اورتودنسي تا سن 25 تا 30 سالگي وجود داشت چرا كه از سن 25 تا 30 سالگي به بعد حركت دندان‌ها كندتر مي‌شود اما با پيشرفت‌هاي اخير و تكنيك‌هاي موجود در هر سني حتي 80 تا 90 سالگي نيز قابل انجام است اما دوره آن طولاني‌تر است.»


بعد از کشيدن دندان عقل - Iris - ۱۳۸۸/۵/۱۵ ۰۶:۴۸ عصر

دندانپزشك از شما مي‌خواهد، پس از كشيدن (خارج كردن) يا جراحي دندان عقل‌تان يك عدد گاز مرطوب را حدود نيم ساعت در اين محل و درون دهانتان نگه داريد، به اين ترتيب شما به خودتان كمك خواهيد كرد كه زودتر خونريزي از محل جراحي قطع شود و با تشكيل لخته در محل جراحي، خون‌ريزي متوقف شود. حداقل 3 تا 4 ساعت نبايد صحبت كنيد. توجه كنيد شما ممكن است تا فرداي روز جراحي، مقداري خون در دهانتان ترشح شود كه كاملاً طبيعي است. در اين موارد يك تكه گاز استريل كوچك را در محل جراحي قرار دهيد. سيگار کشيدن، خون‌ريزي از محل جراحي را شديدتر مي‌كند. بنابراين در طول 12 ساعت اول پس از كشيدن دندان، سيگار نكشيد و يا حداقل خيلي آرام به آن پك بزنيد تا باعث شروع خون‌ريزي نشود. شما نبايد از ني براي نوشيدن نوشابه استفاده كنيد. اگر خون در دهانتان جمع شده است نبايد آن را بيرون تف كنيد، بلكه بايد تلاش كنيد بزاق‌تان را به‌جاي تف كردن، ببلعيد. كشيدن دندان يا ورزش كردن تا فرداي روز جراحي ممنوع است، چون افزايش گردش خون باعث خون‌ريزي مجدد از محل جراحي مي‌شود. گاهي شب پس از جراحي، هنگام خواب مشاهده مي‌كنيد بالشتان خوني است. نشت مقداري خون طبيعي است، نگران نباشيد. تلاش كنيد زير سرتان را در شب پس از جراحي، بالاتر از حالت عادي نگه داريد. براي اين كار مي‌توانيد دو عدد بالش زير سرتان بگذاريد.

تورم پس از جراحي


جراحي دندان عقل معمولاً باعث مي‌شود يك طرف صورتتان باد كند و كاملاً گرد شود. اين همان تورم پس از جراحي است. اين تورم در دو تا سه روز پس از جراحي به حداكثر خود مي‌رسد، بنابراين در اين روزها بايد انتظار حداكثر تورم را در صورتتان داشته باشيد، ولي نگران نباشيد. پس از گذشت يك هفته تورم صورت‌تان كاملاً برطرف خواهد شد. براي اين‌كه صورتتان كمتر ورم كند، راه‌حل‌هاي ساده و خانگي هم وجود دارد. مقداري يخ را درون يك پارچه بپيچيد و در طول روز اول بعد از جراحي آن را روي صورتتان قرار دهيد، ولي بايد دقت كنيد 20 دقيقه آن را در روي صورت قرار داده و 20 دقيقه برداريد و دوباره همين كار را تكرار كنيد. در روز دوم بعد از جراحي استفاده از يخ يا كمپرس با پارچه گرم و مرطوب را تعطيل كنيد، ولي در روز سوم كمپرس صورت با پارچه گرم و مرطوب به رفع تورم كمك مي‌كند.

توصيه‌هاي غذايي


بلافاصله پس از جراحي بايد از خوردن غذاي گرم خودداري كنيد. بهترين پيشنهاد اين است كه يك سوپ پركالري و پرحجم تهيه كنيد و بگذاريد خنك شود، سپس آن را به عنوان ناهار يا شام پس از جراحي، نوش جان كنيد. در روز اول پس از جراحي، از نوشيدن آب، مايعات، آب‌ميوه و شير غافل نشويد، چرا كه به جبران حجم خون از دست رفته شما حين جراحي كمك خواهد كرد. يك ساعت پس از پايان جراحي، خودتان را به خوردن يك عدد بستني مهمان كنيد، چون باعث مي‌شود شما احساس راحتي بيشتري در ناحيه جراحي شده داشته باشيد. تلاش كنيد هرچه زودتر به رژيم غذايي روزانه‌تان بازگرديد. شايد لازم باشد فقط از طرف مقابل فك براي جويدن غذاها استفاده كنيد.

بهداشت دهان؛ حرف اول و آخر


تميز نگه داشتن دندان‌ها و دهان منجر به التيام زخم جراحي مي‌شود. بنابراين فرداي روز جراحي دست به‌كار شويد. نصف قاشق چاي‌خوري نمك را در يك ليوان آب ولرم بريزيد و روزي سه مرتبه دهانتان را با آن شستشو دهيد. شما مي‌توانيد در روز سوم و يا چهارم پس از جراحي، مسواك زدن ونخ کشيدن دندان‌هايتان را از سر بگيريد. دقت كنيد هنگام مسواك زدن دندان‌هاي مجاور ناحيه جراحي، موجب كنده شدن لخته تشكيل شده نشويد، چرا كه در اين صورت دوباره درد و خون‌ريزي شروع خواهد شد.

با دردش چه کار کنيم؟


درد پس از جراحي دندان عقل، شايد بدترين تجربه شما از دندان پزشكي باشد. تا هنگامي كه اثرات داروي بي‌حسي وجود دارد شما اين درد را احساس نمي‌كنيد، بنابراين ممكن است از خوردن مسكن غافل شويد. بهتر است پيش از اينکه مطب دندان پزشكي را ترك كنيد، يك عدد قرص ضد درد مصرف كنيد تا هنگامي كه اثرات داروي بي‌حسي از بين رفت، دچار درد شديد نشويد. فراموش نكنيد حداكثر درد پس از جراحي را در 12 ساعت اول پس از جراحي تحمل خواهيد كرد كه با مصرف ضددرد مي‌توانيد با آن كنار بياييد، ولي معمولاً پس از گذشت دو روز از شر درد جراحي دندان رها مي‌شويد.


آلوئه‌ورا ماده ای مفیدتر از خمیر دندان - ghasedak - ۱۳۸۸/۵/۱۸ ۰۲:۵۳ عصر


[تصویر: ylf1tjdvampfhg7an317.jpg]

پژوهشگران ماده ای مفیدتر از خمیردندان را کشف کرده اند و معتقدند که این ماده ی تاثیرات فوق العاده مهمی را بر روی دندان های می گذارد.

‌دانشمندان می‌گویند:پس از كشف تاثیرات مفید و معجزه‌گر گیاه آلوئه‌ورا برای بهبود آفتاب سوختگی، بریدگی‌های كوچك،تحریكات پوستی و بسیاری از مشكلات و ناراحتی‌های دیگر،این بار محققان به قدرت شفابخش این گیاه در بهبود مشكلات دندان و لثه پی برده‌اند.
در یك پژوهش جدید معلوم شد كه می‌توان از آلوئه‌ورا به عنوان یك ماده فعال در پیشگیری از پوسیدگی‌های دندانی در ژل‌های تمیزكننده دندان‌ها استفاده كرد.
به گفته پژوهشگران؛آلوئه‌ورا برای تمیز كردن و تسكین دندان‌ها و لثه‌ها مفید است و همچنین می‌توان در خمیردندان‌ها به عنوان ماده موثر برای مقابله با پوسیدگی‌های دندانی از این گیاه استفاده كرد.ژل دندان آلوئه‌ورا مانند خمیر دندان عمل می‌كند و قادر به نابود كردن باكتری‌ها و میكروب‌های بیماری زای موجود در دهان است.
در پژوهش جدید هم چنین معلوم شد كه ژل آلوئه‌ورا در برخی موارد حتی موثرتر از خمیر دندان‌های معمولی است. آلوئه‌ورا حاوی تركیبات شیمیایی است كه برای شفای زخم‌ها یا كاهش درد استفاده می‌شود چون در طبیعت آن خاصیت ضد التهابی وجود دارد.


منبع:jamejamonline.irاز دندانهای خود عکس و فیلم تهيه کنید - Iris - ۱۳۸۸/۵/۲۴ ۰۱:۱۵ عصر

تا حالا شده که یک آلبوم عکس از دندانهایتان درست کنید؟! با این گجت دندانپزشکی نه تنها می توانید از دندان هایتان آلبوم عکس تهیه کنید، بلکه امکان تهیه کلیپی ویدیویی از جمع صمیمی دندانهایتان را هم دارید.


محصول جديد تانکو يک چراغ قوه مجهز به لنز است که می تواند از دهان و دندان ها و همچنين گلو و دیگر نقاط بدن فیلمبرداری و عکاسی کند. اين دوربین ميکروسکوپی مجهز به لنزی است که می تواند با دقت 480×640 عکاسی و 1024×1280 فيلمبرداری نمايد.


فایل های تهیه شده از طریق يک پورت USB به کامپيوتر رومیزی و لپ تاپ منتقل می شود.


عصر تکنولوژی است و با این گجت 80 دلاری می توان حتی خاطرات روزهای دردناک دندان ها را هم به عکس تبديل و در دفترچه خاطرات کامپيوترها ذخيره کرد.

[تصویر: thanko_dental_microscope-620x248.png]


منبع


شستشوی دندانها با فشار آب و هوا - Iris - ۱۳۸۸/۵/۲۴ ۰۱:۵۵ عصر

دبا داشتن این دستگاه شست و شوی دهنده دندانها می توانید با فشار آب دندانها و لثه هایتان را حسابی تمیز کنید. مخترعین این دستگاه ادعا دارند که این وسیله به تنهایی می تواند جایگزین مسواک و نخ دندان شود و حتی می تواند جایگزینی بر روشهای تخصصی دندانپزشکی برای سفید کردن دندانها باشد. تا به حال نمونه های مشابهی از این گونه وسایل در بازار موجود بوده است، اما تفاوت اصلی این نمونه با گونه های قبلی در این است که در دستگاه جدید علاوه بر آب و فشار هوا، محلول های ضدعفونی کننده ای هم به آن اضافه شده است. شاید دلیل قیمت نه چندان ارزان آن همین مسئله باشد. قیمت این شست و شو دهنده 240 دلار است.


منبعتغییر رنگ دندانها - Iris - ۱۳۸۸/۵/۲۵ ۰۹:۱۶ عصر

دندان از سه لایه مینا، عاج و سمان تشکیل میشود. رنگ ظاهری دندان به ته رنگ، شفافیت و ضخامت مینای پوشاننده آن بستگی دارد. یک مینای شفاف به رنگ آبی سفید به نظر میرسد در حالی که مینای کدر، نمایی سفید خاکستری به دندان میدهد. تغییر رنگ ضاهری دندان میتواند علل خارجی یا داخلی داشته باشد. بعضی از باکتریها در دهان ایجاد رنگدانه میکنند و باعث تغییر رنگ سطح دندان به سبز، قهوه ای، مشکی یا نارنجی میشوند. تنباکو، چای، قهوه و دخانیات همه موجب تغییر رنگ دندانها میشوند. تمام این عوامل، علل خارجی تغییر رنگ سطح دندانها هستند که مسواک زدن به موقع و نخ دندان کشیدن در کاهش آنها موثر است. از علل داخلی تغییر رنگ دندان میتوان به مصرف بعضی از داروها مثل آهن و ید اشاره کرد.
همچنین ابتلا به بعضی بیماریها در دوران کودکی، افزایش بیلی روبین خون در بیماری زردی، آسیبهای دندانی و خونریزیهای داخلی ار عوامل داخلی دیگر هستند.
سایشهای دندانی به چه علت به وجود می آیند ؟
فرسایش دندانها یک روند طبیعی است که با افزایش سن ایجاد میشود. البته این حالت اگر در افراد با سن پایین دیده شود جنبه غیر طبیعی پیدا میکند.
این سایشها انواع مختلفی دارند و به دلایل متعددی ایجاد میشوند. تخریب ساختار دندان به دلیل برخورد آنها در حین جویدن، عادت به فشار دادن دندانها روی همدیگر در حالت استرس، مصرف غذاهای اسید دار، استفاده غلط از مسواک و خلال دندان، عادت به قرار دادن قلم و سنجاق و تنباکو یا هر ماده خارجی بین دندانها، مصرف میوه های ترش، نوشابه ها، بعضی از داروهای شیمیائی، استفراغ های مزمن و بعضی مواد صنعتی از عوامل ایجاد کننده این سایش ها هستند. این سایشها تا زمانی که در مراحل اولیه هستند و زیبائی و عملکرد دندانها را مختل نکرده اند مشکل ساز نیستند و بهترین راه چاره تغییر عادت فرد میباشد.
برگرفته شده از : سالنامه پزشکان


نقش ماست در سلامت دندان - Iris - ۱۳۸۸/۵/۲۵ ۰۹:۲۲ عصر

یکی از مسائل بسیار مهم در دندانپزشکی، پیشگیری از وقوع پوسیدگیهاست. در این زمینه رعایت بهداشت دهان بسیار مهم است، همچنین اهمیت تغذیه کمتر از رعایت بهداشت نمیباشد. افرادی که از رژیم های غذایی پر از شیرینی و شکلات به صورت دائم استفاده میکنند یا از لواشک یا ترشیجات زیاد استفاده میکنند نسبت به افراد با رژیم غذایی مناسب حاوی میوه و سبزی، پروتئین و لبنیات بیشتر دچار پوسیدگی میشوند. همه از اهمیت شیر در ایجاد استحکام در دندان و جلوگیری از بروز پوسیدگی اطلاع داریم. بعضی از افراد به دلیل افکار اشتباه نمیتوانند از خواص شیر بهره ببرند زیرا به اعتقاد آنها شیر برای بعضی ناراحتی های معده مضر میباشد اما این فکر کاملا اشتباه میباشد. ماست یک ماده لبنی و از فرآورده های شیر میباشد. این ماده به دلیل داشتن کلسیم، فسفر و پروتئین ساختمان دندان و کلا استخوان بندی بدن را محکم میکند. اگر چه بعضی اسیدی بودن ماست را برای دندان مضر میدانند ولی با قاطعیت میتوان گفت مواد ضد پوسیدگی در ماست به مراتب بیشتر از اسید آن است و در نهایت باعث استحکام ساختمان دندان میشود، ماست ماده ای بسیار مغذی است.


نکات کلی درباره جرم گیری دندان - Iris - ۱۳۸۸/۵/۲۸ ۰۲:۲۳ عصر

آیا جرم گیری به دندان صدمه می‌زند؟
خیر، جرم دندان علاوه بر اینکه برای لثه و بافتهای نگهدارنده دندان مضر می‌باشد محلی نیز برای تجمع و تکثیر میکروبهای پوسیدگی‌زا است. با عمل جرم گیری تعداد این میکروبها در دهان به مراتب کمتر می‌شود. با برداشته شدن جرم، بیمار ممکن است با زبانش حس کند که دندانش خالی شده است. این احساس همراه با مقداری حساسیت به سرما یا گرما (بعد از جرم گیری) این تصور غلط را تقویت نموده است که شاید دندانهایش در حین جرم گیری تراش خورده باشند، در صورتی که مکانیزم دستگاه جرم گیری لرزشی بوده و قادر به تراش نمی‌باشد.
علت حساسیت دندان به سرما بعد از جرم گیری چیست؟
دندان دارای حس بوده و در ناحیه طوق بسیار حساستر می‌باشد. وجود جرم بر طوق دندان به علت ضخامتی که دارد به عنوان یک عایق حرارتی عمل می‌کند و یا به عبارت دیگر جلوی حس دندان را می‌گیرد. با برداشته شدن آن بدیهی است که دندان بهتر متوجه تغییرات حرارتی می‌گردد، ضمناً بر اثر وجود جرم لثه پرخون و متورم شده و با عمل جرم گیری التهاب آن فروکش می‌کند لذا مقدار بیشتری از دندان نسبت به حالتی که قبلاً آماس لثه وجود داشته در دهان دیده می‌شود و این خود باعث احساس بیشتر تغییرات حرارتی می‌گردد. حساس شدن به سرما را می‌توان به احساسی که بدن انسان بعد از استحمام دارد، تشبیه نمود. حساسیت به سرما همیشه و غالباً بوجود نیامده و در صورت ایجاد، گذرا و موقتی بوده و جای هیچگونه نگرانی ندارد.
آیا دندان بعد از جرم گیری لق می‌شود؟
خیر، با تجمع تدریجی جرم بر دندان، لثه و به دنبال آن مقداری از استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می‌رود. در حقیقت دندان به این دلیل قبلاً لق شده ولی به علت انباشتگی و یکپارچگی جرم و چسبیده شدن دندانها به هم توسط آن، این حالت درک نشده و یا برداشته شدن جرم کشف می‌گردد و بیمار آن را منتسب به عمل جرم گیری می‌داند. یک ضرب المثل می‌گوید « جلوی ضرر را از هرکجا بگیری، منفعت است». لق شدن دندان منوط به تحلیل استخوان و انساج نگهدارنده دندان در اثر جرم و پلاک میکروبی است و در همه موارد بخصوص در مراحل اولیه بیماریهای لثه و بافتهای اطراف دندان دیده نمی‌شود.
آیا جرم گیری درد دارد؟
خیر، موردی برای بی‌حس کردن دندان به هنگام جرم گیری وجود ندارد. جرم گیری یا توسط قلمهای دستی و یا با دستگاه صورت می‌گیرد. نوک قلم دستگاه جرم گیری دارای لرزش و نوساناتی می‌باشد که با زدن ضربه‌های بسیار کوتاه بر جرم، آن را پاک می‌کند و دندان را نمی‌تراشد، آب دستگاه علاوه بر تمیز کردن و شستشو، دندان را نیز خنک می‌کند.
جرم گیری را هر چند وقت باید انجام داد؟
بسیاری از اشخاص با یکبار جرم گیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان ممکن است تا مدتها نیازی به جرم گیری مجدد نداشته باشند. بدیهی است که هرگونه کوتاهی در رعایت اصول بهداشت دهان منجر به تجمع دوباره جرم خواهد شد. ضمناً بعضی از بیماران به علت دارا بودن بزاقی با ویژگیهای خاص از نظر میزان ترشح و ترکیب، بسیار مستعد به تشکیل جرم هستند، ضمناً استعداد به بیماریهای لثه در خانواده‌هایی بیشتر می‌باشد. در این گروه از بیماران توصیه می‌گردد جرم گیری در تناوب زمانی کوتاهتری انجام شود.
آیا استفاده از خمیر دندانهای ضد جرم مفید می‌باشد؟
خیر، اگر جرم با مسواک و خمیر دندان پاک نشد برای پاک کردن آن بایستی از دندانپزشکان کمک گرفت، ضمناً خمیر دندانهایی که به عنوان ضد جرم معرفی شده‌اند دارای مقادیر زیادی از مواد ساینده بوده و فقط رنگ و لکه‌های رسوب نموده بر دندان را که Stain (زنگ) نام دارد، تمیز می‌کنند و استفاده همیشگی از آنها توصیه نمی‌گردد. این خمیر دندانها، به علت دارا بودن مواد ساینده زیاد، ایجاد خراشهای بسیار ظریف بر سطح دندانها نموده و زمینه را برای تجمع و چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی فراهم می‌آورند.


نکاتی درباره ی دندانها - ghasedak - ۱۳۸۸/۶/۲ ۱۰:۴۸ صبح

نکاتی که با رعایت آن دندان های سفیدی خواهید داشتدندان ها به مرور زمان و با افزایش سن، رنگ می گیرند، همچنین بعضی از غذاها، نوشیدنی ها، دهانشویه ها و داروها نیز باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند. در ادامه به راه هایی ساده برای داشتن دندان ها و لبخندی سفید اشاره می شود:

سفید کننده های خانگی


شما می توانید تغییر رنگ های سطحی را خودتان بردارید. تعدادی از محصولات سفید کننده شامل “کیت های سفید کننده دندان”، “نوارهای سفید کننده” و “خمیردندان های سفید کننده” توانایی از بین بردن رنگ های سطحی روی دندان را دارند. اما برای از بین بردن تغییر رنگ های عمقی تر که به ساختمان دندان نفوذ کرده اند باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

“کیت های سفید کننده” برای درمان تغییر رنگ های جزئی، مانند تغییر رنگ ناشی از قهوه و چای موثرند.

“نوارهای سفید کننده” نیز نوارهایی بسیار نازک اند که با چشم به سختی دیده می شوند و برای تاثیرگذاری باید به مدت یک هفته و روزی ۵ دقیقه استفاده شوند. استفاده از آن ها برای بیش از یک هفته توصیه نمی شود.

“خمیردندان های سفید کننده” نیز حاوی مواد شیمیایی و ذرات ساینده هستند که استفاده از آن ها برای بیش از یک هفته توصیه نمی شود.

درمان های سنتی برای سفید کردن دندان ها


بعضی از افراد هنوز هم از درمان های خانگی قدیمی برای سفید کردن دندان ها استفاده می کنند. استفاده از مخلوطی از جوش شیرین و خمیر دندان و مسواک زدن دندان ها با استفاده از این ترکیب می تواند موثر باشد.

مواد غذایی که دندان ها را سفید تر می کنند


بعضی از مواد غذایی مانند کرفس، سیب، هویج و گلابی در سفید کردن دندان ها موثرند. جویدن آدامس های بدون شکر هم بسیار مفید است. این مواد غذایی باعث تحریک ترشح مقادیر زیادی بزاق می شوند، این بزاق اضافی مانع از ایجاد پوسیدگی دندانی و تغییر رنگ ناشی از پوسیدگی دندان ها می شود.

مواد غذایی که باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند


بعضی از مواد غذایی باعث بد رنگ شدن دندان ها می شوند. یک راه ساده برای اینکه بفهمیم کدام غذا دندان ها را رنگ می کند وجود دارد: “هر غذایی که یک پارچه کتانی سفید را رنگ می کند باعث تغییر رنگ دندان ها هم می شود.”

چای، قهوه، شربت های میوه، شاتوت، ذخال اخته، چغندر، شراب قرمز و نوشابه های انرژی زا نمونه هایی از موادی هستند که به مرور زمان و با استفاده طولانی مدت، باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند.

پیشنهاد می شود پس از مصرف این مواد دندان ها یتان را مسواک بزنید و یا حداقل دندان هایتان را با آب بشویید.

سیگار و دخانیات


نیکوتین موجود در دخانیات باعث ایجاد تغییر رنگ های قهوه ای بر روی دندان ها می شود که با مسواک زدن به سختی برداشته می شوند. سیگار کشیدن همچنین باعث بوی بد دهان، التهاب لثه و همچنین سرطان دهان می شود.

داروها


بعضی داروها مانند آنتی هیستامین ها، داروهای ضد افسردگی، دهانشویه های کلرهگزیدین و ستیل پریدینیوم و همچنین آهن و فلوراید اضافی نیز باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند. آنتی بیوتیک تتراسایکلین چنانچه در دوران حاملگی توسط مادر مصرف شود یا در سال های اولیه پس از تولد به کودک داده شود نیز باعث تغییر رنگ دائمی دندان می شود.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن


یک استراتژی ساده برای داشتن دندان هایی سفید و لبخندی درخشان این است که روزانه حداقل یک بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. به این ترتیب از تجمع رنگ ها و ایحاد لکه بر بروی دندان های تان جلوگیری می کنید. برای گرفتن نتیجه بهتر می توانید بعد از هر وعده غذا و بعد از خوردن غذاهای دارای رنگدانه، مسواک بزنید.

منبع: پزشکان بدون مرزبهداشت دهان و دندان با حافظه افراد ارتباط دارد - ghasedak - ۱۳۸۸/۶/۲ ۱۰:۵۰ صبح
ارتباط بهداشت دهان با حافظه افراد

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، پیشتر ثابت شده است كه عفونت های دندان و لثه ، خطر ابتلا به سكته های قلبی و مغزی را افزایش می دهد .
ارزیابی های جدید نشان داده است ، میان این عفونت ها و كاهش حافظه افراد در سالمندی نیز رابطه وجود دارد .
بر اساس ارزیابی ها ، مواد التهابی كه به علت عفونت لثه در بدن تولید می شود با تخریب رگ های خونی بافتهای مختلف از جمله بافت مغز ، موجب اختلال در خونرسانی مغز و افزایش خطر تحلیل سلول های عصبی در سالمندی می شود.

منبع: پزشکان بدون مرزپودرهاي سفيدكننده‌ ميناي دندان را ضعيف مي‌كند - ghasedak - ۱۳۸۸/۶/۲ ۱۰:۵۲ صبحمحصولات و پودرهای سفيدكننده دندان برای مصارف خانگی ، مينای دندان را تضعيف می‌كنند.

متخصصان و دندانپزشكان هشدار دادند محصولات و پودرهاي سفيدكننده دندان، ميناي دندان را تضعيف مي‌كنند.


محصولات سفيد كننده دندان كه براي مصارف خانگي عرضه مي شوند، از ميزان استحكام و سختي ميناي دندان كم مي‌كند و توانايي آن را در محافظت از دندان كاهش مي‌دهد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رویترز ، دكتر شيرين آذر در كالج دندانپزشكي دانشگاه ايالتي اوهايو با اشاره به مطالعات انجام شده، اظهار داشت: هنوز تحقيقات ما در مرحله‌اي نيست كه بخواهيم نسبت به پروسه سفيدكردن دندان يا به اصطلاح «بيليچينگ» هشدار دهيم اما در واقع اين تاثيرات در حد كلينيكي بررسي شده است.

وي افزود: ميناي دندان انسان مي‌تواند خود را ترميم كرده و با گذشت زمان دوباره مواد معدني خود را بسازد، به اين معني كه اين لايه در سطح دندان توان آن را دارد كه ميزان كلسيم روي دندان كه در اثر سفيد كردن از دست مي‌رود احيا كند.

دكتر آذر و دستيارانش از يك مقيانوس نانو متري براي انجام ازمايشات خود استفاده كرده‌اند تا ميزان استحكام و خاصيت ارتجاعي ميناي دندان را قبل و بعد از تماس با مواد سفيد كننده بررسي كنند.

منبع: پزشکان بدون مرزسازمان غذا و داروی آمريكا: پركردن دندان با جيوه هيچ ضرری برای بدن ن - ghasedak - ۱۳۸۸/۶/۲ ۱۰:۵۶ صبحسازمان غذا و داروي آمريكا اعلام كرد: پركردن دندان با جيوه هيچ ضرري براي بدن ندارد.


سازمان غذا و داروي آمريكا اعلام كرد: فلز جيوه كه براي پر كردن پوسيدگي‌هاي دنداني به كار مي‌رود، براي بدن مضر نيست.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، طبق بيانيه جديد اين سازمان، ماده نقره‌اي رنگي كه براي پر كردن دندان مورد استفاده قرار مي‌گيرد حاوي جيوه است و خطري براي بيماران ندارد.
پيش از اين برخي از محققان و متخصصان نگران بودند كه ماده مزبور براي بعضي از افراد در شرايط خاص مانند زنان باردار يا كودكان ممكن است خطرناك و مضر باشد.

اما سازمان غذا و داروي آمريكا با بازبيني ۲۰۰ مطالعه علمي اعلام كرد: هرچند فلز جيوه در مقادير زياد تاثيرات نامطلوب و مضري بر سلامت انسان دارد اما مطالعات نشان مي‌دهد مقادير بسيار اندكي از اين فلز كه از ماده پركننده دندان به نام آمالگام در دهان آزاد مي‌شود، به اندازه‌اي نيست كه بتواند به بدن آسيب وارد كند و خطري محسوب نمي‌شود .

البته براي اين منظور مواد جايگزيني مانند چسب شيشه‌اي، چيني و هم چنين ساير فلزات مانند طلا نيز قابل استفاده هستند اما اين مواد گرانقيمت بوده و البته دوام و ماندگاري كمتري دارند.

امروزه آمالگام بيشترين ميزان مصرف را براي پر كردن دندانها دارد.

منبع: پزشکان بدون مرزسودمندی مصرف موم عسل برای دندان - ghasedak - ۱۳۸۸/۶/۴ ۱۱:۰۶ صبحنتایج تحقیقات پژوهشگران نشان می دهد، مصرف موم عسل برای پیشگیری از ایجاد پوسیدگی و پلاک دندانی سودمند است.


به گزارش شبکه خبر، پژوهشگران کشورمان، تاثیر عصاره موم عسل را بر پوسیدگی و پلاک دندانی بررسی کردند که براساس آن، غلظت های مختلف عصاره موم عسل، توقف رشد و یا نابودی یکی از میکروب های اصلی ایجاد پوسیدگی و پلاک دندانی موسوم به باکتری استرپتوکوکوس موتانس را باعث می شوند.

این بررسی که مشروح آن در مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک منتشر شد، همچنین نشان می دهد، عصاره موم عسل، توقف تولید آنزیم اصلی تشکیل تجمع این میکروب را باعث می شود.

تجمع استرپتوکوک‌های دهانی به ویژه استرپتوکوکوس موتانس از عوامل اصلی ایجاد پلاک دندانی و پوسیدگی دندان است.

مواد طبیعی مهار کننده تجمع این باکتری‌ها اهمیت زیادی دارند.

منبع: پزشکان ایرانبهترين سن انجام ارتودنسي،13تا 14سالگي است - Milad - ۱۳۸۸/۹/۲۹ ۱۲:۳۴ صبح

يك جراح فك و صورت گفت: ‌بهترين زمان براي تشخيص ناهنجاري‌هاي فك و صورت و درمان راحت‌تر آنها سن 13 تا 14 سالگي است؛ چرا كه اين سنين بهترين زمان مراجعه به ارتودنسي است.
دكترعليرضا نواب اعظم در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)منطقه يزد، اظهار داشت: اگر افراد متوجه علائمي همچون بروز مشكل در تكلم، مشكل در باز و بسته شدن فك، قرينه نبودن شكل صورت شدند بايد سريعا به متخصص مراجعه كنند.
وي بهترين سن براي مراجعه به ارتودنسي را 13 تا 14 سالگي عنوان كرد و افزود: در اين سنين سرعت رشد افزايش يافته و تشخيص ناهنجاري‌هاي دندانها و فك راحت‌تر و درمان نيز با سرعت بيشتري انجام خواهد شد.
وي افزود: بعد از سن 16 تا 17 سالگي به علت كاهش سرعت رشد و سخت‌تر شدن دندانها، لثه و فك، درمان سخت‌تر انجام مي‌شود و علاوه بر مراجعه به ارتودنسي ممكن است به جراحي فك و صورت هم نياز باشد.
دكتر نواب اعظم توصيه كرد: مصرف داروهاي خواب آور و دخانيات در زنان باردار مي‌تواند عوارضي همچون شكاف كام و ناهنجاري‌هاي فك و صورت را ايجاد كند كه حتي بعضي از اين ناهنجاري‌ها به دلايل ژنتيكي نيز در افراد مي‌توانند بروز كنند.
وي با اشاره به بروز عادات غلط در بين كودكان و ايجاد ناهنجاري‌هايي در ناحيه فك و صورت و دندانها اضافه كرد: نبودن روابط عاطفي در خانواده‌ها و ايجاد فضاي ناآرام در منزل مي‌تواند برخي عادات غلط مانند جويدن انگشت، خوردن ناخن، لب و غيره را در بين كودكان رواج دهد كه در طولاني مدت موجب بروز مشكلاتي خواهد شد كه توصيه مي‌شود والدين با چند جلسه مراجعه به روانشناس كودك و دندانپزشك متخصص كودكان، اين مشكل را رفع كنند.
وي همچنين تاكيد كرد: استفاده از *****ك در كودكان در طولاني‌مدت مي‌تواند عوارضي همچون عارضه دهان باز و رشد نادرست دندانها را به دنبال داشته باشد كه در اين صورت بايد اقدام به انجام ارتودنسي و يا جراحي كرد.
اين دندانپزشك در خصوص استفاده صحيح از مسواك و نخ دندان تصريح كرد: نخ دندان داراي اهميت زياد در سلامت دندانها است؛ به طوري كه شعار سلامت جهاني مبني بر اين كه "با دو بار مسواك زدن در روز و يك بار استفاده از نخ دندان و دهان‌شويه دندانها را تا آخر عمر بيمه كنيد" نيز به اين اهميت اشاره مي‌كند.
وي خاطرنشان كرد: امروزه افراد مسواك زدن را در حداقل زمان كه حتي به يك دقيقه هم نمي‌رسد انجام مي‌دهند. اين در حالي است كه مسواك زدن صحيح و با فايده بايد حدود دو تا سه دقيقه طول بكشد.
اين جراح فك و صورت مهمترين علل ايجاد فاصله بين دندانها را بيماري‌هاي لثه ذكر كرد و گفت: امروزه اين عارضه را بستن فضا با مواد مخصوص و يا استفاده از لمينت درمان مي‌كنند.
وي در ادامه به جراحي‌هاي دندان عقل نيز اشاره و بيشترين علت مراجعه را درد دندان و يا پوسيدگي دندان هفت عنوان كرد و افزود:‌ متاسفانه امروزه مردم دندانها را به موقع درمان نمي‌كنند و تا زماني كه درد بر آنها غلبه نكند به بهداشت دهان و دندان خود توجه ندارند. والدين بايد بدانند اولين مراجعه به دندانپزشك بايد از سن يك سالگي باشد و بايد براي كودكان در اين سن پرونده تشكيل دهند.
اين جراح فك و صورت در پايان توصيه كرد: ‌عفونت دندانها بايد جدي گرفته شود به خصوص در دندانهاي شيري از اهميت بالايي برخوردار است؛ چرا كه هرگونه صدمه به دندان شيري باعث آسيب به دندان دائم نيز مي‌شود و بايد حتما با دندانپزشك كودكان در خصوص مشكلات و صدمات وارده به دندان شيري مشورت شود.


http://forum.niksalehi.com/showthread.php?t=64806


ماده ای مفیدتر از خمیر دندان؟! - Milad - ۱۳۸۸/۹/۲۹ ۱۲:۳۸ صبح

[تصویر: 37746.jpg]

پژوهشگران ماده ای مفیدتر از خمیردندان را کشف کرده اند و معتقدند که این ماده ی تاثیرات فوق العاده مهمی را بر روی دندان های می گذارد.‌دانشمندان می‌گویند:پس از كشف تاثیرات مفید و معجزه‌گر گیاه آلوئه‌ورا برای بهبود آفتاب سوختگی، بریدگی‌های كوچك،تحریكات پوستی و بسیاری از مشكلات و ناراحتی‌های دیگر،این بار محققان به قدرت شفابخش این گیاه در بهبود مشكلات دندان و لثه پی برده‌اند.

در یك پژوهش جدید معلوم شد كه می‌توان از آلوئه‌ورا به عنوان یك ماده فعال در پیشگیری از پوسیدگی‌های دندانی در ژل‌های تمیزكننده دندان‌ها استفاده كرد.

به گفته پژوهشگران؛آلوئه‌ورا برای تمیز كردن و تسكین دندان‌ها و لثه‌ها مفید است و همچنین می‌توان در خمیردندان‌ها به عنوان ماده موثر برای مقابله با پوسیدگی‌های دندانی از این گیاه استفاده كرد.ژل دندان آلوئه‌ورا مانند خمیر دندان عمل می‌كند و قادر به نابود كردن باكتری‌ها و میكروب‌های بیماری زای موجود در دهان است.


در پژوهش جدید هم چنین معلوم شد كه ژل آلوئه‌ورا در برخی موارد حتی موثرتر از خمیر دندان‌های معمولی است. آلوئه‌ورا حاوی تركیبات شیمیایی است كه برای شفای زخم‌ها یا كاهش درد استفاده می‌شود چون در طبیعت آن خاصیت ضد التهابی وجود دارد.
__________________

http://forum.niksalehi.com/showthread.php?t=64671


تغذیه کودکان با شیشه شیر باعث پوسیدگی دندان آنها میشود - Milad - ۱۳۸۸/۱۰/۱ ۱۲:۵۱ صبح

استفاده از شیشه شیر باعث پوسیدگی دندان نوزاد شما میشود
استفاده از شیشه شیر برایه نوزادان مناسب نمیباشد
این امر که نوزادا نبه شیشه شیر عادت کرده و در سنین بالاتر باعث میشود که نوزاد قاشق لیوان وحتی شیر مادر را پش بزنند
با این که بعضی مادران میدانند این کار برایه نوزادان مضر میباشد با شیر خود به نوزادان شیر نمیدهند این کار و این پروتئینی
که در شیر مادر وجود دارد در هیچ شیر دیگری وجود ندارد. مادران باید بدانند که شیشه شیر برای آرام کردن فرزندان مناسب نیست ودرآن
آب گرم همراه مقداری قند اضافه نکنند زیرا این امر باعث میشود نوزاد وابسته به شیشه آنرا تا موقع خواب با گریه همراه خود در دهان داشته واین
امر باعث میشود دندان هایی که میخواهند در آیند یا در آمده اند به شدت اسیب پذیر شوند


منبع


ایجاد و تقویت شنوایی از طریق دندان - Milad - ۱۳۸۸/۱۰/۱ ۱۰:۵۱ عصر

حتما شنيده ايد كه يكي از نوابغ عالم موسيقي، بتهوون است. نه فقط به اين خاطر كه 9 سمفوني بي نظير خلق كرده؛ بلكه او در دهه سوم زندگي خود به مرور دچار كم شنوايي شد و در 44 سالگي شنوايي خود را كاملااز دست داد.

حال در ابداعي بسيار جالب، محققان يك مركز پزشكي در كاليفرنيا با الهام از شيوه شنوايي اين موسيقيدان برجسته جهان، سمعكي ابداع كرده اند كه امواج صوتي را از طريق دندان به مغز انتقال مي دهد. ايده اصلي اين ابداع از آنجا شكل گرفت كه دانشمندان دريافتند بتهوون براي غلبه بر مشكل ناشنوايي خود از روشي جالب براي درك اصوات موسيقي استفاده مي كرد؛ يعني وي ميله اي را به پيانوي خود متصل كرد و سر ديگر آن را ميان دندان هايش نگه مي داشت تا به اين شكل، ارتعاشات موسيقيايي از ميان استخوان هاي فك به گوش داخلي اش وارد شود.
بر اين اساس، محققان آمريكايي ابزار كوچكي ابداع كرده اند كه دور دندان قرار گرفته و امواج صوتي را از طريق ميكروفن كوچكي كه در گوش فرد قرار دارد، دريافت و آنها را به امواج ارتعاشي تبديل مي كند. اين امواج سپس از ميان دندان ها و استخوان هاي فك حركت كرده، خود را به حلزون گوش مي رساند و درنهايت از اين طريق به مغز وارد شده، به صوت تغيير شكل مي دهد. جالب است بدانيد، اين سمعك به عنوان برترين ابداع پزشكي سال 2010 در آمريكا برگزيده شده است.
اين سمعك در حال آزمايش روي افراد مبتلابه ناشنوايي يكطرفه است و برخي نتايج اوليه نشان داده سمعك جديد كاملاكاربردي است و صدمه اي به دندان ها وارد نمي كند و در عين حال مي تواند قابليت درك سخنان افراد را در محيط هاي شلوغ بيشتر كند. از سوي ديگر، قرار است سال آينده شيوه اي مشابه اما سبك تر ابداع شود كه مي تواند به افرادي كه به ناشنوايي مشابه بتهوون دچار هستند، قدرت شنوايي ببخشد. پس به افراد كم شنوا و ناشنوا مژده مي دهيم بزودي مي توانند به كمك دندان هايشان بشنوند.

http://www.irden.com/professional/news/scientific_news_detail.php?ID=102926


پوشاندن شیار دندان ها - Milad - ۱۳۸۸/۱۰/۴ ۱۲:۱۲ صبح

آیا در حال حاضر که در اکثر مدارس کشور از دهان شویه های فلوراید برای دانش آموزان استفاده می شود، نیاز به استفاده از فلوراید در مطب هست یا خیر؟

این سوال بسیاری از والدین دانش آموزان است. بسیاری از پدران و مادران تصور می کنند که فرزند آن ها که در مدرسه از فلوراید استفاده می کنند نیاز به فلوراید تراپی در مطب ندارد.
در حالی که همان طور که قبلاً هم اشاره کردیم زمانی بیش ترین خواص فلوراید به
دست می آید که به چند صورت فلوراید به طور هم زمان استفاده شود.

بنابراین استفاده از دهان شویه های فلوراید چه در مدرسه و چه در خانه، ربطی به
فلورایدتراپی در مطب دندان پزشکی ندارد و هر دو در کنار هم بیش ترین فایده را خواهند رساند.

آیا راه پیش گیری دیگری غیر از فلوراید در مقابل پوسیدگی وجود دارد؟

بله.
غیر از استفاده از مواد مختلف حاوی فلوراید در خانه و در مطب، یکی دیگر از راه های پیش گیری از پوسیدگی، گذاشتن موادی به نام فیشور سیلنت یا شیار پوش بر روی دندان ها توسط دندان پزشک می باشد.

[تصویر: 241142314881200239097515217733255180143.jpg]

http://www.avaxnet.com/showthread.php?tid=12817


در پاسخ به: پوشاندن شیار دندان ها - Milad - ۱۳۸۸/۱۰/۴ ۱۲:۱۴ صبح

این مواد چه هستند و چه کاری برای دندان انجام می دهند؟

همان طور که از اسمشان پیداست مواد شیار پوش، شیارهای موجود روی سطوح جونده دندان های آسیا را می پوشاند. این شیارها به دلیل این که بسیار باریک هستند و موهای مسواک به عمق آن ها نفوذ نمی کند محل خوبی برای تجمع مواد غذایی و

میکروب های پوسیدگی زا بوده و لذا بسیار مستعد پوسیدگی هستند. شیار پوش ها با پر کردن و پوشاندن این شیارها از نفوذ میکروب ها و مواد غذایی و تجمع آن ها جلوگیری کرده و به این ترتیب از ایجاد پوسیدگی در سطوح

جونده دندان ها جلوگیری می کند.

آیا می توان روی همه دندان ها این مواد را به کار برد؟

خیر.
شیار پوش ها فقط روی سطوح جونده دندان های آسیا گذاشته می شوند، البته باید این دندان ها سالم باشند و شیارهای عمیقی داشته باشند و دارای هیچ پوسیدگی نباشند.

این مواد خوشبختانه هم رنگ دندان بوده یا در رنگ های زیبایی مثل صورتی یا سفید در بازار موجود هستند و لذا بر ظاهر دندان هیچ اثر بدی ندارند.

از آنجا که برای انجام این کار (گذاشتن شیار پوش) نیاز به تراش دندان و تزریق ماده بی حسی نیست، لذا این کار به راحتی در کودکان و نوجوانان قابل اجرا می باشد.

توصیه شما به والدین محترم در مورد استفاده از فلوراید چیست؟

با توجه به بحث های فوق می بینیم که ارزش پیشگیری چقدر بالا است. مطالعات به عمل آمده نشان داده اند هزینه ی روش های پیش گیری، یک دهم هزینه ی درمان

است.

با توجه به این مساله، ما از والدین محترم خواهشمندیم با انجام موازین بهداشت دهان و دندان برای فرزندانشان و نیز انجام روش های پیشگیری از پوسیدگی های دندانی، دهانی سالم و دندان هایی عاری از پوسیدگی را به کودکان خود هدیه دهند.


ارتودنسی سریع خوب نیست - Milad - ۱۳۸۸/۱۰/۴ ۱۲:۱۹ صبح

خیلی از پدرها و مادرها دوست دارند دندان‌های کودک شان مرتب و ردیف باشد.
از طرف دیگر گاهی تبلیغاتی را می‌بینیم که روش‌های ارتودنسی سریع را توصیه می‌کنند.

با دکتر فریبرز امینی، ‌متخصص ارتودنسی و مدیر گروه و دانشیار بخش تخصصی ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد تهران، در این باره به گفتگو نشسته‌ایم.
آقای دکتر! اصلا، روشی وجود دارد که بتوان دندان‌ها را ظرف مدت کوتاهی مرتب کرد؟

در درمان‌های ارتودنسی برای رفع مشکل بی‌نظمی دندان‌ها، هنوز روشی که بتواند مشکل را سریع از بین ببرد وجود ندارد.

اگر چه با تلفیق درمان‌های جراحی و ارتودنسی توسط جراح که به صورت برش‌های عمودی روی لثه و استخوان آرواره در بین دندان‌هاست و می‌تواند تمامی دندان‌ها و یا تعدادی از دندان‌ها را دربرگیرد و نصب دستگاه‌های ارتودنسی، می‌توان سرعت درمان‌های ارتودنسی را بیشتر کرد و در نتیجه طول درمان را کاهش داد.

پس از گذشت حدود 20 سال و یا بیشتر از ابداع این روش، هنوز این شیوه ی درمانی‌ به شکل متداول و مرسوم در نیامده است. ردیف کردن سریع دندان‌ها چه عوارضی برای بیماران در پی دارد؟

به طور کلی مدت درما‌ن‌های ارتودنسی و یا بهتر بگویم سرعت حرکت دندان‌ها به تراکم (سختی) استخوان بیمار، میزان تحلیل و تشکیل استخوان، سن و جنس بیمار، نوع و شیوه درمانی بستگی دارد؛ مثلا ممکن است در یک نفر طول مدت درمان 1‌سال و در دیگری که همان مشکل را داراست، به 5/1 تا 2 سال افزایش یابد.

به طور کلی در ارتودنسی سریع، تمام عوارض حین و بعد از جراحی مانند از دست دادن عملکرد صحیح درد، التهاب، صدمه به ریشه دندان و از طرفی ثبات دندان ها بعد از درمان، هنوز به طور دقیق مورد بررسی قرار نگرفته است.
معمولا سرعت مناسب برای ارتودنسی دندان‌های نامنظم چقدر است؟

به طور کلی سرعت مناسب برای حرکت دندان‌ها از یک ناحیه به ناحیه ی دیگر در دهان، حداکثر یک میلی‌متر در هر ماه است که بستگی به عوامل زیادی مانند سن و جنس بیمار و ... دارد؛ مثلا طول مدت درمان در بیماران کم‌سن کمتر از افراد مسن‌ است و یا در خانم‌ها کمتر از آقایان است.
از کجا بفهمیم که نیروهای وارد بر دندان بیش از حد است؟

همیشه یک علامت هشدار دهنده برای هر عملکرد غیرمعمول و ناصحیح در بدن به نام "درد" وجود دارد. معمولا نیروهای زیاد باعث درد متداوم و بیش از حد معمول می شوند. منظور از حد معمول این است که اغلب بیماران در روزهای اول درمان و یا در طول درمان ارتودنسی، در ناحیه دندان‌ها مقداری درد دارند که این دردها معمولا زود از بین می‌روند و بیمار به نیروهای وارده توسط دستگاه‌‌های ارتودنسی عادت می‌کند، به‌ طوری که تا پایان درمان احساس درد نخواهد داشت. به طورکلی ممکن است بیماران در روزهای اول این درد را هنگام جویدن غذا احساس کنند که بعد از چند روز کم شده و از بین می‌رود.

نکته مهم این است که در این مرحله بیمار نباید از عمل جویدن خودداری کند، چون خود عمل جویدن باعث خون‌رسانی بیشتر به ریشه‌های دندان و کاهش درد می‌شود، طوری که در روزهای اول برای کاهش درد می‌توان جویدن آدامس را به بیمار توصیه کرد.

اگر نیروهای وارده خیلی زیاد باشد، می تواند باعث التهاب لثه، تخریب ریشه دندان، تخریب استخوان آرواره، لقی بیش از حد دندان‌ها و حتی از دست دادن دندان‌ها شود.

یکی دیگر از علایم نیروی زیاد، لقی بیش از حد معمول دندان‌هاست.


در پاسخ به: ارتودنسی سریع خوب نیست - Milad - ۱۳۸۸/۱۰/۴ ۱۲:۲۱ صبح

لقی دندان در اثر ارتودنسی سریع قابل برگشت است؟

اصولا لقی دندان‌ها در حین درمان ارتودنسی، امری طبیعی و عادی است، چون در ارتودنسی، دندان باید میزانی از لقی را به دست آورد تا بعد بتواند حرکت کند، البته این لقی بسیار کم و توسط بیمار قابل احساس است. لقی دندان در حد طبیعی، به طور قطع بعد از درآوردن دستگاه‌های ارتودنسی از بین می‌رود و بیمار نباید از این موضوع ناراحت باشد. اگر لقی دندان ها حداکثر دو هفته تا یک ماه بعد از ارتودنسی باقی بماند، امری غیرطبیعی است و بیمار برای ارزیابی بیشتر باید به دندانپزشک متخصص خود مراجعه کند.


در پاسخ به: ارتودنسی سریع خوب نیست - Milad - ۱۳۸۸/۱۰/۴ ۱۲:۲۱ صبح

آقای دکتر! برای ارتودنسی به چه دندانپزشکانی باید مراجعه کرد؟

ارتودنسی بر اساس نوع دندان، متفاوت است، منظور دندان های شیری، دندان های مختلط (هنگامی که کودک در دهان ترکیبی از دندان‌های شیری و دایمی دارد که معمولا بین سنین 7 تا 14 سالگی است) و دندان های دایمی .

هدف من از این تقسیم‌بندی این است که بسیاری از درمان‌های ارتودنسی برای دندان‌ های مختلط می‌تواند توسط دندانپزشک عمومی انجام گیرد، اما بیمارانی که نیاز به ارتودنسی ثابت دارند، بهتر است به متخصصان ارتودنسی مراجعه کنند.

مشکلی که هم‌اکنون در جامعه وجود دارد، عدم تمایز بین این دو گروه یعنی دندانپزشک عمومی و متخصصان ارتودنسی است، چون بسیاری از بیماران با دیدن کلمه ارتودنسی روی تابلو و یا سربرگ دندانپزشک عمومی فکر می‌کنند که آن دندانپزشک، متخصص

ارتودنسی است.

البته این به‌ آن معنی نیست که همکاران محترم دندان‌پزشک عمومی نباید کاری در این زمینه انجام دهند. آنها در مراحل درمانی اولیه می‌توانند کمک شایانی برای کاهش مشکلاتی که ممکن است در آینده برای کودک پیش بیاید، انجام دهند و حداقل کاری که

می‌توانند، انجام دهند، این است که در صورت تشخیص به موقع مشکل، آن را به متخصص ارتودنسی ارجاع دهند تا هم مدت زمان درمان، و هم هزینه درمان و از همه بهتر عواقب احتمالی درمان‌های پیچیده اعم از درد، تحلیل ریشه، استخوان و ... کاهش یابد.

http://www.avaxnet.com/showthread.php?tid=12811


چهار نکته ای که در مورد دندان هایتان نمی دانستید - Milad - ۱۳۸۸/۱۰/۱۳ ۰۹:۵۶ صبح

[تصویر: teeth.jpg]

شما از دندان هایتان برای صحبت کردن، جویدن و خندیدن استفاده می کنید. اما حقایقی در مورد این مروارید های سفید وجود دارند که شاید از آن خبر نداشته باشید. پس متن زیر را بخوانید:

۱ – مواد قندی تنها ماده مضر برای دندان ها نیستند. مواد ترش و اسیدی نیز باعث از بین رفتن مواد معدنی سطح مینای دندان می شوند.

از مدتی منجر به ایجاد حفره و سرانجام ایجاد پوسیدگی بر روی دندان ها می شود. موادی مانند ترشیجات، نوشابه های گازدار، شربت میوه ها که دارای pH پایین هستند جزو مواد غذایی اسیدی به شمار می آیند. مواد غذایی اسیدی بر روی دندان های کودکان بیشتر از بزرگسالان تاثیر می گذارند بنابراین باید مواظب استفاده بی رویه کودکان از مواد غذایی اسیدی نیز بود.

چنانچه تمایل بسیار زیادی به این نوع مواد غذایی دارید، در درجه اول سعی کنید مقدار مصرف آنها را کمتر کنید و در ثانی برای کاهش میزان تاثیر این مواد بر ساختار دندان ها، آن ها را در وعده های اصلی غذایی و همراه با سایر مواد غذایی مصرف کنید.

نکته بسیار مهم پس از خوردن این مواد غذایی اسیدی این است که نباید بلافاصله پس از خوردن آن ها مسواک بزنید. چون اسید باعث نرم شدن مینای دندان شده و مسواک مینای نرم شده را از روی دندان ها بر می دارد و روند سایش و ایجاد پوسیدگی سریع تر می شود. پس از خوردن مایعات اسیدی دهانتان را با آب بشویید و یک ساعت صبر کنید بعد مسواک بزنید. در طی این یک ساعت کلسیم و سایر مواد معدنی موجود در بزاق با مینای نرم شده ترکیب شده و آن را تا حدودی سخت می کند.

۲ – مینای دندان سخت ترین ماده موجود در بدن است، اما ممکن است به راحتی بشکند. خوردن قطعات یخ، پاپ کورن، ته دیگ سفت و سایر مواد غذایی سفت و سخت همانند خوردن سنگ است و باعث شکستن و لب پر شدن دندان ها می شوند. بر خلاف بسیاری از بافت های بدن، بافت دندان قادر به رشد و ترمیم مجدد خود نیست. مخصوصا اگر شما دارای دندان های پر شده و ترمیم شده در دهان خود هستید باید بیشتر از این مواد غذایی سفت پرهیز کنید چرا که هرگز کار عاقلانه ای نیست که با یک پای مجروح به دوی ماراتون بپردازید!

۳ – فلوراید بیش از حد ممکن است برای دندان ها مضر باشد. می دانیم که فلوراید به داشتن دندان های سالم کمک می کند اما چنانچه در کودکان کمتر از ۸ سال به مقدار زیادی فلوراید موجود در خمیر دندان بلعیده شود، منجر به عارضه فلوروزیس می شود. فلوروزیس ابتدا به صورت نقاط سفید رنگ روی دندان ها بروز می کند اما ممکن است به رنگ قهوه ای هم درآید. متاسفانه این نوع تغیر رنگ ناشی از فلوروزیس، از نوع تغییر رنگ داخلی است و امکان از بین بردن آن به وسیله پالیش کردن دندان ها وجود ندارد. فلوروزیس منجر به ایجاد تخلخل در دندان می شود. برای پیشگیری از ایجاد این حالت باید حتی الامکان در کودکان کمتر از ۸ سال خمیردندان بدون فلوراید استفاده شود، زیرا این کودکان معمولا خمیردندان را قورت می دهند که این امر منجر به فلوروزیس می شود.

۴ – براکت های ارتودنسی دندان ها را نسبت به پوسیدگی مستعد تر می کنند. چنانچه اقدام به ارتودنسی کرده اید و براکت ها و سیم های ارتودنسی روی دندان هایتان است، بایستی بیشتر به فکر سلامت دندان هایتان باشید. زبان و لبها با وجود این براکت ها نمی توانند سطح دندان ها را خوب تمییز کنند در نتیجه پلاک غذایی به راحتی در اطراف براکت ها و سیم های ارتودنسی جمع می شود و منبع خوبی برای تغذیه باکتری ها می شود. باکتری ها از این مواد غذایی تغذیه کرده و با مصرف قند ها و تولید اسید باعث از بین رفتن بافت دندان و ایجاد پوسیدگی می شوند.


منبعمســــــواك نزنيد - HO.T - ۱۳۸۸/۱۰/۲۱ ۱۰:۴۸ عصر

سلام
يه مقاله در مورد مسواك زدن خوندم خيلي جالب بود گفتم خبر شو تو انجمن بزارم
تا بقيه هم مثل من مسواك نزنن!!Surprised
خبر اين بوده كه هر وقت غذايي خوردين كه خاصيت اسيدي داشت بلافاصله مسواك نزننين چونكه به خاطر تركيب با فلورايد خمير دندون به جاي تميزي باعث پوسيدگي دندون ميشه.DrBaribariدر پاسخ به: نکاتی که با رعایت آن دندان های سفیدی خواهید داشت - Milad - ۱۳۸۸/۱۰/۳۰ ۱۰:۲۷ عصر

ین روزها سفید كردن دندان به یك تجارت میلیونی تبدیل شده است. اما آیا روش های ارزان ‌تری هم برای سفید كردن دندان‌ها وجود دارند؟

به تازگی در فروشگاه‌ های آمریكا، كیوسك ‌هایی برای سفید كردن دندان به وجود آمده‌اند.

كاركنان این كیوسك‌ ها حدود 10 تا 20 درصد دستمزد یك دندانپزشك را برای سفید كردن دندان می ‌گیرند.

دوربین مخفی یک شبکه كشف كرده است كه كاركنان فروشگاه ‌ها، اطلاعات غلطی راجع به سفید كردن دندان در اختیار خریداران قرار می ‌دهند.
چه بر سر مشتریان كیوسك ‌ها می ‌آید؟

اسكراب‌ها، دستكش‌ها و صندلی مورد استفاده درست مانند آن چه است كه در دندانپزشكی می ‌بینید، اما اتاق سفید كردن دندان، یك مطب نیست! دالانی است كه با دو تیغه از قسمت فروش لوازم آرایش و جواهر فروشی جدا شده است.

طبق فیلمی‌ كه به وسیله دوربین مخفی ضبط شده است، كاركنان این فروشگاه‌ ها به مشتریان خود می ‌گویند كه برای سفید كردن دندان‌ها از ژل "هیدروژن پراكساید 35 درصد" استفاده می ‌كنند. واقعاً این طور است؟ نه خیر. به گفته یك دندانپزشك ماده موجود در این ژل‌ها "هیدروژن پراكساید" نیست، بلكه "كاربامید پراكساید" است و اگر آن ها واقعا از "هیدروژن پراكساید" با این غلظت استفاده كنند، شخص درد بسیار بدی را تجربه می ‌كند و لثه‌هایش می ‌سوزد.
چرا این كاركنان اطلاعات صحیح را در مورد جنسی كه عرضه می ‌كنند، ندارند؟

یكی از كارمندان كیوسك می ‌گوید: "ماده مصرفی ما كاربامید پراكساید 30 درصد است كه این عبارت به راحتی با هیدروژن پراكساید اشتباه گرفته می ‌شود."

مدیر فروشگاهی كه دوربین مخفی در آن قرار گرفته بود، اظهار داشت كارمندی كه ادعا كرده بوده از هیدروژن پراكساید در سفید كردن دندان استفاده می ‌كند، اشتباه كرده و این فروشگاه او را از قسمت سفید كردن دندان اخراج كرده است.

مردم از حرفه دندانپزشكی انتظار كیفیت كار بالا را دارند.

این افراد نقش یك دندانپزشك را بازی می ‌كنند، ولی در برخی موارد بر اساس استاندارد‌ها عمل نمی ‌كنند و این مسئله موجب می ‌شود كه وجهه این حرفه مخدوش شود.

[تصویر: N_9845.jpg]

4توصیه ایمنی

* اگر در یك سال گذشته به دندانپزشك مراجعه نكرده‌اید، دندان‌هایتان را سفید نكنید. ابتدا با مراجعه به دندانپزشک مطمئن شوید كه دندان‌هایتان پوسیدگی نداشته باشند و یا لثه‌هایتان تحلیل نرفته باشند. اگر فردی پیش از سفید كردن دندان‌هایش با دندانپزشك مشورت نكند، ممكن است دچار حساسیت‌های شدید دندانی و لثه ‌ای شود.

* توجه كنید هنگام استفاده از محلول‌های قوی سفید کننده دندان ، به محافظت ویژه از لثه‌هایتان نیاز دارید. اگر محلولی این قدر راحت سفیدی دندان‌هایتان را مژده می‌ دهد باید روشی هم برای محافظت از لثه‌هایتان داشته باشد.

* روكش كردن دندان‌ها و سفید كردن آن با هم جور در نمی ‌آیند. اگر دندانتان روكش دارد، یا چند دندان مصنوعی گذاشته‌ اید، ممكن است رنگ دندان‌هایتان یك دست سفید نشوند.

* دست آخر هم این نكته را بدانید كه اغلب، سفید كردن دندان ‌هایی كه ته رنگ خاكستری دارند، چندان موثر نیست.

منبع


آیا رنگ دندان هایتان زرد است؟ - Milad - ۱۳۸۸/۱۱/۹ ۱۲:۳۱ صبح

[تصویر: omfc65s5o2cchts31rz.jpg]
آیا علی رغم اینکه مسواک می زنید اما باز هم دندان هایتان زرد است و توضیحی برای این موضوع ندارید؛ چرا رنگ دندانهای متفاوت است ؟

شما به احتمال زیاد روزی تنها ۱۰دقیقه به دندان های خود توجه می کنید و معاینه دندان ها هر ۶ماه توسط دندان پزشک نیز یادتان نمی رود.
اما در حال حاضر کمی حوصله کنید و در آینه دقیق به دندان های خود نگاهی بیندازید. دندان های هر فرد می تواند نشانگر سلامت کلی بدن باشد.
به گزارشی از CNN در این خصوص توجه کنید. به علت محبوبیت و استقبال از درمان های سفیدکننده دندان، به نظر می آید بیشتر افراد دندان های سفید دارند. اما اگر دندان های شما سفید نیست، نگران نباشید نیازی به درمان های سفیدکننده ندارید.

قهوه ای؛
این رنگ نشانگر مصرف نوشیدنی هایی مانند قهوه، چای و نوشابه گازدار است. استعمال دخانیات نیز لکه های قهوه ای روی دندان ایجاد می کند. سطح دندان به رنگ قهوه ای می تواند نشانگر این باشد که دندان ها هنگام رشد در معرض فلوراید بیش از حد قرار گرفته است یا این که نشانگر نوعی بیماری ارثی و حساسیت غذایی است که التهاب روده ای، اسهال، سوء تغذیه و کاهش وزن ایجاد می کند.

سبز؛
افرادی که دچار بیماری کم خونی داسی (کم خونی ناشی از وجود گلبول های قرمز داسی شکل ) شده اند بعضی اوقات دندان هایی به رنگ زرد و سبز دارند. رنگ سبز می تواند نشانگر وجود باکتری نیز باشد.

خاکستری؛
دندان های خاکستری نشانگر عفونت و آسیب قبلی دندان است.مصرف برخی آنتی بیوتیک ها مانند تتراسایکلین قبل از رشد کامل دندان و یا قرار گرفتن در معرض فلزاتی مانند آهن و یا منگنز می تواند عامل ایجاد این رنگ باشد.

زرد؛ این نوع رنگ دندان نشانه بیماری کم خونی داسی است و گاهی نیز نتیجه مصرف مواد لکه زا مانند چای، قهوه، نوشابه، غذاهای اسیدی و استعمال دخانیات می باشد دندان های آسیب دیده و فقر برخی از مواد مغذی نیز باعث تغییر رنگ دندان می شود. تماس با اسید معده بر اثر بالاآوردن بیش از حد باعث زردشدن دندان و نشانگر Bulimia (نوعی بیماری اختلال غذایی) است.

فرسودگی؛
ترک های عمودی و نازک که به سمت پایین سطح دندان کشیده شده اند بی ضرر است.

میناهای غیرعادی؛ مینای سالم یعنی سطح دندان ها به حمله های باکتری مقاوم می شود. اما در صورت آسیب رسیدن به مینا دندان بیشتر به پوسیدگی مستعد می شود. آسیب به مینای دندان به چند علت رخ می دهد، فلوراید باعث ناهموار و خال افتادن مینای دندان می شود. اسید مواد غذایی و نوشیدنی ها و اسید معده مینای دندان را از بین می برد.

بیماری کم خونی داسی و یا کمبود مواد غذایی نیز باعث لکه افتادن دندان می شود. درد در یکی و یا تعداد بیشتر دندان های فوقانی می تواند علائم سینوزیت باشد. در حالی که بعضی وقت ها درد در فک پایین می تواند هشدار زودهنگام حمله قلبی قریب الوقوع باشد.

منبع


چرا دندان عقل را بايد کشيد؟ - Milad - ۱۳۸۸/۱۱/۱۷ ۱۲:۴۷ صبح

دندان پزشكان مي گويند بهترين سن براي جراحي دندان عقل زير سن 20 سالگي است، چرا كه عوارض و درد كمتري دارد.


دندان عقل به سومين دندان آسياب بزرگ اطلاق مي‌شود. اين دندان كمي ديرتر از دندان‌هاي ديگر رشد مي‌كند و در سنين 17 تا 21 سالگي‌ مي‌رويد. با رشد انسان و كوچك شدن فك، فضا براي رشد دندان عقل محدود شده و در نتيجه دندان عقل خود را به شكل نهفته و نيمه ‌نهفته نشان مي‌دهد.

تحقيقات انجام شده در زمينه دندان‌هاي عقل نشان مي‌دهد كه اين دندان‌ها در بسياري ازموارد، مشكل‌ساز بوده و به جراحي ختم شده‌اند. دندان‌هاي عقل بعد از پوسيدگي، موجب پوسيدگي دندان‌هاي مجاور (مانند تصوير بالا) و عفونت در اطراف مي‌شود و گاهي نيز با بستري ‌شدن در بيمارستان و جراحي همراه است.

از طرفي دندان عقل با توجه به اينكه در آخرين رديف دندان‌ها رشد مي‌كند وجاي کمي براي رشد آن وجود دارد، به دندان‌هاي‌ مجاور فشار آورده و سبب كج قرار گرفتن دندان‌هاي ديگر مي‌شود. همچنين اين دندان‌ها باعث بروز دردهايي در ناحيه مفصل فك، گوش، چشم و سر مي‌شود و براي مقابله با پيدايش چنين دردهايي، بهتر است كه دندان‌هاي عقل توسط پزشك متخصص كشيده شود.

درآوردن دندان‌هاي عقل در سنين سالمندي ممکن است اين مشكلات را به همراه داشته باشد:
با افزايش سن ريشه‌ها قطورتر شده و ممکن است کشيدن دندان را سخت‌تر کند،
التيام ضعيف‌تر بعد از کشيدن دندان،


پوسيدگي دندان‌هاي مجاور،


احتمال فک جوش شدن دندان،

احتمال شکسته شدن استخوان در افراد پير در حين جراحي و درآوردن دندان،
کاهش تحمل بيمار به دليل شرايط سني و درمان‌هاي پزشکي از قبيل مصرف داروهاي قلبي، ريوي و .... .

توجه كنيد كه اگر اين دندان تصميم به رويش و قرار گرفتن در محيط دهان را داشته باشد، پيش از اين‌كه شما تولد 20 سالگي را جشن بگيريد، سر و كله‌اش در دهانتان پيدا مي‌شود. بنابراين اگر تا اين سن خبري از دندان عقلتان نشده است، بايد به فكر جراحي آن و خارج كردنش باشيد.

اگر سن شما از 40 سالگي گذشته است و هيچ مشكلي با دندان عقل تان نداريد، بهتر است ديگر به فكر خارج كردن آن نباشيد، چون بعيد به نظر مي‌رسد بعد از اين نيز دچار بيماري‌هاي لثه، پوسيدگي و يا تغييرات كيستيك در اطراف اين دندان شويد. فقط كافي است هر 1 يا 2 سال يك‌بار، يك عكس راديوگرافي از دندانتان تهيه كنيد تا مطمئن شويد هيچ عارضه جانبي وجود ندارد.

ردپاي عفونت دور دندان عقل

گاهي در پشت دندان عقل تان، يك تكه از مخاط قرار دارد كه گاهي روي سطح دندان عقل را مي‌پوشاند كه با فشار دندان‌هاي بالا زخمي مي‌شود. گاهي هم مواد غذايي زير اين گوشت اضافي گير مي کند و ميكروب ها هم به اين محل هجوم مي‌برند، بنابراين چيزي نمي‌گذرد كه در اطراف دندان عقل تان يك عفونت دردناك و بدبو ايجاد مي‌شود.

در اين شرايط شما بايد به دندان پزشك مراجعه كنيد تا زير اين بافت اضافي را شستشو داده و باقيمانده مواد غذايي را پاك كند، ولي براي اين‌كه پس از اين ديگر با اين مشكل روبرو نشويد، بايد با جراحي دندان عقل و خارج كردن آن، اين محل تجمع خرده‌هاي غذايي و ميكروب ها را براي هميشه از بين ببريد.

وقتي عقل راهش را گم مي‌كند

گاهي دندان عقل شما كاملاً به صورت افقي در استخوان فك قرار گرفته است و به‌جاي اين‌كه عمودي بالا بيايد به سمت جلو، حركت مي‌كند(مانند تصوير بالا). در اين شرايط ريشه دندان آسياي دوم را قرباني حركت نادرست خود مي‌كند.

اگر شما در اين شرايط براي جراحي دندان عقل‌تان اقدام نكنيد، پس از مدتي ريشه دندان آسياي دومتان تحليل مي‌رود و بايد ريشه اين دندانتان را نيز درمان کنيد. بنابراين با گرفتن يك عكس راديوگرافي، از رويش صحيح دندان عقلتان مطمئن شويد.

عقل فداي ارتودنسي

گاهي ممكن است شما فضاي كمي براي حركت دادن دندان ها و مرتب كردنشان داشته باشيد. در اين شرايط گاهي متخصص ارتودنسي قبل از شروع درمان ارتودنسي به شما توصيه مي‌كند دندان عقل تان را با جراحي از دهان خارج كنيد؛ به‌ويژه هنگامي كه لازم است براي مرتب كردن دندان هايتان، دندان هاي آسياب را عقب بكشيد.
همچنين گاهي شما دندان هايتان را ارتودنسي مي‌كنيد و همه دندان ها پس از خاتمه مدت درمان مرتب مي‌شوند، ولي هنوز مقداري شلوغي در دندان هاي جلوي فك پايين باقي است. در اين مورد نيز ممكن است دندان پزشكتان به شما توصيه كند كه دندان عقلتان را جراحي كنيد تا اين بي‌نظمي اندك باقي‌مانده نيز برطرف شود

منبع


در پاسخ به: نکاتی درباره ی دندانها - ghasedak - ۱۳۸۸/۱۱/۱۷ ۱۲:۵۵ عصربسیاری از مردم دوست دارند هنگام لبخند زدن دندان‌هایشان سفید باشد، به همین دلیل محبوبیت مواد و روش‌های سفید كردن دندان‌ها روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شود. همچنین برخی از متداول‌ترین دلایل عوض شدن رنگ دندان، مصرف دارو، قهوه، چای و سیگار است. افرادی هم كه عادت به مصرف بیش از اندازه نوشابه دارند با چنین مشكلی مواجه خواهند شد. برای سفید كردن دندان، دندانپزشك با به كار بردن ژل‌های مخصوص سفیدكننده، دندان‌های بیمار را در یك یا چند جلسه سفید می‌كند.


دندانپزشك ممكن است جهت افزایش تاثیر ژل از اشعه‌هایی با طول موج‌های خاص استفاده كند ولی قدرت و كیفیت ژل سفید‌كننده بسیار تعیین‌كننده‌تر از استفاده از این نور یا اشعه خاص است. این ژل‌ها به علت دارا بودن درصد نسبتا بالایی از مواد سفید‌كننده، سریع‌تر باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شوند.

اما در منزل نیز خود فرد می‌تواند از سفید‌كننده‌های خانگی استفاده كند. كیت‌های سفید‌كننده برای درمان تغییر رنگ‌های جزئی، مانند تغییر رنگ ناشی از قهوه و چای موثرند.

علاوه بر آنها نوارهای سفید‌كننده و خمیردندان‌های سفید‌كننده توانایی از بین بردن رنگ‌های سطحی روی دندان را دارند، اما برای از بین بردن تغییر رنگ‌های عمقی‌تر كه به ساختمان دندان نفوذ كرده‌اند باید به دندانپزشك مراجعه كنید.نوارهای سفید‌كننده نیز نوارهایی بسیار نازك‌اند كه با چشم به سختی دیده می‌شوند و برای تاثیرگذاری باید به مدت یك هفته و روزی 5 دقیقه استفاده شوند. استفاده از آنها برای بیش از یك هفته توصیه نمی‌شود.

خمیردندان‌های سفید‌كننده هم حاوی مواد شیمیایی و ذرات ساینده هستند كه استفاده از آنها برای بیش از یك هفته توصیه نمی‌شود.
البته باید توجه داشت بسیاری از مواد سفید‌كننده كه در بازار عرضه می‌شود و از طرق مختلف تبلیغات فراوانی روی آن صورت می‌گیرد فاقد كیفیت لازم هستند و موجب ایجاد حساسیت در دندان‌ها، تحلیل خارجی دندان ها، ایجاد مسمومیت، آسیب دیدن لثه و... می شوند.

افرادی كه تمایل دارند زودتر به دندان‌هایی سپید برسند بهتر است به دندانپزشك مراجعه كنند.

بعد از انجام سفید كردن در مطب توصیه می‌شود كه بیمار در منزل هم گاهگاهی به منظور جلوگیری از كدر شدن دندان این عمل را انجام دهد.

انجام سفید كردن دندان‌ها برای حداقل 90‌درصد افراد موفقیت‌آمیز است. اگر دندان‌هایتان در اثر كهولت، مصرف چای، قهوه و دخانیات تیره شده‌اند، سفید كردن انتخاب خوبی است. تیره شدگی دندان با رنگ‌های زرد، نارنجی و قهوه‌ای به این روش بهتر پاسخ می‌دهند. تغییر رنگ‌های خاكستری ناشی از تتراسایكلین و نیز تغییر رنگ بر اثر فلوئور گرچه روشن‌تر می‌شوند، ولی كاملا از بین نمی‌روند.
توجه داشته باشید سفید كردن بیش از حد دندان‌ها ممكن است عوارضی چون حساسیت به دارو یا حساس شدن دندان‌ها را به دنبال داشته باشد. در مورد حساسیت به دارو مصرف آن به كلی قطع می‌شود ولی در صورت حساس شدن دندان، باید اطلاع داشت كه این حساس شدن گذرا بوده و با تمهیداتی كه دندانپزشك بكار می‌برد، برطرف می‌شود. معمولاً یكی دو روز فاصله انداختن بین جلسات استفاده، حساسیت دندان را بهبود می‌بخشد.

منبع : salamat.irدر پاسخ به: آیا رنگ دندان هایتان زرد است؟ - ghasedak - ۱۳۸۸/۱۱/۱۷ ۱۲:۵۶ عصر

با زردی دندان ها چه کنیم؟

هر روز با خوردن مواد غذایی و حتی نوشیدنی هایی مانند چای یا قهوه باعث می شوید که دندان های تان حالت زردی را به خود بگیرند و از حالت شفافی که شما تمایل دارید، خارج شوند.

حال باید چه کاری انجام داد؟

* جوش شیرین ماده ای است که باعث سفیدی دندان های شما می شود. می توانید این ماده را بر روی مسواک خود بزنید و به دندان هایتان بمالید. البته باید دقت کنید که مبادا آن را قورت دهید و در حین اینکه دندان های تان را با این ماده می شویید، دهانتان را از آب پُر کنید تا مبادا غلظت زیاد این ماده باعث از بین رفتن مینای دندان تان نشود.


*
بعضی از مواد غذایی مانند سیب و هویج باعث سفیدی دندان هایتان می شوند، زیرا این دو میوه ، موادی دارند که باعث می شوند رسوبی که بر روی دندان های شما قرار دارد از بین برود و جرم روی دندان هایتان نیز پاک شود.


* نوشیدنی هایی مانند: چای و قهوه، و برخی میوه هایی که دارای رنگ قرمز هستند مانند: گیلاس، تمشک و ... باعث لکه دار کردن و تشکیل جرم روی دندان هایتان می شوند. پس برای اینکه این لکه های و جرم های قهوه ای و زرد، بر روی دندان های تان باقی نمانند، مدتی بعد از مصرف این مواد غذایی، مسواک بزنید.

* اگر شما فردی سیگاری هستید، لکه های زرد هر چه سریع تر و بیشتر روی دندان های تان ظاهر می شوند، زیرا سیگار به دلیل نیکوتین بالایی که دارد، رسوبات بسیاری را بر روی دندان های تان به جای می گذارد.

راه حلی که برای این مشکل پیشنهاد می کنیم این است که هر چند وقت یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندان های شما را جرم گیری کند.


* برای اینکه همیشه دندان هایتان براق و شفاف و سفید باقی بمانند، توصیه می کنیم که سه بار در روز مسواک بزنید و مدت زمانی که برای هر بار مسواک زدن توصیه می شود، سه دقیقه است. اگر بیشتر از سه دقیقه باشد، ممکن است مینای دندان تان آسیب ببیند و اگر کمتر از سه دقیقه باشد، باعث می گردد دندان هایتان به خوبی تمیز نشوند.در پاسخ به: نکاتی درباره ی دندانها - ghasedak - ۱۳۸۸/۱۱/۱۷ ۰۱:۰۰ عصر

چگونه دندان های شفاف و براقی داشته باشیم؟
چگونه از زردی دندان هایمان پیشگیری کنیم؟آیا شما هم در آرزوی داشتن دندان های براق و شفاف به سر می برید،آیا می دانید چگونه به این آرزو برسید؟

چه کارهایی را باید انجام دهیم و از چه کارهایی باید بپرهیزیم؟

دندان های ما طبیعتا سفید است اما دندان های بعضی از افراد کمی سفید تر یا کمی زردتر است.
در وحله ی اول باید بدانید،سفیدی و جنس دندان از همان دوران کودکی،و از دندان های شیری کودکان مشخص می شود به همین دلیل والدین باید از همان ابتدا توجه خاصی را به دندان های کودکشان داشته باشند.

تفاوتی که بین دندان های شیر و دندان های دائمی وجود دارد بدین ترتیب است:

دندان های دائمی دارای مینای و ساختار متفاوت تری نسبت به دندان های شیری هستند.این تفاوت اساسی با بالاتر رفتن سن و رشد دندان های بیشتر بروز می کند،هم چنین مسئله ی مهمی که در مورد دندان های پیش می آید در رابطه با طرز نگهداری و مواظبت آنهاست.اگر به درستی از دندانهایتان مواظبت نکنید باعث می شود که مینای دندان هایتان به مرور زمان باریک شده و از بین بروند.

* به عاج های دندان تان نیز باید اهمیت بدهید.زیرا عاج های دندان نیز نقش بسیار مهمی را در استحکام و پایداری دندان ایفا می کنند.عاج های دندان نقش مستقیمی در سفیدی و درخشندگی دندان های شما دارند.

آیا شما می خواهید دندان های سفیدی داشته باشید یا اینکه دندان های تان براق باشند؟

تفاوت جزیی اما مهمی بین دندانهای سفید و دندان های براق وجود دارد.بسیاری از افراد از مواد سفید کننده یا پودر های سفید کننده دندان استفاده می کنند به امید اینکه دندان های شان براق شوند.

عواملی که باعث می شود دندان های شما براق شود بدین ترتیب می باشد:

*استفاده مرتب و مداوم از مسواک .

*هیچ گاه مسواک را بر روی لثه های خود نکشید زیرا باعث می شود که لثه های تان از بین رود و هنگامی که لثه از بین رود،دندان دیگر پایه و جایگاهی برای حفظ خود ندارد.

*بعضی از افراد نحوه ی صحیح مسواک زدن را نمی دانند.به همین دلیل ممکن است نا آگاهانه مینای دندان شان را از بین ببرند.نحوه ی صحیح درست مسواک زدن را از دندانپزشک خود بیاموزید.

*اگر از مینای و عاج دندان تان به خوبی مراقبت کنید،بعد از مدتی،از سفیدی و شفافیت دندان های تان متحیر خواهید شد.

*بسیاری از افراد با جرم گیری مداوم و مرتب،دندان های شان را براق و تمیز می کنند.اما مراجعه های متعدد نزد دندانپزشک برای جرم گیری،باعث می شود که مینای دندان هایتان مقاومت خود را از دست بدهد.

*افرادی که به وفور از چای،قهوه استفاده می کنند باعث می شود که دندان هایشان رنگ زردی را به حود بگیرد،زیرا این مایعاتی که میل می کنید دارای رنگ موثری برای تغییر سطح دندان شما هستند.

*کیک های بسیار شیرین را نخورید یا اگر از این کیک های میل می کنید،بعد از خوردن از مسواک استفاده کنید.زیرا کیک های که خیلی شیرین هستند دشمن اصلی دندان هستند.

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ - ندا فراهانی
seemorgh.comنكاتي مهم درباره ي نگين هاي دندان - ghasedak - ۱۳۸۸/۱۱/۱۷ ۰۱:۰۲ عصر

[تصویر: image-75ED_4AAFC405.gif]

امروزه خانم ها و آقايان جوان زيادي كه در جستجوي زيبايي بيشتر هستند، براي داشتن دندان هايي زيباتر به دندانپزشك شان مراجعه مي كنند. در اين ميان رديف كردن و سفيد كردن دندان ها بيش از ساير درمان هاي دندانپزشكي طرفدار دارد. ولي تازگي ها در ميان خانم هاي طرفدار لبخندي زيبا، حرف هايي از نگين هاي دنداني هم شنيده مي شود.

شايد دوست داشته باشيد بدانيد كه وقتي روي صندلي دندانپزشكي مي نشينيد و دقايقي بعد با يك نگين روي دندان تان روبروي آينه به خودتان لبخند مي زنيد، چه اتفاقي مي افتد؟

براي چسباندن نگين، دندانپزشك ابتدا با كمك وسائل چرخنده مقداري بسيار جزئي از ميناي سطح دندان تان را بر مي دارد، سپس با اسيد مخصوصي كه به مدت چند ثانيه روي محل قرار گيري نگين گذاشته مي شود، تخلخل هاي بسيار ريزي بر روي سطح ميناي دندان ايجاد مي شود. در نهايت نگين با چسب مخصوص و مواد همرنگ دندان به دندان تان چسبانده مي شود. چسباندن نگين اغلب نيازي به تزريق ماده بي حسي ندارد چون تراش دندان بسيار سطحي است و عمق تراش به نيم ميليمتر هم نمي رسد و در اين سطح رشته هاي عصبي گيرنده درد وجود ندارند كه درد را حس كنند، به همين دليل چسباندن نگين اغلب بدون درد است.شما قبل از چسباندن نگين بايد در انتخاب رنگ و جنس و شكل و اندازه نگين دقت زيادي بكنيد تا پس از چسباندن آن از نتيجه كار راضي باشيد. چرا كه اگر شما چند بار نگين را روي دندان بچسبانيد و جدا كنيد، دندان تان هر بار مقدار بيشتري مينا از دست خواهد داد كه اين امر مشكل ساز خواهد بود.

نگين هاي دنداني جنس هاي گوناگوني دارند و داراي انواع برليان، كريستال و طلا هستند. هزينه كاشت آن ها هم متفاوت است. نگين هاي از جنس كريستال به نسبت نوع برليان از دوام بيشتري برخوردارند در حالي كه نگين هاي برليان درخشش بيشتري دارند.

نگين ها را خودتان نمي توانيد از دندان تان جدا كنيد بلكه هر وقت از آن ها خسته شديد، بايد توسط دندانپزشك از دندان جدا شوند و بخش آسيب ديده دندان نيز توسط دندانپزشك ترميم شود. نگين ها با مسواك زدن از دندان كنده و جدا نمي شوند ولي ممكن است اگر با آن غذاي سفت بخوريد از دندان تان جدا شود.

نگين هاي دنداني براي اين كه جلوه بيشتري داشته باشند، روي يكي از دندان هاي جلويي فك بالا كار گذاشته مي شوند. دندانپزشكان در بين دندان هاي جلويي، دندان هاي پيشين كناري را براي چسباندن نگين انتخاب مي كنند، چون وقتي نور به اين دندان برخورد مي كند، بخشي از آن به طرف چشم منعكس شده و به لبخند درخشندگي خاصي مي بخشد.در ايران “بازار كاوه” كه معتبر ترين بورس لوازم دندانپزشكي ايران است، مكاني است كه در آن مي توانيد نگين هاي مختلف ساخت كارخانه هاي مختلف را بيابيد. نگين هاي بهتر، زواياي گردتر و و صاف تري دارند كه پلاك ميكروبي كمتري در اطراف آن ها جمع مي شود.

پس از كاشت نگين روي دندان، به توصيه هاي دندانپزشك تان درباره روش مسواك زدن صحيح اطراف نگين و رعايت بهداشت آن دقت كافي را داشته باشيد و اين توصيه ها را رعايت كنيد. زيرا اگر بهداشت دهان را رعايت نكنيد، دندان تان در اطراف نگين يا زير آن به زودي پوسيده خواهد شد.

چنانكه بهداشت دهان شما خوب نيست و دندان هاي تان جرم دارد، شما كانديد مناسبي براي كاشت نگين دندان نيستيد و چنانچه مايل به كاشت نگين دندان هستيد بايستي ابتدا به طور كامل دندان هاي تان را جرم گيري كنيد و سپس روش هاي درست مسواك زدن و نخ دندان كشيدن را ياد بگيريد و به كار ببنديد تا از بروز پوسيدگي در اطراف نگين دندان تان جلوگيري شود.دندانی كه می تواند در دهان دارو پخش كند - ghasedak - ۱۳۸۸/۱۱/۱۷ ۰۱:۰۳ عصرمحققان در اروپا و اسراييل سرگرم فعاليت روي يك سيستم كوچك توزيع دارو به نام “اينتلي دراگ” (‪ (IntelliDrug‬يا “داروي هوشمند” هستند كه در دهان تعبيه مي‌شود. اين سيستم نهايتا آنقدر كوچك مي‌شود تا بتواند در يك دندان مصنوعي كه مانند دندان آسياب در ناحيه انتهاي فك قرار مي‌گيرد، نصب شود.


به نقل از آسوشيتدپرس ، اين دستگاه در فواصل معين مقدار مشخصي دارو آزاد مي‌كند و بدين ترتيب مي‌توان مطمئن بود كه بيمار در زمان‌هايد مناسب دوز كافي دارو را دريافت مي‌كند.

“اندي ولف” كه يك دندانپزشك پژوهشگر است گفت، بطور ميانگين فقط نيمي از بيماران، حتي آناني كه زندگيشان وابسته به مصرف داروست، از دستورالعمل مصرف دارو به دقت پيروي مي‌كنند.

وي گفت، بيماران اغلب مصرف دارو را به ويژه در نيمه شب فراموش مي‌كنند و يا آنرا را بسيار دشوار مي‌دانند.

وي معتقد است كه اين وسيله با انجام خودكار اين روند اين مشكل را بر طرف خواهد كرد.

با گذاشتن اين وسيله در دهان دارو از طريق جدار گونه‌ها و اطراف دهان، سطحي كه براي جذب دارو به اندازه كافي متخلخل و نفوذ پذير است، مستقيما وارد جريان خون مي‌شود.

درمان ديابت موردي است كه در آن استفاده از داروي هوشمند، مي‌توان بسيار مفيد و موثر باشد.

افراد مبتلا به ديابت كه براي پايين نگاه داشتن سطح گلوكز خون خود مرتب بايد انسولين تزريق كنند، مي‌توانند به جاي فرو كردن سوزن به بدن خود، “اينتلي دراگ” را مدتي در دهان نگاه دارند.

اين وسيله شامل يك مخزن پولادي ضد زنگ، يك پمپ و دريچه‌هاي مخصوص براي تنظيم جريان دارو، يك ريز پردازنده، چند باطري و يك مخزن براي قرص دارو است.

اين سيستم در حال حاضر قطعه‌اي به اندازه دو دندان است كه با تسمه‌اي به اطراف دندان بسته مي‌شود.

محققان اميدوارند كه اين وسيله نهايتا به يك دندان جايگزين تبديل شود.

منبع: پزشکان بدون مرزدر پاسخ به: نکاتی درباره ی دندانها - Milad - ۱۳۸۸/۱۱/۲۳ ۰۳:۲۹ صبح

قبل از صبحانه هم مسواك بزنيد

عضو هايت مديره انجمن دندانپزشكي كودكان با بيان اين كه استفاده از مسواك هاي زبر و روش هاي نادرست مسواك زدن باعث بروز بيماري هاي تحليل لثه مي شود، ادامه داد: مسواك زدن در صبح و قبل از خوردن صبحانه بسيار مفيد است، چرا كه سطح دندان ها تميز بوده و جذب مواد به آن كاهش يافته در نتيجه تجمع ميكروب ها پروسه پوسيدگي كاهش مي يابد. دكتر ناهيد عسگري زاده در نشست هفتمين كنگره دندانپزشكي كودكان گفت: طرح فلورايدتراپي در مدارس طرح مناسبي بود كه اجراي آن با مشكل مواجه شد. در اين طرح ها نياز ها بررسي نشد، چرا كه در برخي مناطق كشور به ويژه مناطق جنوبي، ميزان فلورايد آب آشاميدني مناسب بوده و نيازي به فلورايدتراپي نيست. وي ادامه داد: به منظور تاثير گذار بودن فلورايدتراپي در اجراي آن حتما بايد سطح دندان ها تميز بوده و به مدّت نيم ساعت از خوردن و آشاميدن پرهيز شود. در صورتي كه فلورايدتراپي به شكلي صحيح انجام شود و همچنين در نظر گرفتن مسائل بهداشتي و عادات غذايي مناسب، پوسيدگي دنداني در كودكان دو تا سه سال حدود 35% كاهش مي يابد. در ادامه گفت: زمان فلورايدتراپي موضعي به دليل بالا بودن غلظت كوتاه بوده و معمولا يك تا چهار دقيقه زماني مناسب براي قرار گرفتن مواد روي سطح دندان هاست. وي با بيان اينكه شستوشوي دندان ها بعد از هر وعده ي غذايي توصيه مي شود افزود: براي كودكان پيش دبستاني دو بار مسواك زدن در طول شبانه روز كافي است، حتي در شرايط ايده آل مسواك زدن يك بار در شب براي اين گروه سني مناسب است. دكتر عسگري زاده ادامه داد: مسواك زدن در صبح و قبل از خوردن صبحانه بسيار مفيد است، چرا كه سطح دندان ها تميز بوده و جذب مواد به آن كاهش يافته در نتيجه تجمع ميكروب ها و پروسه پوسيدگي كاهش مي يابد.

منبع


شناخت علل پوسیدگی دندان - Vorojack - ۱۳۸۸/۱۱/۲۹ ۰۸:۳۲ عصر

مشکلات دهان و دندان امروزه یکی از رایج ترین مشکلات مردم در سرتاسر جهان است. البته امروزه با پیشرفت وضعیت بهداشت ، میزان فساد و از بین رفتن دندان بسیار کمتر از گذشته است ولی با توجه به نوع تغذیه، عادات غلط و عدم به کارگیری صحیح روش های بهداشتی ، معضلات دندان هنوز هم وجود دارد. در اینجا جناب آقای دکتر یزدانی از دندانپزشکان باتجربه کشور و استاد سابق دانشکده دندان پزشکی دانشگاه شهید بهشتی به تعدادی از سؤالات در مورد دهان و دندان پاسخ داده اند :

آیا حتی بدون وجود درد و یا عفونت لثه باید دندان عقل را خارج کرد؟

اگر دندان های عقل مزاحمتی نداشته باشند، احتیاج به درآوردنشان نیست. این مزاحمت می تواند به صورت عفونت، درد و یا در موقع رویش فشار به بقیه دندان ها و نامرتب کردن دندان ها باشد ، اگر این مسائل موجود باشد، باید دندان ها درآورده شوند. ولی اگر در دهان جای کافی برای رویش این دندان باشد و دندان عقل به خوبی رویش پیدا کرده و نیمه نهفته باقی نماند، احتیاجی به درآوردن آن نیست.

چرا با وجود مسواک مرتب و استفاده از نخ دندان باز هم دندان ها دچار پوسیدگی می شوند؟

پوسیدگی دندان 4 عامل احتیاج دارد:

-1 باید دندان در دهان باشد تا پوسیدگی ایجاد شود.

-2 میکروب باشد.

- 3 مواد قندی، هر ماده ای که قند باشد یا تبدیل به قند شود مثل نان.

- 4 زمان.

هر فرد باید دندانی داشته، میکروبی موجود باشد و قندی را مصرف کند و در کنار این موارد باید زمان کافی به میکروب و قند داده شود تا میکروب بتواند قند را تبدیل به اسید کرده و در دندان ایجاد پوسیدگی کند.

هنگامی که ما مسواک می زنیم، زمان را عقب می بریم، یعنی اگر احتیاج است زمانی طول بکشد تا میکروب به طور کافی قندها را مصرف کند و اسید تولید شود، با مسواک زدن ، قند و میکروب از بین می رود و زمان کافی نیزاز این دو گرفته می شود. ولی پوسیدگی دندان نمی تواند بدون این دلایل باشد.

سیاری از بیماران ابراز می کنند که مسواک می زنیم و نخ نیز مرتب می کشیم ولی باز هم دچار پوسیدگی دندان ها می شویم، حال علت چیست؟

علت ایجاد پوسیدگی در این حالت بدین دلیل است که شاید فرد همیشه مسواک زده ولی در کنار این وضعیت همیشه نیز آدامس بجود و قند دائمی را در داخل دهان داشته باشد و یا فرد ممکن است مرتب نوشابه های گازدار مصرف کند ( در داخل نوشابه هم قند و هم اسید وجود دارد) و یا همچنین خوردن دائم آب نبات، شربت و کلیه چیزهایی که قند دارد.

در هنگام نوشیدن نوشابه با «نی » اگر نی را بین دندان ها قرار دهید میزان پوسیدگی بسیار بیشتر می شود، زیرا در این حالت نوشابه مرتب در کنار دندان ها وجود دارد. نی بهتر است در داخل دهان قرار گیرد.

بهترین نوع تغذیه برای داشتن دندان های خوب چیست؟

باید بدانید تغذیه بعد از سن 12 سالگی نقش زیادی روی تاج دندان ندارد قبل از این سن بهتر است تغذیه حاوی مواد پر از کلسیم و ویتامین باشد. مصرف لبنیات از اهمیت بالایی برخوردار است.

مضرترین چیز برای دندان چیزهای چسبناک است که بر روی دندان باقی می ماند مانند گز و سوهان بچه هایی که دندان هایشان کامل شده باید مادر با استفاده از چیزی مثل پنبه دندان ها را پاک کند.

چرا دندان ها با بالا رفتن سن ، شل و لق می شود؟

هیچ دندانی با بالا رفتن سن شـُل نمی شود، با بالا رفتن سن ، زمان فراموش کردن مسواک طولانی تر می شود، یعنی هر چه سن فرد بالاتر می رود، عدم رعایت بهداشت اثر بدتری را بر روی بدن می گذارد و به دنبال تجمع جرم ها ، دندان ممکن است به وسیله جرم ها از بین برود، ولی کسی که تمام مراقبت ها را انجام دهد دندان های سالم خواهد داشت.
asrarhayat.blogfa.com/‎


حقیقتی تلخ درباره مسواک شما - *FaNtAsTiC* - ۱۳۸۹/۱/۲۷ ۱۱:۳۰ عصر

سعی کنید مسواک خود را در فاصله زمانی هر مرتبه مصرف، خشک نگه دارید. از درپوش مسواک بهتر است استفاده نکنید زیرا رطوبت مسواک را حفظ می کند و محیط را هر چه بیشتر مستعد رشد باکتری ها می کند.

سلامت نیوز: مسواک شما کثیف تر از آن چیزی است که تصور می کنید.آیا تاکنون فکر کرده اید که در مسواک شما چه چیزهایی کمین کرده است. مسواک ها سرشار از انواع میکرب ها هستند.

تحقیقات نشان می دهد که یک مسواک بدون درپوش می تواند بیش از 100 میلیون باکتری را در خود جای دهد. اما نگران نباشید. به هر حال دهان ما نیز چندان استریل و عاری از میکرب نیست.

صدها میکروارگانیسم در دهان ما هر روز وجود دارد و این مشکل چندان بزرگی نیست. در واقع می توان گفت که مشکل زمانی جدی می شود که تعادل این باکتری ها در دهان به هم می خورد.

بهتر است بدانیم که پلاک ها یا همان جرم های روی دندان، باکتری ها هستند و بنابر این با هر مرتبه مسواک زدن این باکتری ها به مسواک منتقل می شود. سوالی که در این رابطه مطرح می شود این است که آیا ممکن است در نتیجه مسواک های آلوده بیمار شد؟ پاسخ چندان روشن نیست، فارغ از این حقیقت که چه تعداد باکتری در دهان ما زندگی می کنند و یا از طریق دهان به مسواک منتقل می شوند باید گفت که دفاع بدن در مقابل این باکتری ها به قدری هست که دچار عفونت ناشی از میکرب های روی مسواک نشوید.

خوشبختانه باید گفت که بدن به طور خودکار علیه این باکتری ها مبارزه می کند ، بدون آنکه علامتی از ناراحتی مشخص شود. به همین دلیل ما به درستی خبر از شواهد میکربی روی مسواکی که در دستشویی یا هر جای دیگر قرار می دهیم نیستیم . با این حال بهتر است نکات زیر را رعایت کنید تا از بروز همان مشکلات نادر که در نتیجه آلودگی مسواک است نیز مصون بمانیم.

1- مسواک را دور از محل توالت قرار دهید . در بسیاری از خانه ها دستشویی و توالت در کنار هم تعبیه شده و به عبارتی بسیار نزدیک به هم هستند و در اغلب موارد نیز مسواک در لیوانی کنار کاسه دستشویی قرار می گیرد. هر توالتی گازهای آلوده در هوا پراکنده می کند و این جای تعجب است که چرا مسواک را آن نزدیکی ها قرار می دهید. با این توصیفات تاکید می شود که تا آنجا که امکان دارد مسواک را جایی دور تر از توالت قرار دهید.نکته بعد اینکه بعد از توالت کردن و قبل از مسواک زدن حتما دستان خود را با آب و صابون بشویید.

2- مسواک خود را بعد از هر بار مصرف به دقت شستشو دهید.

3- مسواک خود را خشک نگه دارید . همان طور که می دانید باکتری ها تمایل زیادی به محیط های مرطوب دارند. بنابر این سعی کنید مسواک خود را در فاصله زمانی هر مرتبه مصرف، خشک نگه دارید. از درپوش مسواک بهتر است استفاده نکنید زیرا رطوبت مسواک را حفظ می کند و محیط را هر چه بیشتر مستعد رشد باکتری ها می کند.

4- مسواک خود را مستقیم نگه دارید. قرار دادن مسواک در جایی که مستقیم باشد بهتر است از حالت افتاده آن روی هر سطح .

5- هرگز از مسواک دیگران استفاده نکنید و چنین اجازه ای نیز به دیگران ندهید که بخواهند از مسواک شما استفاده کنند. حتی توصیه می شود که مسواک خود را در مجاورت مسواک دیگری قرار ندهید ، زیرا باکتری ها از یکی به دیگری منتقل می شود. هم اکنون محصولات مختلفی در بازار وجود دارد که مدعی است می تواند مسواک را عاری از باکتری کند .

روش هایی که این محصولات دارند به کمک گرما ، اشعه یا اسپری های باکتری کش است و بعضی از مسواک ها نیز گفته می شود که حاوی فرچه ضد رشد باکتری است. شواهد نشان می دهد که بعضی از این راهکارها مفید است و منجر به از بین رفتن باکتری می شود. بنابر این اگر تصمیم گرفته اید که از این محصولات استفاده کنید تاییدیه سازمان غذا و دارو را در این زمینه در نظر بگیرید. همچنین به خاطر داشته باشید که حتی بهترین محصولات نیز به قادر از بین بردن تمام باکتری ها نیستند. بعضی از وب سایت ها پیشنهاد می کنند که مثلا مسواک را در مکروویو قرار دهید تا باکتری ها از بین برود، اما همین عمل ممکن است کاراریی مسواک را تحت تاثیر قرار دهد و به عبارتی به ساختمان مسواک آسیب وارد کند.

بهترین راهکار ممکن در این رابطه این است که مسواک خود را بعد از مدتی استفاده دور بیاندازید. زمان پیشنهادی در این رابطه هر سه تا چهار ماه یکبار است. و نهایت این که به خاطر داشته باشید که این باکتری ها هستند که موجب بد بویی دهان، پوسیدگی دندان و بیماری های لثه می شوند . بنابر این مسواک زدن و نخ کشیدن به دندان ها را هرگز فراموش نکنید . همچنین شستشوی دهان با مواد شوینده ضد باکتری قبل از مسواک زدن از انتقال باکتری به مسواک ممانعت می کند.


ارتباط میان دندان و قلب - morymor - ۱۳۸۹/۱/۲۸ ۰۷:۵۹ صبح

[تصویر: 58879.jpg]

نتایج جدیدترین پژوهشهای پزشکی نشان می دهد بر هم خوردن سلامت دندانها با بروز بیماریها قلبی در ارتباط است.
به گزارش واحد مرکزی خبر،پژوهشگران سوئدی در تحقیق خود به این نتیجه رسیدند که بهداشت بد دندانها نشانه ای از خطرات حاد قلبی است. به گزارش خبرگزاری فرانسه از استکهلم، اندرس هولملوند، یکی از سه پژوهشگری که نتایج تحقیق خود را در یک مجله پزشکی امریکایی منتشر کرده است، تاکید کرد: «بیماری های قلبی-عروقی و به ویژه آسیبهای عروق کرونر ارتباط زیادی با تعداد دندانهایی دارد که در دهان باقی مانده است.»
بر اساس نتایج بررسی های پانزده ساله در سه بیمارستان در سوئد، که برای اولین بار وجود ارتباط مستقیم میان تعداد دندانها را با بیماری های قلبی ثابت می کند، بروز بیماریهای دهان و دندان با بیماریهای قلبی-عروقی همراه است.
دکتر هولملوند افزود: «مرگ در اثر بیماری های کرونر نزد کسانی که کمتر از ده دندان دارند، بیش از هفت برابر افرادی است که بیشتر از بیست و پنج دندان دارند.»
دلیل این ارتباط مستقیم این است که عفونتهای دهان و اطراف دندانها می تواند وارد گردش خون شود و التهابهای مزمن ایجاد کند و این مسئله یکی از عوامل شناخته شده بروز بیماریهای قلبی است. بیماریهای دندان و لثه می‌تواند باعث افزایش سطح چربی‌های تری گلیسیرید در خون شود و به سلامت قلب آسیب وارد کند.
علاوه بر آن، عفونت های لثه می‌تواند روی رگ های خونی در دهان تاثیر بگذارد.
به گونه ای که باکتری‌های مضر و خطرناک به همراه جریان خون به قلب منتقل می‌شوند. بیماریها و عوارض قلبی دلیل اصلی مرگهای غیرطبیعی در جهان است.
سالانه هفده میلیون نفر در کشورهای مختلف بر اثر عوارض ناشی از این بیماریها جان خود را از دست می دهند.ميوه اي كه بوي بد دهان را از بين ميبرد - tireys_77 - ۱۳۸۹/۴/۱ ۰۱:۱۵ صبح

مرتضی صفوی متخصص تغذیه گفت: میوه انبه دهان را خوشبو و رنگ چهره را باز میكند، همچنین تقویت كننده دستگاه گوارش است. این متخصص تغذیه افزود:
میوه انبه دارای اسیدسیتریك و تانن است. هسته آن بسیار چرب و حاوی نشاسته بالایی است كه دهان را خوشبو و رنگ چهره را باز میكند.
این متخصص تغذیه افزود: مصرف انبه تقویت كننده جسم، روح و دستگاه گوارش است و همچنین عطش را رفع میكند، ادرارآور، ملین و برای تقویت معده مفید است.
صفوی گفت:
انبه یكی از منابع غنی ویتامین A است. همچنین دارای مقادیر كافی ویتامین C ، ویتامین B، پتاسیم، كلسیم و آهن است. ویتامین A در تقویت بینایی چشم و حفظ سلامتی دندانها، پوست، استخوان، غشاهای مخاطی و بافتهای نرم بدن نقش مهمی دارد.
این متخصص تغذیه اضافه كرد: نصف میوه انبه متوسط معادل یك واحد میوه است و 70 كالری انرژی دارد. طعم انبه رسیده و تازه شبیه مخلوطی از طعم هلو و آناناس است و بسیار آبدار و خوشمزه است.
صفوی گفت: مصرف انبه برای چاق شدن افراد لاغر مفید است. مربا و ترشی انبه نیز برای تقویت معده مفید است.علل احتمالي بروزآفت دهان - morymor - ۱۳۸۹/۴/۷ ۰۲:۳۱ صبح

آفت دهان در واقع نوعي زخم دردناك در غشاهاي مخاطي است كه به طور كلي اوج بروز آن از 10 تا 19‌سالگي است و شايع‌ترين اختلال مخاطي در هر سن و نژادي در جهان محسوب مي‌شود.

زخم‌هاي اين بيماري روي غشاهاي مخاطي دهان ايجاد مي‌شوند و ظاهري گرد و بيضي شكل دارند. اين زخم‌ها دردناك بوده و داراي قاعده‌اي شبيه دهانه آتشفشان و لبه‌هاي قرمز برجسته هستند. شايع‌ترين فرم بيماري، فرم مينور است كه در آن ضايعات كوچك و كمتر از 5 عدد ديده مي‌شوند و مردم اين نوع خاص را به عنوان آفت مي‌شناسند ولي انواع ديگري نيز وجود دارند كه كمتر شايع هستند مانند آفت‌هاي هرپتي فرم (شبيه تبخال دهاني) و آفت ماژور (با اندازه بزرگ‌تر).

عموما شيوع آفت در جوامع مختلف بين 5 تا 25 درصد گزارش شده است. ضايعات به مدت 4 تا 12 روز باقي مي‌ماند و بدون جا گذاشتن هيچ اثري بهبود مي‌يابد. اين ضايعات در اغلب موارد در افراد سالم بروز مي‌كند، ولي ممكن است همراه با ساير بيماري‌هاي سيستميك مانند بيماري بهجت، بيماري كرون،سندرم نقص ايمني اكتسابي (AIDS)، لوپوس و... نيز رخ دهد.

اگرچه علت اصلي بروز آفت نامشخص است، ولي از علل احتمالي آن مي‌توان به چند مورد اشاره كرد:

واكنش افزايش حساسيت به يك نوع استرپتوكوك، واكنش خودايمني بدن به مخاط دهان، گاز گرفتگي‌هاي گونه، آلرژي به محتويات خمير دندان (سديم لوريل سولفات)، اختلال در عملكرد غدد بزاقي، كمبود‌هاي تغذيه‌اي شامل كمبود آهن و ويتامين B12 و اسيد فوليك، اختلالات معده‌اي ـ روده‌اي و استرس.

در برخي افراد كه عامل احتمالي بيماري تشخيص داده مي‌شود، درمان اوليه بايد شامل حذف عامل خطر مانند كمبود تغذيه‌اي، كاهش استرس و... باشد. در بيشتر موارد درمان‌هاي رايج در جهت تخفيف درد و تسريع التيام زخم‌ها و حفظ تغذيه با مواد غذايي است، ولي درمان كاملا رضايت‌بخشي هنوز يافت نشده است. در فردي كه آفت‌هاي مكرر بروز كرده و به درمان‌هاي معمول هم پاسخ نمي‌دهد، بايد بررسي دقيق‌تري توسط پزشك انجام شود.

خط اول درمان استفاده از ژل‌ها، كرم‌ها و پماد‌هاي ضدالتهابي است. در موارد شديد پردنيزولون دهاني تجويز مي‌كنند.‌ استفاده از دهانشويه‌هاي موضعي مانند دهانشويه‌هاي حاوي تتراسيكلين، كلرهگزيدين و دهانشويه ليسترين نيز توصيه مي‌شود. يك راه ساده مخلوط كردن شربت ديفن هيدرامين با شربت آلومينيوم ام‌جي‌اس (همان داروي ضد‌اسيد معده) است كه قبل از غذا به صورت دهانشويه استفاده شده و از درد هنگام صرف غذا جلوگيري مي‌كند.

دكتر مجيد حيدرپورنکاتی مهم درباره ی نگین های دندان - Milad - ۱۳۸۹/۶/۱۵ ۱۱:۳۲ صبح

امروزه خانم ها و آقایان جوان زیادی که در جستجوی زیبایی بیشتر هستند، برای داشتن دندان هایی زیباتر به دندانپزشک شان مراجعه می کنند. در این میان ردیف کردن و سفید کردن دندان ها بیش از سایر درمان های دندانپزشکی طرفدار دارد. ولی تازگی ها در میان خانم های طرفدار لبخندی زیبا، حرف هایی از نگین های دندانی هم شنیده می شود.

شاید دوست داشته باشید بدانید که وقتی روی صندلی دندانپزشکی می نشینید و دقایقی بعد با یک نگین روی دندان تان روبروی آینه به خودتان لبخند می زنید، چه اتفاقی می افتد؟

برای چسباندن نگین، دندانپزشک ابتدا با کمک وسائل چرخنده مقداری بسیار جزئی از مینای سطح دندان تان را بر می دارد، سپس با اسید مخصوصی که به مدت چند ثانیه روی محل قرار گیری نگین گذاشته می شود، تخلخل های بسیار ریزی بر روی سطح مینای دندان ایجاد می شود. در نهایت نگین با چسب مخصوص و مواد همرنگ دندان به دندان تان چسبانده می شود. چسباندن نگین اغلب نیازی به تزریق ماده بی حسی ندارد چون تراش دندان بسیار سطحی است و عمق تراش به نیم میلیمتر هم نمی رسد و در این سطح رشته های عصبی گیرنده درد وجود ندارند که درد را حس کنند، به همین دلیل چسباندن نگین اغلب بدون درد است.

شما قبل از چسباندن نگین باید در انتخاب رنگ و جنس و شکل و اندازه نگین دقت زیادی بکنید تا پس از چسباندن آن از نتیجه کار راضی باشید. چرا که اگر شما چند بار نگین را روی دندان بچسبانید و جدا کنید، دندان تان هر بار مقدار بیشتری مینا از دست خواهد داد که این امر مشکل ساز خواهد بود.

نگین های دندانی جنس های گوناگونی دارند و دارای انواع برلیان، کریستال و طلا هستند. هزینه کاشت آن ها هم متفاوت است. نگین های از جنس کریستال به نسبت نوع برلیان از دوام بیشتری برخوردارند در حالی که نگین های برلیان درخشش بیشتری دارند.

نگین ها را خودتان نمی توانید از دندان تان جدا کنید بلکه هر وقت از آن ها خسته شدید، باید توسط دندانپزشک از دندان جدا شوند و بخش آسیب دیده دندان نیز توسط دندانپزشک ترمیم شود. نگین ها با مسواک زدن از دندان کنده و جدا نمی شوند ولی ممکن است اگر با آن غذای سفت بخورید از دندان تان جدا شود.

نگین های دندانی برای این که جلوه بیشتری داشته باشند، روی یکی از دندان های جلویی فک بالا کار گذاشته می شوند. دندانپزشکان در بین دندان های جلویی، دندان های پیشین کناری را برای چسباندن نگین انتخاب می کنند، چون وقتی نور به این دندان برخورد می کند، بخشی از آن به طرف چشم منعکس شده و به لبخند درخشندگی خاصی می بخشد.

در ایران “بازار کاوه” که معتبر ترین بورس لوازم دندانپزشکی ایران است، مکانی است که در آن می توانید نگین های مختلف ساخت کارخانه های مختلف را بیابید. نگین های بهتر، زوایای گردتر و و صاف تری دارند که پلاک میکروبی کمتری در اطراف آن ها جمع می شود.

پس از کاشت نگین روی دندان، به توصیه های دندانپزشک تان درباره روش مسواک زدن صحیح اطراف نگین و رعایت بهداشت آن دقت کافی را داشته باشید و این توصیه ها را رعایت کنید. زیرا اگر بهداشت دهان را رعایت نکنید، دندان تان در اطراف نگین یا زیر آن به زودی پوسیده خواهد شد.
جنانکه بهداشت دهان شما خوب نیست و دندان های تان جرم دارد، شما کاندید مناسبی برای کاشت نگین دندان نیستید و چنانچه مایل به کاشت نگین دندان هستید بایستی ابتدا به طور کامل دندان های تان را جرم گیری کنید و سپس روش های درست مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را یاد بگیرید و به کار ببندید تا از بروز پوسیدگی در اطراف نگین دندان تان جلوگیری شود.منبع


نکاتی مفید در مورد سلامت دندان زنان باردار - Milad - ۱۳۸۹/۶/۱۵ ۱۱:۳۸ صبح

حالا دیگر این روایت تبدیل به ضرب‌المثل شده است که مادران می‌گویند: هر کدام از دندان‌هایم را به خاطر تولد یکی از فرزندانم از دست دادم!اگرچه کاملا واضح است که سرنوشت تلخ این دندان‌های ناکام را باید در تنبلی و بی مبالاتی مادران جست‌و‌جو کرد تا تولد یک نوزاد تازه، اما دغدغه دندان و درد دندان، سایه شومی است که با توجه به شرایط دوران بارداری، همیشه بالای سر مادران ایستاده است؟
● مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری و شیردهی
بر خلاف تصور بسیاری از خانم‌ها، انجام درمان‌های دندانپزشکی در طول دوران بارداری و شیردهی برای کودک آنها هیچ خطری ندارد، اگرچه در مورد نوع درمان و زمان انجام آنها، اولویت‌ها و الزاماتی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد.
اگر دوره ۹ ماهه بارداری را به ۳ قسمت تقسیم کنیم، بهترین زمان برای انجام درمان‌های دندانپزشکی ۳ ماهه دوم حاملگی است.
درمان‌های دندانپزشکی در طول مدت بارداری شامل درمان‌های ساده و پیشگیرانه، مانند جرم‌گیری و ترمیم پوسیدگی‌هاست. انجام درمان‌های پیچیده‌تر معمولا به بعد از این دوران موکول می‌شود، مگر آنکه به دلیل ابتلای مادر به درد دندان، گریزی از آنها نباشد. در ۳ ماهه اول بارداری جنین در رحم مادر، در حال شکل‌گیری است و از آنجا که مصرف برخی داروها (از جمله داروهای مسکن) و احتمال بروز عفونت‌های دندانی می‌تواند روی روند رشد و تکامل جنین اثر بگذارد، ترجیح بر آن است که مادران درمان‌های دندانپزشکی را به ۳ ماهه دوم موکول کنند. در این دوران خانم‌ها باید احتمال حاملگی خود را با دندانپزشک در میان بگذارند چراکه طرح درمان انتخابی و نوع داروهای تجویزی توسط دندانپزشک ممکن است روی سلامت جنین اثر مستقیم یا غیرمستقیم داشته باشد.
در ۳ ماهه سوم بارداری، تحمل مادر برای نشستن روی یونیت (صندلی) دندانپزشکی کاهش می‌یابد؛ چراکه بزرگ شدن جنین، روی مثانه مادر و ورید اجوف تحتانی او فشار وارد می‌کند. در این حالت ممکن است نیاز باشد مادر هر از گاهی از حالت خوابیده به حالت نشسته به پهلو، در آید و یا با فواصل زمانی کوتاه به دستشویی برود.
● نکات مورد توجه هنگام مراجعه به دندانپزشک؟
از شایع‌ترین داروهایی که در دوران بارداری یا شیردهی منع مصرف دارند می‌توان به مسکن‌ها (بروفن و استامینوفن کدئین) اشاره کرد که بسیاری از خانم‌ها به مصرف روزانه آنها اعتیاد پیدا کرده‌اند!حتی پنی‌سیلین نیز برای مادران شیرده منع مصرف دارد. سفالکسین، جایگزینی است که معمولا پزشکان و دندانپزشکان در صورت نیاز به آنتی بیوتیک آن را تجویز می‌کنند.
دغدغه خاطر دیگر مادران در این موارد، اثر تابش اشعه ایکس حین تهیه کلیشه رادیوگرافی است که ممکن است برای جنین خطرناک باشد اما تحقیقات نشان می‌دهند که در صورت استفاده مادر از روپوش سربی که حین انجام رادیوگرافی از آن استفاده می‌شود، هیچ خطری متوجه جنینی که در شکم دارد نیست؛ مخصوصا اگر مادر در سه ماهه میانی بارداری باشد. با این وجود اغلب دندانپزشکان، تا حد امکان، از انجام رادیوگرافی برای مادران حامله اجتناب می‌کنند.
● بهداشت دهان برای مادران
در دوران بارداری، تغییرات هورمونی بدن مادر، او را مستعد ابتلا به بیماری و التهاب لثه می‌کند. روی همین اصل دندانپزشکان به زنان حامله توصیه می‌کنند بیش از سایر دوران زندگی به رعایت بهداشت دهان و دندان خود بپردازند.
این توصیه زمانی جدی‌تر می‌شود که مادران جوان به دلیل دغدغه‌های تازه‌ای که در جریان زندگی مشمول آن شده اند، از انجام بسیاری از وظایف روزانه خود، نظیر مسواک زدن و شست‌وشوی دهان، غفلت می‌ورزند. مراجعه دوره‌ای به دندانپزشک برای بررسی وضعیت سلامت دندان‌ها توصیه دیگر دندانپزشکان به زنان حامله و شیرده است، تا پوسیدگی و بیماری‌های احتمالی دهان و دندان ایشان در همان مراحل ابتدایی متوقف یا درمان شوند و نیاز به درمان‌های پیچیده و پر هزینه در این دوران مرتفع گردد.


منبعنکاتی درباره خمير دندان - Milad - ۱۳۸۹/۶/۱۵ ۱۱:۴۲ صبح

بسياري بر اين باورند كه بدون خميردندان نظافت دندانها امكان پذير نيست . اين گروه براي خمير دندانها تاثيري معجزه آسا قايل بوده ، علت خرابي دندانها را مربوط به گراني ‌خمير دندانها و استفاده نكردن از آن مي دانند شايد باور نكنيد ولي نظر دندان پزشكان مغاير اين است . بايد بدانيم كه خمير دندان يك وسيله كمكي محسوب مي شود به عبارت ديگر عامل تميز شدن دندانها عمل مسواك بر روي دندانها است .

پس فايده خمير دندان چيست ؟
براي پاسخ به اين سوال لازم است از تركيب و مواد موجود در خمير دندان آگاهي داشته باشيم . بطور كلي هر خمير دندان شامل مواد زير است :
1 - مواد ساينده
2 - آب
3 - مواد كف كننده
4 - مواد خوش طعم كننده
5 - تركيبات درماني

فايده خمير دندان در درجه اول افزايش اثر تميز كنندگي و جلادهندگي مسواك است . آنها به كمك مواد ساينده و كف كننده خود به برداشته شدن رسوبات رنگي كه براثرمصرف موادي مثل چاي ، قهوه ،‌ سيگار و… بر روي دندانها تشكيل مي شود كمك مي كنند .

همچنين مواد خوش طعم كننده آن مسواك كردن را دلپذيرتر ساخته سبب مطبوع تر شدن تنفس مي گردد .
تعدادي از خمير دندانها به علت داشتن بعضي تركيبات شيميايي داراي اثرات درماني خاصي هستند . فلورايد يكي از آن مواد است
وجود فلورايد در خمير دندانها ميزان پوسيدگي دندانها را به مقدار 17 تا 30 / كاهش داده است .
همچنين افرادي كه دندانهاي سالم ولي حساس به سرما و گرما دارند با مصرف خمير دندانهاي مخصوصي كه اصطلاحات ضد حساسيت هستند مي توانند اين حساسيت را بر طرف كنند .

شرط مؤثر بودن خمير دندان در نظافت دهان آن است كه تماس نزديكي با دندانها داشته باشد ،‌ قرار دادن خمير دندان بر روي موهاي مسواك منجر به افتادن قسمت اعظم آن بنگام شروع مسواك زدن مي شود .

گاهي مشاهده شده كه بعضي از مردم با استفاده از خمير دندانهاي به اصطلاح ضد جرم يا سفيد كننده smokors قصد سفيد كردن يا جرم زدايي دارند بايد متذكر شويم كه اين خمير دندانها نه تنها اين خاصيت ها را ندارند بلكه به علت داشتن مواد ساينده زياد باعث تخريب ميناي دندان مي شود .

همچنين بايد متذكر شويم اگر چه خمير دندانها قادر به پاك كردن رنگهاي ناشي از مواد غذايي مختلف هستند ولي نمي توانند در رنگ زرد طبيعي دندانها تغييري ايجاد كنند .منبع


دندان قروچه یا سائیدن دندانها - Milad - ۱۳۸۹/۶/۲۳ ۰۴:۴۹ صبح

دندان قروچه ( Bruxism ) یا سائیدن دندانها، Clenching یا فشار عمودی دندانها و بستن مداوم یا متناوب فکین :

گاهی بیماران اظهار می کنند که دندانهایشان در خواب به گفته اطرافیانشان صدا میدهد و بدون اینکه علت آنرا بدانند یا در صدد رفع آن باشند خیلی بی تفاوت از کنار آن می گذرند.
دندان قروچه کردن غالباً بدون وجود یک نارسایی عصبی و یا بروز هر گونه ضایعه ای اتفاق می افتد و این پدیده ای است که در اشخاص سالم نیز دیده می شود.

افرادی که دندان قروچه می کنند را می توان به دو دسته تقسیم کرد :

1- افرادی با فشارهای عصبی و اضطراب.
2- افرادی که بدون فشارهای عصبی دندان قروچه دارند.

به نظر می رسد دندان قروچه به صورت ارثی در افراد دیده می شود و در زنان و مردان به یک میزان شیوع دارد. در واقع دندان قروچه در افرادی که مشلات عصبی ندارند در اثر تماسهای ناجور دندانها بر روی هم و لغزیدن دندانها، باعث صدا یا دندان قروچه می شود و چنانچه این مسئله درمان نشود بصورت یک عادت در می آید و حتی بعد از مدتی به دنبال دندان قروچه دندانها سایش شدید پیدا می کنند و چه بسا تماسهای ناهماهنگ ممکن است دراثر سایش از بین برود ولی دندان قروچه بر اثر عادت همواره ادامه پیدا می کند.

در مواردی که دندان قروچه ناشی از مشکلات عصبی باشد آن هم ممکن است پس از رفع مشکلات عصبی بصورت عادتی تکرار پذیر شود. از مشکلات دندان قروچه علاوه بر سایش شدید دندانها، خستگی عضلات، درد عضلات و حتی محدودیت در حرکات فک پایین هم مشاهده می شود.
پس آنچه که مهم می باشد این است که در صورت بروز یا مشاهده دندان قروچه به دندانپزشک مراجعه و دندانپزشک پس از تشخیص علت ایجاد آن بصورت اولیه که همانا پیدا کردن علت اصلی می باشد اقدام نماید، سپس با یک درمان ساده و ساختن وسیله ای به نام نایت گارد ( Night Guard ) و استفاده آن در هنگام خواب می توان بطور کلی این عادت را حذف نمود.

Clenching یا فشارهای عمودی دندانها به روی یکدیگر هم دقیقاً همان مشکلات دندان قروچه را ایجاد میکند. گاهی افرادی که عصبی می شوند یا ورزشکارانی که ورزشهای سنگین انجام می دهند هم به طور ناخودآگاه دندانهای خود را به هم فشار میدهند. مشکلات Clenching را به نوعی می توان مثل مشکلات ایجاد شده از دندان قروچه نام برد. مثل خستگی عضلات، درد عضلات، محدودیت حرکات فک و ... و در درمان آن هم می توان از نایت گارد استفاده کرد.

دکتر علیرضا اسدیروش صحيح مسواك زدن - Milad - ۱۳۸۹/۶/۲۳ ۰۴:۵۴ صبح

بسياري از مردم بيش از آنكه در پي يادگيري روش صحيح مسواك كردن باشند به دنبال خريد مسواكهاي گران و پر زرق و برق هستند. خوب است بدانيم كه مسواك بخودي خود معجزه نمي كند بلكه معجزه گر واقعي روش مسواك زدن شماست .

روشهاي غلط از سويي قادر به برداشتن كامل پلاك دنداني نبوده از سوي ديگر باعث زخمي شدن لثه و سايش دندانها مي شود .

گرداگرد هر دندان در محل اتصال لثه به دندان شياري به عمق تقريبي 2 ميلي متر وجود دارد كه تميز كردن آن در پيشگيري از پوسيدگي دندانها و ابتلا به بيماريهاي لثه اهميت فوق العاده دارد .

پس هدف از مسواك زدن نظافت سه ناحيه مي باشد .
1 - شيار لثه أي در تمامي قسمتها
2 - سطوح داخلي و خارجي دندانها
3 - سطوح جونده دندانها

براي اينكه سطوح دندانها و شيار لثه أي در تمامي قسمتها يكسان نظافت شود و هيچ قسمتي فراموش نگردد يا آنكه دوباره و يا سه باره مسواك نشود لازم است از نظم و ترتيب خاصي استفاده نمو د براي ايجاد اين نظم خاص مي توانيد در ابتدا در جلوي آينه اينكار را انجام دهيد تا زمانيكه بصورت اتوماتيك اين نظم در ذهن شما جا بيفتد و در هنگام مسواك زدن از يك نقطه شروع و به نقطه ديگري ختم شود .

نظافت شيار لثه ای :

حركت مورد استفاده براي تميز كردن شيار لثه بصورت حركت لرزشي ميباشد براي انجام اينكار بايد مسواك را در محل اتصال لثه به دندان گذارده آن را طوري كج كنيد كه موهاي آن بداخل شيار لثه دندان وارد شود . بعبارت ديگر مسواك به گونه أي در دهان قرار گيرد كه موهاي مسواك با سطح دندان زاويه 45 درجه مي سازد .

پس در حاليكه مسواك در جاي خود باقي است به انجام 20 حركت سريع و كوتاه جلو به عقب بپردازيد . سعي نمائيد هنگام انجام
اين عمل مسواك بر روي دندان حركت ننموده نوك موهاي آن از داخل شيار لثه خارج نشود .

نظافت سطوح داخلي و خارجي دندانها :

روش مورد استفاده براي اين سطوح حركت چرخشي نام دارد ، در هر قسمتي كه اين حركت انجام مي گيرد ، كافيست مانند روش قبل مسواك را به گونه أي در دهان قرار دهيد كه موهاي آن از سوئي با سطح دندان زاويه 45 درجه بسازد و از سوئي ديگر نوك موها تقريبا درمحل اتصال لثه و دندان قرار گيرد . آتگاه مچ دستتان ار به گونه أي بچرخانيد كه موهاي مسواك حركتي را در جهت لثه به لبه دندان طي كند ،‌ توجه داشته باشيد در فك بالا هنگام انجام اين عمل مسواك حركتي از بالا به پايين دارد و در كل فك پايين از پايين به بالا حركت خواهد نمود .

نظافت سطح جونده :
سطوح جونده دندانهاي آسيا را با گذاردن و فشردن عمودي موهاي مسواك بر روي آن و انجام 20 حركت كوتاه و جلو به عقب و سپس حركت چرخشي در روي سطوح انجام مي دهيم .

مسواك زدن تكميلي :
از آنجائيكه دندانهاي عقب دهان به خوبي دندانهاي جلو تميز نمي شوند بهتر است پس از انجام مراحل فوق يكبار ديگر آخرين دندانهاي آسياي بزرگ هر فك را از تمامي جهات به دقت مسواك نمود همچنين نظافت زبان جزئي از نظافت دهان است .

پس سطح زبان را كه محل مناسبي براي تجمع ميكروبها و ذرات مواد غذائي و همچنين بوي بد دهان مي باشد بايد تميز نمود براي اينكار كناره مسواك را در حاليكه موهاي آن به سمت جلو قرار دارند ، در نزديكي وسط زبان گذارده سپس شش تا هشت بار هر سمت زبان را به سمت جلو تميز نماييد ، اگر چه مسواك زدن به روش فوق در اوائل كمي وقت گير است اما با اندكي تمرين مدت زمان آن كاهش مي يابد .

براي تميز شدن دندانها نيازي نيست مسواك محكم به سطح دندانها كشيده شود بلكه با احتياط و به نرمي اينكار را انجام دهيد . از آنجائيكه افراد راست دست دندانهاي سمت راست را و افرد چپ دست دندانهاي سمت چپ خود را كمتر مسواك مي كنند بايد توجه بيشتري به اين نواحي بكنند .
دکتر علیرضا اسدی


پوسيدگی دندانها - Milad - ۱۳۸۹/۶/۲۳ ۰۴:۵۸ صبح

قسمت اول

هر عاملي كه باعث تخريب ساختمان دندان شود ، در واقع همان ايجاد شدن پوسيدگي در دندان ها مي باشد .
آيا مي دانيد دندانهاي شما چگونه پوسيده مي شوند و آيا مي توان كاري كرد كه دندانها هيچگاه پوسيده نشوند ؟

سعي ما بر اين است كه عوامل ايجاد كننده و مستعد كننده پوسيدگي ها را در ابتدا بشناسيم و سپس نحوه جلوگيري از پوسيدگي را آموزش دهيم .

1 - پلاك دنداني ناشي از مواد غذائي :

تحقيقات دندانپزشكي از سالهاي اخير عامل اصلي پوسيدگي را پلاك دنداني مي دانند كه مجموعه أي از خرده هاي مواد غذائي ، تركيبات بزاقي و بخصوص ميكروبهاي داخل دهان است . كه در حدود 70 تا 80 درصد حجم پلاك دنداني از ميكروبها تشكيل شده است خيلي جالب است اگر بدانيم كه شما براحتي مي توانيد پلاك دنداني را بر روي سطوح دندانها لمس كنيد .

يراي مثال اگر چندساعتي از مسواك كردن شما بگذرد يا اگر يك خلال دندان يا ناخن خود روي سطوح دندانها بكشيد يك ماده بيرنگ ولي چسبنده راروي دندانها لمس مي كنيد كه حتي با زبان هم مي توانيد احساس كنيد . پس بهتر است بدانيم كه مسواك نزدن در واقع يك محيط را روي دندانها براي تشكيل پلاك ايجاد مي كند ، همانطوري كه گفته شد 70تا 80 درصد مواد موجود در پلاك ، باكتريها يي مي باشند كه اين باكتريها چون نياز به تغذيه دارند .

بنا بر اين از مواد موجود در دهان مخصوصا بعد از خوردن غذا و بالاخص مواد غذايي حاوي قند ، در واقع ما مواد تغذيه أي مناسب را در اختيار باكتريها فرار مي دهيم و اين باكتريهاي موجود در پلاكي كه بر روي سطوح دنداني چسبيده اند با استفاده از اين مواد اسيدهايي را ايجاد مي كنند كه قادرند مينا و عاج دندان را تخريب كنند .

با مصرف كردن مواد غذايي چسبنده مثل پفك و يا حاوي قند مثل شكلات در حقيقت روند پوسيدگي را سريعتر مي كنيم و اين روند آنقدر ادامه مي يابد تا اينكه بالاخره پوسيدگي به عصب مي رسد و تازه درد دندان شروع مي شود .

در مورد مواد غذايي لازم به ذكر است علاوه بر نوع مواد غذايي ، زمان استفاده از مواد غذايي هم قابل اهميت است ، حال مثالي در اين مورد ذكر مي كنم . اگر فردي قرار باشد ده عدد شكلات را پشت سر هم مصرف كند و مسواك نزند ، اثر تخريبي آن بمراتب كمتر از حالتي است كه يك شخص همين ده عدد شكلات را هر نيم ساعت يكبار بخورد ، زيرا ph محيط دهان كه در واقع اسيد ايجاد شده توسط باكتريها در دهان است هميشه پايين مي باشد كه اين خيلي به ضرر دندانها مي باشد ، بهتر است با نمودار اين موضوع را بيشتر روشن كنيم .

پس در حالت 1 محيط دهان يكباره يك شرايط مناسب در اختيار باكتريها قرار مي دهد و بتدريج كم مي شود ولي در حالت دوم بصورت كم مواد غذايي در اختيار باكتريها قرار مي گيرد ولي تا قبل از اينكه به نقطه صفر برسد ، يك نقطه اوج ديگر دارد كه اين حالت علاوه بر اينكه نقطه اوج همواره بيشتر شده زماني كه محيط دهان حالت اسيدي دارد هم بيشتر است و بدين ترتيب دندانها سريعتر تخريب مي شوند پس بهتر است مواد غذايي را طوري استفاده كنيم كه بلافاصله مسواك زده شود تا ميزان پلاك دنداني كاهش يابد يا لااقل دفعات استفاده از مواد غذايي را كم كنيم .

ارث : بسياري از مردم مي پندارند كه پوسيدگي دندانها يشان مربوط به ارث مي باشد ، همواره اظهار مي دارند كه جنس دندانها يمان خوب نيست ، بله ارث و عوامل ژنتيكي تاثير بر جنس دندان دارد ، اما نه به آن اندازه كه آنرا مهمترين عامل پوسيدگي و تخريب دندانها بدانيم .

معمولا مشكلات دنداني كه بصورت ارث خود را نشان مي دهد اصولا بصورت ناهنجاريها ي مينا يا نبودن دندان و يا اندازه دندانها و اسكلت و يا دندانهاي اضافي مي باشد كه تنها ناهنجاريهاي مينايي تاثير مستقيم روي پوسيدگي دندانها دارد بطوري كه اگر دنداني دچار نقص مينا شود مستعد پوسيدگي زودتر مي باشد . در اين موارد بايد سريعا به دندانپزشك مراجعه كنيد تا دستورات لازم را جهت نگهداشتن اين دندانها به شما بدهد .

فلورايد : يكي از مهمترين عوامل مقاومت مينا در مقابل پوسيدگي ، فلورايد مي باشد در واقع هر چه ميناي دندان داراي فلورايد بيشتري باشد مقاومتر مي باشد .

البته لازم به ذكر است زيادي فلورايد هم خود باعث زشت شدن دندانها مي شود كه اصطلاحا فلورس ناميده مي شود .
فلورايد دندان در واقع مشخصه همان جنس دندان مي باشد كه خيلي ها به ارث اطلاق مي كنند . فلورايد در واقع بصورت ارث منتقل مي شود كه مي توان بصورت اكتسابي از طريق قرص فلورايد و يا فلورايد تراپي آنرا به دندانها منتقل كرد و باعث تقويت ميناي دنداني در مقابل پوسيدگي ها شد .

پس نقش فلورايد در جلوگيري از پوسيدگي ها را نبايد از ياد برد ولي بايد متذكر شويم كه زيادي آن هم مسموميت زا مي باشد پس حتما بايد زير نظر دندانپزشك اقدام به مصرف قرص نمود يا فلورايد تراپي انجام شود .

دکتر علیرضا اسدی


در پاسخ به: پوسيدگی دندانها - Milad - ۱۳۸۹/۶/۲۳ ۰۵:۰۳ صبح

قسمت دوم

بهداشت : بهداشت خوب يعني مراقبت كامل از دندانها از طريق استفاده از مسواك و درست مسواك زدن و خمير دندان مناسب و همچنين نخ دندان و گاهي دهانشويه .
اگر پوسيدگي ها را ازنظر محل پوسيدگي بررسي كنيم ومي توانيم عنوان كنيم كه پوسيدگي در سه نقطه به ترتيب زير ايجاد مي شود :

1 - سطح جونده در آسياهاي بزرگ و كوچك كه روي اين سطوح جونده شيارهاي باريك ولي عميقي وجود دارد كه به علت عدم
ورود موهاي مسواك به داخل آنها محيط مناسبي براي زندگي ميكروبها فراهم مي شود . لذا دندانها در اين نواحي خيلي زود دچار پوسيدگي و خرابي مي گردد كه اين امر در مورد اولين آسياي بزرگ كه در حدود شش سالگي مي رويد اهميت بيشتري دارد .

2 - دومين محل لاي دندانها يا به عبارت ديگر اطراف ناحيه تماس بين دندانها مي باشد ، اين ناحيه نيز به علت آنكه به وسيله مسواك قابل تميز كردن نيست از نواحي مستعد پوسيدگي بشمار مي آيد كه معمولا از سنين 20 سالگي به بعد در اين نواحي پوسيدگي ديده مي شود ، براي تميز كردن اين نواحي لازم ا ست از نخ دندان استفاده كنيم .

3 - سومين محل ناحيه اتصال لثه با دندان است كه اين نواحي بيشتر در اثر مسواك زدن غلط بسيار حساس شده و گاهي حتي در اثر زيادي حساسيت مجبور به ترميم دندان در اين نواحي مي شويم . در مورد بهداشت و نحوه مسواك زدن و نوع مسواك و نخ دندان در قسمت پيشگيري بيشتر صحبت مي كنيم . اما آنچه كه بايد متذكر شويم استفاده از دهانشويه مي باشد بارها شنيده ايم كه بسياري از مردم به جاي مسواك زدن از آب نمك رقيق شده استفاده نموده آنرا غرغره مي نمايند .

استفاده از آب و نمك يا دهانشويه ها در كل مفيد ميباشند اما اگر اين كار مرتب ادامه يابد نه تنها مفيد نخواهد بود بلكه مضر هم
مي باشد ، زيرا در دهان باكتريهاي مفيدي وجود دارد كه با اين كار باعث از بين بردن اين باكتريهاي مفيد مي شويم و در نتيجه دهان مواجه با بيماريهاي قارچي مي شود ويا زمينه رشد باكتريهاي مضر فراهم مي شود پس استفاده از دهانشويه ها بايد در موارد خاص انجام گيرد يا اگر چنانچه عادت به استفاده از آب ونمك داريد هفته أي يك بار اين كار انجام شود .

تنفس دهاني :
مسئله أي كه شايد بسياري از خانواده ها به آن توجه نمي كنند ولي بسيار با اهميت است زيرا اگر شخصي دچار تنفس دهاني باشد و نتواند از بيني نفس بكشد سريعتر دچار پوسيدگي مي شود و علاوه بر آن مشكلات ارتودنسي شديدي نيز عارض مي شود .

به تمام خانواده ها توصيه مي شود كه حتما به وضعيت تنفس دهاني بچه ها توجه كنند اگر بچه هايشان نمي توانند براحتي از بيني نفس بكشند يا شبها خرو پف مي كنند ، اين مسئله را با يك متخصص گوش و حلق و بيني در ميان بگذارند زيرا بطوره ثانويه دچار پوسيدگي و از آن مهمتر مشكلات ارتودنسي مي شوند .

خشكي دهان : قبلا ذكر شد كه سومين محل پوسيدگي در ناحيه لثه أي مي باشد در حقيقت عامل اصلي پوسيدگي اين ناحيه خشكي دهان مي باشند . خشكي دهان ممكن است در اثر تنفس دهاني استفاده از داروهائيكه بطور ثانويه باعث خشكي دهان مي شوند .
مثل بعضي از داروهاي گوارشي يا قلبي يا عصبي ، يا كساني كه داراي بزاق كم مي باشند و يا افراد عصبي و پر استرس دهان خشكي دارند واين خشكي دهان يكي از عوامل اصلي پوسيدگي در ناحيه لثه أي مي باشد .

بيماريهاي لثه اي: افرادي كه داراي لثه هاي بيماري مي باشند ( كه البته علت ايجاد بيماريهاي لثه أي خود بحث جداگانه أي دارد ) مستعد پوسيدگي مي باشد چون گاهي تحليل لثه و تحليل استخوان باعث مي شود ريشه دندان از زير لثه پيدا شود وچون ريشه دندان فاقد مينا مي باشد به همين دليل دچار پوسيدگي بيشتر مي شود و علاوه بر آن بيماري هاي لثه أي باعث تخريب استخوان و در نهايت منجر به از دست رفتن دندان مي شود .

داروها : همانطور كه ذكرشد بعضي از داروها باعث خشكي دهان مي شوند كه بطور ثانويه باعث خشكي و سپس پوسيدگي دهان مي شوند بعضي از داروها نيز باعث ايجاد بيماريهاي لثه أي مي شوند كه آن هم بطور ثانويه باعث پوسيدگي مي شوند .

دکتر علیرضا اسدی


در پاسخ به: پوسيدگی دندانها - Milad - ۱۳۸۹/۶/۲۳ ۰۵:۰۶ صبح

قسمت سوم


بيماريها : بيماريها بطور مستقيم نقشي در ايجاد پوسيدگي ندارند اما بطور ثانويه در اثر استفاده از دارو يا بدون دارو مثلا در بيماري عصبي و… باعث مي شوند دندانها استعداد بيشتري نسبت به پوسيدگي داشته باشند . عوامل جلوگيري كننده :
گفتيم كه عامل اصلي پوسيدگي پلاك دنداني مي باشد پس در حقيقت بايد چند كار را انجام دهيم تا پوسيدگي دير تر عارض بيايد .
1 - مقاوم سازي دندان
2 - كاهش ايجاد زمينه مناسب براي پلاك دنداني
3 - از بين بردن پلاك دنداني
4 - معاينات مرتب و مكرر

مقاوم سازي دندان : مقاوم سازي دندانها در واقع روشهايي مي باشند كه از طريق آنها زمينه مساعد براي رشد باكتريها از بين مي رود وهمچنين مي توان دندانهارا از نظر مقاومت در مقابل پوسيدگي تقويت كرد .

فلورايد : فلورايد يك ماده مهم در ساختمان ميناي دندان مي باشد كه هر چقدر در مينا بيشتر باشد دندان مقاومتر است .
بنا بر اين بايد از طرق مختلف باعث افزايش ماده فلورايد در مينا شويم . فلورايد در دوران جنيني و در زماني كه جوانه دندانها در حال ساخته شدن و رشد مي باشد از طريق سيستميك و از راه خون وارد جوانه دندانها مي شود ، بهترين راه براي اينكه دندانها
در زمان جنيني از طريق جذب فلورايد تقويت شوند .

فلورايد موجود در آب آشاميدني مي باشد كه متاسفانه در آب آشاميدني ما بجاي اينكه فلورايد در حد لازم ( IPPM ) باشد بين 3/ يا 4/ مي باشد كه ميزان آن خيلي كم است بنا بر اين بايد از روشهاي ديگر نيز فلورايد را وارد ميناي دندان كرد . استفاده از قرصهاي فلورايد نيز مي تواند كمبود ناشي از فلورايد آب آشاميدني را جبران كند كه لازم به ذكر است هيچگاه نبايد خود سرانه دست به اين كار بزنيد زيرا مصرف قرص فلورايد زيادي باعث مسموميت ناشي از فلوئور مي شود و حتما بايد زير نظر دندان پزشك صورت پذيرد .

فلورايد تراپي : اصطلاح فلورايد تراپي در حقيقت همان مقاوم كردن دندانها از را ه دهان مي باشد و به دو صورت انجام مي شود .
1- استفاده از ژلهاي فلورايد كه توسط دندانپزشك انجام مي شود ، اين روش بخاطر اينكه سطوح دندانها قبل از فلورايد تراپي توسط دندانپزشك تميز مي شوند و دندانپزشك محيط را ايزوله مي كند بسيار مفيد مي باشد و بااستفاده از وسيله مخصوص ژل فلورايد وارد دهان مي شود و بعداز چند دقيقه خارج شده سبب تقويت دندانها مي شود بهتر است بعد از فلورايد تراپي بچه ها حداقل 30 دقيقه چيزي ميل نكنند و اما بهتر ين زمان براي فلورايد تراپي وقتي است كه همه دندانهاي شيري در دهان ظاهر مي شوند ، متاسفانه فلورايد تراپي هنوز در بين خانوادها ناشناخته است و اگر هم خانواده ها با آن آشنايي دارند آنقدر به آن اهميت نمي دهند در صورتي كه با يك هزينه بسيار كم مي توانند دندانهاي سالمتري را براي خانواده خويش ايجاد كنند .

بايد متذكر شويم كه فلورايد تراپي در چند نوبت بايد انجام پذيرد كه حتما دندانپزشك بايد به خانوادها متذكر شود .

استفاده از دهانشويه هاي حاوي فلورايد :
هر چند تاثير آن به ميزان ژل فلورايد نمي باشد ولي بي تاثير هم نيست چون خانواده ها با آن آشنايي ندارند زياد هم جدي نمي گيرند و اهميت خاصي به آن نمي دهند بهر حال به عنوان يك مكمل مي تواند باعث مقاوم شدن دندانها شود .

فيشور سيلانت تراپي :
بزرگترين مشكل دندانپزشكان اين است كه خانواده ها اطلاع چنداني از چند و چون دندانهاي شيري ندارند و يكي از مهمترين آنها اين است كه هنوز بسياري از والدين اولين دندان آسياي دايمي را بدليل اينكه جايگزين دندان شيري نمي شود دايمي نمي دانند و آن را دندان شيري تلقي مي كنند .

و از آنجايي كه تا بچه ها احساس درد نكنند والدين بهر دليلي از جمله ترس بچه ها ، كمبود وقت و وضعيت اقتصادي از معاينه بچه ها خوداري مي كنند بنا بر اين اين دندانهاي دائمي خيلي زود در معرض پوسيدگي قرار مي گيرند و سريعتر از بقيه دندانها دچار پوسيدگي شده ويا كشيده مي شوند .

بايد عرض كنم اولين دندان آسياي دائمي در بين 5/5 تا 7 سالگي ممكن است در دهان ظاهر شود كه بدليل اينكه خيلي زود در دهان رويش پيدا مي كند بنابراين طبيعي است كه زودتر هم پوسيده مي شود .
بهترين روش براي جلوگيري از پوسيدگي اين دندانها فيشور سيلانت تراپي مي باشد .
قبلا گفتيم كه وجود شيارهايي در سطح جونده دندانها محيط مناسبي براي تجمع مواد غذايي و رشد باكتريها مي باشد كه متعاقبا باعث پوسيدگي مي شوند و هر چه اين شيارها عميقتر باشد دسترسي به آن جهت مسواك زدن و تميز كردن سخت تر است بنابراين زودتر پوسيده مي شوند .

در حقيقت فيشور سيلانت تراپي پر كردن شيارهاي دنداني توسط ماده فيشور سيلانت مي باشد بدون اينكه دندان تراش بخورد در واقع هنوز پوسيدگي شروع نشده ماده فيشور سيلانت روي شيارها را مي پوشاند و باعث عدم تجمع مواد غذايي شده كه خود باعث عدم رشد باكتريها ميشود واز طرفي مسواك ميتواند براحتي اين سطوح راتميز نمايد و شايد بهترين راه براي سلامت دندانهاي آسياي دائمي و يا شيري مي باشد .

متاسفانه اين مقوله هم زياد جدي گرفته نمي شود زيرا در فرهنگ ما كماكان درمان بر پيشگيري ترجيح داده مي شود .

دکتر علیرضا اسدی


بی دندانی و عوارض ناشی از آن - Milad - ۱۳۸۹/۶/۲۳ ۰۵:۱۲ صبح

بی دندانی مشکلی است که اکثر قریب به اتفاق مردم با آن در گیر می باشند ، متاسفانه بسیاری از مردم نسبت به آن بی تفاوت هستند، وبه سادگی از کنار آن رد می شوند.

آنچه باید بدان توجه داشت جایگزین کردن نقاط بی دندانی از یک دندان تا بی دندانی کامل است. البته در مواردی که بی دندانی زیاد یا به طور کامل باشد افراد معمولا مبادرت به درمان با پروتز متحرک می کنند، ولی چنانچه نقاط بی دندانی محدود به یک نقطه باشد، نسبت به درمان اقدامی صورت نمی گیرد ویا ضرورتی در این کار نمی بینند که اتفاقا بیشتر مشکلات بی دندانی در همین افراد دیده می شود.

مشکلات ناشی از نقاط بی دندانی :

1 - زیبایی : چنانچه نقاط بی دندانی در قسمتهای قدامی دهان باشد تاثیر بسزایی در زیبایی دارد و معمولا افراد خیلی سریع مبادرت به درمان می کنند.ولی اگر نقاط بی دندانی در قسمتهای خلفی باشد خیلی در زیبایی موثر نیست ونحوه برخورد افراد هم متفاوت است؛این مسئله گاهی آن چنان آزار دهنده است که اگر درمان به هر دلیلی صورت نپذیرد منجر به مشکلات رو0ی-روای می شود که در خانم ها بیشتر محسوس می باشد.

2- جویدن : وظیفه اصلی دندان ها جویدن می باشد پس نبود دندان حتی در یک نقطه باعث عدم کار آیی در امر جویدن خواهد شد،هر چه نواحی بی دندانی بیشتر باشد عمل جویدن بیشتر مختل خواهد شد.به د نبال اختلال در عمل جویدن مشکلات گوارشی واز پی آن مشکلات سیستمیک عارض خواهد شد. پس بی دندانی در واقع اختلال در جویدن و بی توجهی به آن سر آغاز ابتلا به اغلب بیماری ها است.

3- حرکت د ندان مقابل ناحیه بی د ندانی به فضای بی د ند ا نی : حتما می دا نید که د ندان ها در تمام طول عمر در حال رویش هستند وفقط تماس د ندان مقابل مانع رویش بیش از حد د ندان ها خواهد شد.پس آن چه مسلم است هنگامی که د ندانی از دست برود د ندان مقابل آن شروع به حرکت به سمت آن فضا می نماید.این مسئله سبب خواهد شد ،اولا؛خود د ندا نی که حرکت می کند به علت رویش بیش از حد ریشه هایش از فضای در بر گیرنده د ندان خارج شده،بنابراین دچار حساسیت د ندا نی می شود و نسبت به سرما،گرماوحتی مسواک زدن حساس می گردد.ثانیا؛به علت حرکت ،تماس صحیح خود را با د ندا ن های مجاور از دست می دهد وممکن است گیر غذایی در آن ناحیه ایجاد شود که سر آغاز شیوع مشکلات لثه ای است.ثالثا؛به علت حرکت در فضای بی د ندا نی هنگام جا یگزین کردن آن با مشکل مواجه خواهیم شد.

4- حرکت د ندان های مجاور به سمت فضای بی د ندانی : د ند ان های مجاور ناحیه بی د ندا نی تمایل پیدا می کنند که به سمت ناحیه بی د ندا نی حرکت کنند و این مسئله علاوه بر اشغال فضای بی د ندا نی و مشکل شدن درمان بعدی جهت جایگزینی ممکن است تماس د ندا ن های مقابل و ارتباط فک ها را دچار مشکل کند،که در صورت وسعت زیاد در عدم ارتباط صحیح روابط فکی ناهنجاری های فکی ایجاد شود که به نوبه خود مشکلات عدیده ای را ایجاد می کند.

5- تلفظ و صحبت کردن : وجود یک ناحیه بی د ندا نی در قسمتهای قدامی د هان می توا ند در تلفظ صحیح بعضی کلمات اثر منفی داشته باشد به طوری که این مسئله بر نحوه گفتار و شیوه بیان افراد کاملا مشهود باشد.


روش های جایگزینی نواحی بی دندانی :

1- ایمپلنت
2- پروتز ثابت مثل بریج
3- پروتز متحرک که می توا ند به صورت کامل یا متحرک باشد.

دکتر علیرضا اسدی


مسواک نزدن باعث مرگ شما می‌شود - Milad - ۱۳۸۹/۶/۲۴ ۱۲:۳۵ صبح

مسواک نزدن باعث مرگ شما می‌شود جامعه > سلامت - دانشمندان متوجه شدند که چرا مسواک نزدن می‌تواند باعث مرگ شما شود.
[تصویر: pc5a5a89baecbbe4248480fc078a452487_io3yv...egy0fz.jpg]

قبلا هم رابطه بین بهداشت پایین دهان و دندان و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مورد توجه دانشمندان قرار گرفته بود. اما تا کنون هیچ کسی نتوانسته بود به طور دقیق اعلام کند که چرا مسواک نزدن به طور منظم می‌تواند باعث مرگ شخصی شود.
اما اکنون دانشمندان دانشگاه بریستول متوجه شدند که یک باکتری معمول که باعث فساد دندان‌ها و بیماری لثه‌ها می‌شود می‌تواند وارد جریان خون شده و به لخته شدن خون در رگ کمک کند.
به عبارت دیگر این باکتری می‌تواند در نهایت باعث حمله قلبی و سکته شود که به تنهایی باعث مرگ 200 هزار نفر در بریتانیا می‌شود.
در اکثر مواقع باکتری Streptococcus در دهان وجود دارد، اما زمانی که شخصی دچار خونریزی لثه می‌شود این باکتری می‌تواند وارد جریان خون شود.
این باکتری می‌تواند از یک پروتئین در سطح لثه به نام PadA استفاده کند تا پلاکت‌های خونی را مجبور به قرار گیری در کنار یکدیگر کرده و یک لایه محافظتی تولید کند.
هاوارد جکینسون استاد میکروبیولوژی دهانی در این باهر گفت: ما به یک مولکول پروتئینی در سطح باکتری‌ها رسیدیم که می‌تواند باعث فعال سازی شکل گیری پلاکت‌ها شود.
این اولین بار است که دانشمندان متوجه شدند فعالیت یک باکتری می‌تواند باعث فعال شدن پلاکت‌ها شده و منجر به پخش‌ آن‌ها در جریان خون شود.
او در این توضیح مکانیسم این حالت گفت: زمانی که پلاکت‌ها در کنار یکدیگر تجمع می‌کنند به طور کامل یک باکتری را محاصره می‌کنند. این مکانیسم نه تنها یک پوشش محافظی ایجاد می‌کنند بلکه باعث تولید آنتی‌بیوتیک‌هایی می‌شود که برای درمان عفونت مورد استفاده قرار می‌گیرند.
اما متاسفانه این شیوه دفاعی علاوه بر فوایدی که دارد می‌تواند باعث تشکیل لخته‌های کوچک خونی شود که می‌توانند روی دریچه‌های قلبی رشد کنند و حتی باعث تورم رگ‌های خونی شوند که وظیفه انتقال خون به قلب و مغز را دارند.
این مطالعات باز هم شواهد بیش‌تری را در مورد فواید مثبت مسواک زدن فراهم کند.
دانشمندان معتقتدند مردم نه تنها باید رژیم غذایی خود را به طور دائم چک کنند و فشار خون و کلسترول خود را به دقت بررسی کنند، بلکه باید برای حفظ بهداشت دهانی خود نیز توجه کافی داشته باشند.


منبع


مسواكهاي زبر به دندانها و لثه‌ها آسيب مي‌رساند - Reyhane.h - ۱۳۸۹/۷/۲۸ ۱۱:۲۳ عصر

محققان مي‌گويند مسواكهاي زبر باعث تخريب لثه ها، خونريزي لثه ها، جدايي لثه و دندان از هم و همچنين باعث خرابي دندانها مي‌شود

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از آژانس خبري آناتولي تركيه، ظفر چاك اغلو (zafar colakoglo) رئيس اتاق دندانپزشكان شهر قاصي انتپ اظهار داشت: بعضي از افراد فكر مي‌كنند كه مسواكهاي زبر دندانها را خوب تميز مي كند در حاليكه از لحاظ علمي ثابت شده كه اين درست نيست.
چاك اغلو گفت: مسواك بايد دندانها و لثه ها را تميز كند ولي تخريب نكند و مسواكهاي زبر لثه ها را تخريب مي كند و همچنين باعث خونريزي لثه ها و خرابي دندانها وجدايي لثه و دندان مي شود.
وي بيان داشت: مسواكهاي زبر باعث مي شود دندانها به غذاهاي سرد و گرم حساسيت داشته باشد بنابراين افراد بايد دقت داشته باشند كه براي تميزي دندانها و لثه ها از مسواكهاي نرم ونرمال استفاده كنند.اشتباهات رایج مسواك زدن - hasti - ۱۳۸۹/۸/۶ ۰۵:۰۸ عصر

از بچگی از مسواك و مسواك زدن آنقدر شنیده‌ایم و این كار برای ما چنان تبدیل به عادت شده است كه هیچ‌وقت زیاد در مورد آن فكر نمی‌كنیم.
اما متاسفانه در مورد این كار هم مانند هر عادت دیگر ممكن است دچار روزمرگی و در نتیجه اشتباهاتی شویم كه نتیجه‌اش پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های مختلف لثه است.


مسواك نامناسب:
متخصصان انجمن دندانپزشكی آمریكا توصیه می‌كنند قبل از خرید مسواك به اندازه دهان خود توجه كنید. اگر برای این‌كه مسواك وارد دهان شود بیش از حد به فك و آرواره‌تان فشار وارد می‌كنید و باز كردن دهان تا آن حد برای شما سخت است، شاید مسواك بزرگی را انتخاب كرده‌اید. در این صورت باید مسواك را با اندازه كوچك‌تری عوض كنید.


دسته مسواك نیز باید مناسب و راحت باشد. هر چه مسواك در دهان و دست راحت‌تر قرار گیرد، شما نیز بهتر و كامل‌تر مسواك خواهید زد.


اما مسواك برقی بهتر است یا مسواك‌های دستی معمولی؟
انتخاب میان این نوع مسواك‌ها در حقیقت یك انتخاب شخصی است.
خوب است بدانیم كه برقی یا غیر برقی بودن مسواك چندان مهم نیست، مهم كسی است كه از آن استفاده می‌كند.


سر نامناسب مسواك:
متخصصان می‌گویند میزان نرمی موی برس است كه مهم بوده و ممكن است اگر نادرست انتخاب شود به لثه آسیب برساند. البته برس مسواك باید به اندازه كافی محكم باشد تا بتواند پلاك‌های دندانی را از بین ببرد، ولی نه تا حدی كه هنگام مسواك زدن به دندان‌ها و لثه‌ها آسیب وارد كند.


دفعات ناكافی مسواك زدن:
دندانپزشك‌ها توصیه می‌كنند كه حداقل 2 بار در روز به آرامی دندان‌های خود را مسواك بزنید. اگر این تعداد به 3 بار در روز برسد كه بسیار خوب است. هرچه فاصله زمانی میان دفعات مسواك زدن، طولانی‌تر باشد، احتمال بروز مشكلات دهان و دندان افزایش می‌یابد.


زمان ناكافی مسواك زدن:
هر بار مسواك زدن دندان‌ها باید حداقل 2 دقیقه طول بكشد. باز هم اگر این مدت به 3دقیقه افزایش پیدا كند، بهتر خواهد بود. متخصصان توصیه می‌كنند دهان را به 4 قسمت تقسیم كرده و هر قسمت را در عرض 30 ثانیه مسواك بزنیم.


زیاد و سخت مسواك زدن:
همان طور كه تاكید می‌شود 3 بار مسواك در روز ایده‌آل است، اما بیش از 4 بار مسواك زدن در روز ممكن است مشكلاتی را به وجود آورد. مسواك زدن بیش از حد می‌تواند لثه و ریشه‌های دندان را تحریك كند. مسواك زدن شدید نیز می‌تواند به مینای دندان صدمه ‌بزند. پس فراموش نكنیم كه به آرامی و برای 2 تا 3 دقیقه مسواك بزنیم.


شیوه نادرست مسواك زدن:
مطمئن شوید كه سطح بیرونی و داخلی دندان‌ها و قسمتی كه با آن غذا را می‌جوید به درستی و كامل مسواك زده‌اید. همچنین كشیدن مسواك روی سطح زبان خود را فراموش نكنید.


شروع مسواك زدن:
دندانپزشكان دریافته‌اند اغلب افراد بارها و بارها از یك قسمت دهان خود شروع به مسواك زدن می‌كنند. در حالی كه بهتر است این كار را از نقاط مختلفی شروع كنیم تا در قسمتی خاص از مسواك زدن خسته نشویم. چون ممكن است وقتی كه به چهارمین قسمت دندان‌ها می‌رسیم از این كار خسته شده باشیم و آن بخش كمتر از بقیه دندان‌ها تمیز شود.


فراموش كردن سطوح داخلی دندان‌ها:
اغلب مردم فراموش می‌كنند كه سطح داخلی دندان‌های خود را مسواك بزنند. متخصصان بر این باورند كه بیشتر مردم مسواك زدن قسمت داخلی دندان‌های جلو را بیشتر فراموش می‌كنند.


نشستن مسواك:
باكتری‌ها می‌توانند به راحتی در مسواكی كه شسته نشده رشد كنند. پس دفعه بعدی كه مسواك می‌زنید، ممكن است باكتری‌های رشد یافته‌ای را به دهان و دندان خود وارد كنید. در ضمن شستشوی مسواك پس از هر بار مسواك زدن، باعث می‌شود كه‌باقیمانده‌های خمیردندان نیز از روی آن پاك شود.


خشك نشدن مسواك:
اگر مسواك شما همیشه مرطوب است، می‌تواند مكانی مناسب برای رشد باكتری‌ها باشد. همچنین اگر برس مسواك همواره خیس بماند ظاهر مسواك بسرعت تغییر شكل می‌دهد.


عدم تعویض به موقع مسواك:
انجمن دندانپزشكی آمریكا پیشنهاد می‌كند هر 3 یا 4 ماه یكبار مسواك را عوض كنیم. در ضمن اگر سر مسواك زودتر از این مدت ساییده بشود باید همان موقع این تغییر صورت گیرد. پس باید به ظاهر مسواك هم دقت كنیم و اگر برس سر آن انعطاف‌پذیری خود را از دست داده یا موها از هم جدا شده‌اند، مسواك جدیدی


چای مفید جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان - hasti - ۱۳۸۹/۸/۶ ۰۵:۱۱ عصر

اگر به سلامت دندان های تان اهمیت می دهید،توصیه می کنیم برای پیشگیری از پوسیدگی دندان هایتان این چای را مصرف کنید.
نمک،‌ آب معدنی، شکلات‌ و تازگی‌ها، چای سبز را برای پیشگیری از پوسیدگی دندان موثر می‌دانند. دکتر کسری طبری متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد این خوراکی‌ها توضیحات جالبی دارد.....

آقای دکتر! خوراکی‌ها می‌توانند از پوسیدگی دندان جلوگیری کنند؟
خوراکی‌ها نقش مکمل دارند. افراد با مصرف روزانه آنها می‌توانند تاثیرات فلورایدهای دیگر مانند دهان‌شویه و خمیردندان فلورایددار را ثبات بخشند. از جمله آنها آدامس‌های حاوی فلوراید است. فقط در این آدامس از قندهایی استفاده شده است که قابلیت تخمیر برای باکتری‌ها را ندارند. فلوراید داخل آدامس پس از جویدن آزاد می‌شود و فقط مدت کوتاهی روی دندان‌ها باقی می‌ماند و اثرات آن مانند دهان‌شویه و ژل‌های فلوراید نیست.


شکلات‌های حاوی فلوراید چطور؟
زمانی که شکلات یا آب‌نبات را فرد داخل دهان دارد فلوراید آزاد می‌شود و در سطح دندان‌ها قرار می‌گیرد و به تدریج پس از آب شدن شکلات در دهان دیگر فلوراید در محیط دهان وجود ندارد.

چای سبز در پوسیدگی دندان نقش پیشگیری‌کننده دارد یا چای معمولی؟
چای سبز حاوی فلوراید بسیار زیاد است. در واقع همان چای اصیل که در شهرهای شمالی کشور کاشته می‌شود، حاوی فلوراید زیادی است. اما چای‌های معمولی که بیشتر حاوی رنگ‌ها هستند و مواد افزودنی به آنها اضافه شده است این کارایی را ندارند.

نمک و آب چطور؟
امروزه به نمک‌ها هم فلوراید اضافه کرده‌اند که به آنها نمک‌های حاوی فلوراید گفته می‌شود.
آب‌های آشامیدنی، آب‌های معدنی که به فروش می‌رسند اگر روی محتویات آنها دقت کنیم می‌بینیم حاوی مقداری فلوراید هستند.
در بعضی موارد ممکن است به آب آشامیدنی شهرها فلوراید اضافه کنند که این کار موثرترین روش برای عموم مردم است.
اما این مواد یعنی شکلات، آدامس، نمک و چای فلورایددار هیچ‌گاه جایگزین دهان‌شویه‌ها و ژل‌ها و خمیردندان‌های حاوی فلوراید نمی‌شوند اما به‌عنوان یک عامل پیشگیرانه بسیار خوب و موثر است.

آقای دکتر می‌گویند فلوراید در دندانپزشکی غوغا می‌کند و دندان‌ها را در برابر پوسیدگی بیمه می‌کند. درست است؟
به طور کلی فلوراید هم در زمینه درمانی و هم در زمینه پیشگیری به ما کمک می‌کند فلوراید اعمال مختلفی دارد که می‌توانیم به آنها اشاره کنیم از جمله استحکام بخشی به ساختار مینای دندان. در حقیقت فلوراید می‌تواند جایگزین یون OH بشود و هیدروکسیل آپاتیت را به فلوروآپاتیت تبدیل کند که مولکول فلوروآپاتیت در مقابل حملات اسیدی و PHهای اسیدی بسیار مقاوم‌تر هستند.
لذا اولین حسن فلوراید این است که ساختار مینای دندان را مستحکم می‌کند و دوم اینکه یون فلوراید می‌تواند در ضایعات اولیه مینایی نفوذ کند یعنی در پوسیدگی‌های اولیه با کاربرد فلوراید، یون فلوراید با رسوب یون‌های کلسیم و فسفات می‌تواند این پوسیدگی را در همان مرحله متوقف کند و جلوی پیشرفت آن را بگیرید. در مجموع ضایعه متوقف شده استحکام بیشتری از یک مینای طبیعی دارد و فلوراید می‌تواند نقش بسیار موثری در جلوگیری از پوسیدگی داشته باشد.


حالا اگر دندان‌های ما پوسیدگی داشته باشد باز هم فلوراید کمکی می‌کند؟
اگر ضایعه پوسیدگی به وجود آمده است می‌تواند با مهار کردن میکروب‌ها و باکتری‌ها رشد پوسیدگی را کاهش دهد به‌طوری که بیمار فرصت کافی داشته باشد تا به دندانپزشک مراجعه کند و این ضایعه را ترمیم کند قبل از اینکه به عصب دندان آسیب برسد.


اثر ضدمیکروبی هم دارد؟
فلوراید در غلظت‌های مختلف اثر مهارکننده یا کشندگی باکتری‌ها را دارد که در غلظت‌های کم می‌تواند باکتری‌های دهان را کم کند و در غلظت‌های زیاد می‌تواند باکتری‌های محیط دندان را از بین ببرد.

کلا مواد فلورایددار چند دسته‌اند؟
در مورد موادی که حاوی فلوراید هستند آنها را به دو گروه تقسیم می‌کنند. اول موادی که به عنوان درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که معمولا زیر نظر دندانپزشک انجام می‌شود که می‌توانیم به ژل‌های فلوراید اشاره کنیم که ژل‌هایی با غلظت بالا هستند. اینها دارای اثر کشندگی روی باکتری‌ها هستند که در مطب دندانپزشکی باید هر 6 ماه یک‌بار تکرار شود. برای بچه‌های بالای 6 و 7 سال باید به‌طور مرتب مصرف می‌شوند. در بچه‌ها در ابتدای رویش دندان‌ها، ساختار مینا چون به تکامل و بلوغ کامل نرسیده بسیار مستعد تحت تاثیر قرار گرفتن در برابر حملات اسیدی است. پس بچه‌هایی که دندان‌های شیری دایمی آنها در سن 6 یا 7 سالگی در می‌آید باید به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنند.

دهانشویه‌ها چطور؟
روش درمانی دیگر استفاده از دهان‌شویه‌های فلوراید است که در حقیقت با غلظت کمتر هستند و در داروخانه‌ها موجود هستند. بیمار می‌تواند تهیه و استفاده کند که در غلظت 2 و 5 درصد وجود دارد. 2/0 درصد را بیمار هفته‌ای یک یا دو بار باید استفاده کند ولی 05/0 درصد برای مصرف روزانه است. با توجه به اینکه در کشور ما 02/0 در داروخانه‌ها بیشتر موجود است، توصیه می‌شود که از دهان‌شویه 02/0 درصد بچه‌های بالای 6 سال حداقل هفته‌ای 2 بار استفاده کنند حتی می‌توانند در هفته چند بار استفاده کنند.
لاک‌های فلوراید چطور؟
وارنیش‌های فلوراید یا همان لاک‌های فلوراید توسط دندانپزشک روی سطح دندان‌ها زده می‌شود و تا 24 ساعت روی سطح دندان باقی می‌ماند. به همین خاطر اثرات خود را بسیار خوب اعمال می‌کند.

خمیردندان‌ها باید چقدر فلوراید داشته باشند؟
خمیردندان‌های حاوی فلوراید را هم در دسته درمانی می‌توانیم جای دهیم و هم در دسته پیشگیری. معمولا این خمیر دندان بین 1000 تا 1200 ppm حاوی فلوراید هستند و مصرف 2 بار در روز آنها می‌تواند آثار پیشگیرانه فلوراید را 30 تا 40 درصد را افزایش دهد.


در این ساعت هرگز مسواک نزنید!!! - minoo - ۱۳۸۹/۹/۱۸ ۱۱:۳۷ عصر

از فواید حفظ بهداشت دهان و دندان بسیار خوانده و شنیده‌ایم و همه بخوبی می‌دانیم اهمیت سلامت این عضو بدن به اندازه‌ای است كه پزشكان سلامت دهان و دندان را كلید سلامتی تمام اعضای بدن می‌دانند.

همچنین همه می‌دانند كه مسواك زدن یكی از ساده‌ترین و بهترین راه‌ها برای حفظ سلامت دندان‌ها است. اما سوالی كه وجود دارد این است كه آیا در طول روز زمانی هست كه برای مسواك زدن بهتر از بقیه اوقات باشد؟ آیا اثر مسواك زدن در زمان‌های مختلف با هم تفاوت دارد؟

متخصصان انجمن دندانپزشكی آمریكا، توصیه می‌كنند كه حداقل 2 بار در روز دندان‌های خود را مسواك بزنیم؛ البته یكی از این دفعات حتما باید قبل از خواب باشد. اما زمان‌هایی كه در طول روز بیشتر می‌خورید و می‌آشامید، بهتر است كه بیشتر هم از مسواك استفاده كنید. مسواك زدن درست به از بین بردن پلاك‌های دندان كمك می‌كند. باكتری‌های موجود در پلاك دندان عامل ایجاد 2 بیماری مهم دهان و دندان هستند: پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های لثه.
به علاوه نكته مهمی كه كمتر به آن توجه می‌شود این است كه بعضی از مواد غذایی و نوشیدنی‌های خاص باعث می‌شوند باكتری‌ها در محیط دهان، اسیدی آزاد كنند كه برای مینای دندان مضر است. هنگامی كه شما غذاها یا نوشیدنی‌های شیرین یا حاوی نشاسته می‌خورید، باكتری‌های موجود در دهان اسیدی تولید می‌كنند كه می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند.

بنابراین خیلی مهم است پس از خوردن و آشامیدن مواد غذایی از مسواك استفاده كنیم. همچنین انتخاب غذاهای مغذی كه كربوهیدرات و قند كمی دارند و نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز نیز می‌توانند به كاهش تولید این اسیدهای مضر در دهان كمك كنند.

چند توصیه ضروری
اما همین مسواك زدن كه عامل مهم سلامتی دهان و دندان و در نتیجه كل بدن است، گاهی برای مینای دندان كه بخش باارزش دندان است، مضر است. پزشكان متخصص توصیه می‌كنند پس از خوردن مواد غذایی یا نوشیدنی‌های اسیدی مانند آب پرتقال حداقل تا 30 دقیقه از مسواك زدن خودداری كنید.

چرا كه اسید حاصل از این نوع نوشیدنی‌ها، مینای دندان را ضعیف می‌كند و مسواك زدن بلافاصله پس از خوردن چنین مواد غذایی می‌تواند به مینای دندان صدمه بزند. بهتر است اگر از قبل می‌دانید كه قرار است مواد غذایی اسیدی مصرف كنید، اول و قبل از خوردن مسواك بزنید.

همچنین در صورتی كه دندان خود را ترمیم كرده‌اید، تا 8 ساعت از مسواك زدن خودداری كنید تا موادی كه دندان پوسیده شما را پر كرده است، خود را بگیرد.

البته مسواك زدن به تنهایی نمی‌تواند تمام پلاك‌های دندان را از بین ببرد. متخصصان انجمن دندانپزشكی آمریكا، استفاده از دهان‌شویه‌های ضد میكروب و نخ دندان را نیز توصیه می‌كنند.

همچنین استفاده از نخ دندان را باید به یك عادت هر روزه تبدیل كرد تا ذرات مواد غذایی كه میان دندان‌ها گیر كرده است تمیز شده و از این طریق، پلاك‌ها و باكتری‌های مضر در محیط دهان كاهش یابند. در ضمن مراجعه به دندانپزشك و مشورت با او را نیز فراموش نكنید.استفاده از شیشه شیر، روند از بین رفتن دندانها را تسریع می كند - minoo - ۱۳۸۹/۹/۱۸ ۱۱:۴۰ عصر

[تصویر: 8482a3f4acff944db28f03d725a2b23b.jpg]

تخریب، پوسیدگی و شکستگی دندان های شیری موجب می شود که فضای فک برای رشد دندان های دائمی کاهش یافته و در نتیجه دندان های دائمی با توجه به فضای کم، مشکلات زیبایی را در کودکان ایجاد می کنند.
حسین بابایی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، با تاکید بر حفظ سلامت دندان های شیری، افزود: از دست دادن دندان های شیری به دلیل تخریب، پوسیدگی و شکستگی، علاوه بر کاهش فضای فک جهت رشد دندان های دائمی که مشکلات زیبایی کودکان را در پی دارد، منجر می شود که دندان های دائمی نیز دچار لک و تخریب زودرس شوند.
وی با بیان اینکه کودکانی که از شیشه شیر استفاده می کنند، دچار پوسیدگی زودرس دندان های شیری می شوند، اظهار کرد: استفاده از شیشه شیر در کودکان به خصوص در هنگام خواب موجب می شود که آن دسته از دندان های شیری که با شیشه شیر همجوار هستند، به علت وجود قند و مواد کربوهیدرات شیر، زودتر از سایر دندان ها دچار تخریب و پوسیدگی شوند.
این پزشک متخصص استفاده از شیشه شیر را صرفا برای اندازه گیری میزان شیر دانست و توصیه کرد: مادران سعی کنند که از ظروف دیگر غذاخوری مانند فنجان و قاشق برای دادن شیر و سایر مایعات به کودکان استفاده کنند.
وی با بیان اینکه باید حفظ و مراقبت از دندان های شیری از همان زمان جوانه زدن اولین دندان در دوران شیرخوارگی لحاظ شود، ادامه داد: مادران می توانند از مسواک های مخصوص این دوران و یا با استفاده از یک پارچه لطیف، دندان های نوزادان را پس از شیردهی تمیز کنند.
بابایی، ۶ تا ۸ ماهگی را زمان دندان درآوردن بسیاری از شیرخواران اعلام کرد و افزود: البته گاهی هم اتفاق می افتد که نوزادی با دندان متولد شود و یا اینکه تا پایان ۱۱ ماهگی نیز حتی جوانه زدن دندان به طول انجامد، بدون اینکه مشکلی در این رابطه وجود داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه تاخیر در دندان درآوردن کودکان می تواند علل متفاوتی داشته باشد، افزود: گاها مقایسه نوزادان و شرایط آنها موجب ایجاد نگرانی می شود اما با توجه به شرایط فیزیولوژیک شیرخواران، توصیه این است که نوزادان با یکدیگر مقایسه نشوند. بهتر است که با پزشک در این باره مشورت های لازم صورت گیرد.
این متخصص کودکان و نوزادان، فقر شدید مواد معدنی مادر در دوران بارداری را از علل اصلی دیر دندان درآوردن شیرخواران عنوان و ابراز کرد: تنوع غذایی و استفاده از میوه و سبزیجات، شیر و لبنیات و مواد پروتیئنی در دوران بارداری و شیر دهی برای سلامت کودکان بسیار موثر و حیاتی است و در مقابل استفاده از نوشابه های گازدار، افزودنی های مجاز خوراکی و برخی تنقلات سلامت مادران و کودکان را تهدید می کند.
وی افزود: در مواقعی نیز تاخیر در دندان درآوردن کودکان می تواند به علت سایر بیماری ها مانند کم کاری غده تیروئید، کمبود کلسیم یا کمبود ویتامین D باشد.
بابایی تب خفیف، ترشح بزاق دهان، اسهال خفیف و بردن اشیاء سفت به سمت دهان را از علائم دندان درآوردن کودکان برشمرد و افزود: بی قراری، اختلالات خواب، خارش لثه، ناآرامی و ابراز ناراحتی از دیگر علائم این دوران است که گاهی به دلیل اشتباهات رایج در بین خانواده ها از مواد بی حس کننده مانند لیدوکایین برای آرام کردن خارش و درد لثه ها استفاده می شود.
وی با تاکید بر اینکه استفاده از هیچ دارو و یا مسکنی در این دوران توصیه نمی شود، ادامه داد: تحمل این شرایط برای کودکان خارج از تحمل آنها نیست و در صورت لزوم باید از مسکن هایی که پزشک تجویز می کند، استفاده کرد.
این متخصص کودکان و نوزادان، استفاده از لواشک و شکلات را تهدیدی برای سلامت دندان های کودکان دانست و ابراز کرد: این مواد به علت خاصیت چسبندگی موجب تسریع روند از دست دادن دندان های شیری می شود.آشنایی با انواع دندانها! - minoo - ۱۳۸۹/۹/۱۸ ۱۱:۵۶ عصر

دندان بهترین نقش و سخت‌‌ترین ساختار را در فک انسان و بسیاری از جانوران مهره‌دار به عهده دارد. عمده ترین کاربرد دندان ، تکه تکه و آسیاب کردن غذا‌ها می‌باشد. علاوه بر این ، در انسان ها، دندان نقش بسیار مهمی در تکلم و ادای صحیح کلمات ایفا می‌کند.
هر فرد در دوره زندگی اش دارای دو سری دندان می‌شود: دندان های شیری و دندان های دایمی.

[تصویر: 1352541641051341871507413944136724711720198.jpg]
دندان های شیری (Deciduous Teeth)


تعداد دندان های شیری 20 عدد است که به طور مساوی در هر فک جای می‌گیرد. پس از مدتی 32 دندان دائمی به مرور جایگزین دندان های شیری می‌گردند.
از آنجا که دندان های شیری پایه و اساس دندان های اصلی و دائمی هستند، مراقبت از آنها و رعایت اصول بهداشت دهان و دندان ضروری می‌باشد. این دندان ها 20 عدد (10 عدد در هر آرواره) می‌باشد که در نیمه هر آرواره دو دندان پیشین، یک دندان نیش، دو دندان آسیاب کوچک قرار گرفته است
تکامل دندان های شیری از دوره جنینی شروع می‌شود و در آمدن آنها پس از تولد نوزاد و از شش ماهگی شروع می‌شود.

دندان های دایمی (Permanent Teeth)


این دندان ها 32 عدد (16 عدد در هر آرواره) می‌باشند که در نیمه هر آرواره دو دندان پیشین، یک عدد دندان نیش، دو دندان آسیاب کوچک و سه دندان آسیاب بزرگ قرار دارد. رویش دندان های دایمی از شش ماهگی شروع می شود و آخرین دندان های آسیاب بزرگ به نام دندان های عقل در سنین 20 سالگی در می‌آیند.
توضیح اینکه دندان های آسیاب بزرگ فاقد دندان های شیری هستند. 32 دندان دائمی، به شرح ذیل تقسیم بندی و نامگذاری شده‌اند[تصویر: 725718321523715854503920819487050249111.jpg]
دندان های پیشین
به چهار دندان جلویی در فک بالا و پائین (جمعا 8 دندان)، دندان های پیشین گفته می شود. دندان های پیشین بزرگ، تخت و دارای لبه تیز و باریک هستند که برای بریدن لقمه ی غذا کاربرد دارند. دندان های پیشین، تک ریشه ای هستند.
دندان های نیش
در طرفین دندان های پیشین، دندان های نیش قرار دارند. شکل و ساختار آنها ضخیم و برجسته است که منتهی به یک سر تیز و برنده می‌شوند. این دندان ها برای بریدن قطعات گوشت بسیار مناسب هستند.

دندان های آسیاب کوچک
کنار هر دندان نیش، دو دندان آسیاب کوچک (جمعا 8 عدد) قرار دارند که فاصله بین دندان های نیش تا آسیاب بزرگ را پُر می‌کنند. سطح روی آنها پهن و تخت و لبه‌های آنها تیز و عاج دار می‌باشد. دندان های آسیاب کوچک کنار نیش ها، دو ریشه‌ای و دندان های آسیاب کوچک کنار آسیاب های بزرگ، تک ریشه‌ای هستند.
در فک پایینی، تمامی دندان های آسیاب کوچک، تک ریشه‌ای می‌باشند.

دندان های آسیاب بزرگ
سه دندان آخر در طرفین فک های بالا و پایین، دندان های آسیاب بزرگ هستند که تعداد آنها جمعا ‌به 12 عدد می‌رسد که به ترتیب آسیاب اول، دوم و سوم نامیده می‌شوند.
دندان های آسیاب اول، دقیقا‌ کنار دومین دندان آسیاب کوچک قرار دارد و به دندان های آسیاب شش سالگی هم معروف می‌باشد.

دندان عقل
دندان های آسیاب بزرگ سوم که به دندان عقل نیز معروف می‌باشند، در انتهای فک ها واقع شده اند و معمولا بین 16 تا 20 سالگی شروع به در آمدن می‌کنند. از آنجایی که دندان های عقل، آخرین دندان هایی هستند که در می‌آیند، عمدتا روی فک جای کافی برای رشد آنها باقی نمی‌ماند. اگر دندان ها به هم فشرده و فک کوچک باشد، ممکن است دندان های عقل زیر دندان های دیگر یا استخوان فک نهفته شوند. اگر تنها قسمتی از دندان عقل دربیاید، ایجاد درد و ناراحتی خواهد کرد که در آن صورت باید با جراحی از دهان خارج شود.
بین دندان های عقل و آسیاب بزرگ اول، دندان های آسیاب بزرگ اول دندان های آسیاب بزرگ دوم یا دندان های آسیاب دوازده سالگی وجود دارد. دندان های آسیاب بزرگ، دندان های درشتی هستند که سطح آنها پهن بوده و برای آسیاب کردن و جویدن غذا کاربرد دارند. آسیاب های بزرگ واقع بر روی فک بالایی، ریشه‌های مجزا دارند، ولی دندان های آسیاب بزرگ فک پایینی، دو ریشه‌ای هستند.40 نكته‌ای كه از رازهای مهم حفظ سلامت دند‌ان‌ها هستند - NaHiD - ۱۳۸۹/۱۰/۱۰ ۱۱:۳۳ صبح40 نكته‌ای كه از رازهای مهم حفظ سلامت دند‌ان‌ها هستند و معمولا دندان‌پزشکان در مطب خود فرصت و فراغتی برای گوشزد کردن آنها به شما ندارند، آشنا می‌کنیم.1 لااقل روزی 2 بار، اول صبح و شب، لازم است دندان‌ها مسواک زده شوند.

2 لااقل روزی یک بار قبل از مسواک‌زدن باید با نخ دندان حاوی فلوراید، بین دندان‌ها تمیز شوند.

3 هفته ای 2 تا 3 بار باید از دهان‌شویه فلوراید 2/0 درصد استفاده شود.

4 هفته‌ای 1 تا 2 بار باید از دهان‌شویه کلرهگزیدین 12/0درصد استفاده شود.

5 افراد با ریسک بالای پوسیدگی دندان، باید هر 3 تا 4 ماه یک بار به دندان‌پزشک مراجعه کنند و افراد با ریسک کمتر، هر 6 تا 9 ماه یک بار.

6 افراد با ریسک بالای پوسیدگی دندان باید هر 12 تا 18 ماه یک بار از دندان‌های خود کلیشه رادیوگرافی تهیه کنند و افراد با ریسک کمتر، هر 24 تا 36 ماه یک بار.

7 استفاده از آدامس‌های فاقد قند پس از مصرف غذاهای حاوی ساکارز یا تنقلات به مدت 5 تا 30 دقیقه توصیه می‌شود.

8 استفاده از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید مناسب و مواد ساینده کم همراه با مسواک توصیه می‌شود.

9 دهان‌شویه آب‌نمک ممکن است مفید باشد اما جایگزین روش‌های پیشگیری فوق‌الذکر نمی‌شود.

10 دندان‌های شیری کودکان تا سن 11 تا 12 سالگی باید تحت کنترل باشند و بدون حفظ فضایشان نباید آنها را کشید.

11 کشیدن دندان‌های شیری منجر به از دست رفتن فضای دندان‌های دایمی زیرین می‌شود و نیاز به درمان‌های ارتودنسی را واجب می‌کند.

12 به محض رویش اولین دندان دایمی در سن 6 تا 8 سالگی باید شیارهای آن از نظر ابتلا به پوسیدگی مورد معاینه قرار گرفته و در صورت لزوم بسته شوند.

13 در صورتی که به صورت ژنتیکی ناهنجاری‌های دندانی یا فکی در والدین یا بستگان کودک وجود داشته باشد، بهتر است کودک از سنین 10 سالگی تحت کنترل دندان‌پزشک متخصص کودکان یا ارتودنسی قرار گیرد.

14 وجود فاصله بین دندان‌های شیری معمولا طبیعی است و نباید موجب نگرانی والدین شود.

15 مقادیری بی‌نظمی و درهم‌رفتگی دندان‌های پایینی در سنین 8 تا 9 سالگی معمولا طبیعی است و به مرور برطرف می‌شود.

16 درد نداشتن دندان‌ها الزاما بیانگر سالم بودن آنها و نداشتن پوسیدگی نیست.

17 در صورتی که دندانی درد شدید داشته باشد، نشان‌دهنده تخریب وسیع عاج و عصب دندان است و احتمال نیاز به درمان ریشه را مطرح می‌کند.

18 قسمت‌هایی از دندان که در معرض پوسیدگی بوده‌اند، در صورت بهبود بهداشت، موادمعدنی جذب می‌کنند و پوسیدگی را متوقف می‌کنند.

19 نواحی متوقف شده فوق‌الذکر می‌توانند رنگ جذب کنند و قهوه‌ای باشند و احتیاجی به ترمیم نیست.

20 هر تغییر رنگی روی سطح جونده دندان‌ها، الزاما پوسیدگی نیست و نیاز به ترمیم ندارد.

21 در صورت ترمیم دندان با مواد فلزی غیرهمرنگ (آمالگام)، احتمال حساس بودن دندان به سرما و سایر محرک‌ها ظرف مدت 45 روز تا 2 ماه وجود دارد.

22 در صورت ترمیم دندان با مواد همرنگ، حساسیت دندان‌ها بیش از یک هفته قابل‌توجیه نیست و باید بررسی شود.

23 در صورتی که پس از ترمیم دندان خود احساس بلندی می‌کنید، در اولین فرصت به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.

24 بلندی ترمیم می‌تواند سبب حساسیت به سرما و گرما شده یا سبب شکستگی ترمیم یا دندان شود.

25 در مراحل اولیه پوسیدگی دندان که بیشتر به صورت حساسیت به شیرینی یا سرما نشان داده می‌شود، به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.

26 پس از بروز درد شدید، خودبه‌خود و شبانه که بعضا با داروهای مسکن نیز آرام نمی‌شود، دندان نیاز به درمان ریشه پیدا می‌کند.

27 ظرف مدت 3 هفته پس از پایان درمان ریشه حتما باید پانسمان با مواد ترمیمی دایمی جایگزین شود.

28 دندان‌های درمان ریشه شده به دلیل از دست دادن بیشتر بافت‌های خود، بسیار ضعیف ‌شده و مستعد شکستن هستند.

29 پس از درمان ریشه، خوردن غذاهای سفت ممکن است سبب شکستن دندان شود.

30 بافت‌‌ها و دیواره‌های دندان درمان ریشه شده باید تقویت شود تا احتمال شکستن کاهش یابد.

31 درصورتی که دندان درمان ریشه شده دچار شکستگی شود، لبه آن معمولا به زیر لثه امتداد یافته و نیاز به جراحی لثه را نیز مطرح می‌کند.

32 ریشه دندان‌های درمان ریشه شده در رادیوگرافی به‌صورت نوارهای سفیدی دیده می‌شوند.

33 این نوارهای سفید باید به صورت متراکم و یکنواخت تا نوک ریشه امتداد یافته باشد.

34 هر دندان درمان ریشه شده‌ای نیاز به روکش ندارد.

35 دندان‌هایی که درمان ریشه نشده‌اند نیز ممکن است به دلایل دیگری مانند تخریب وسیع یا زیبایی نیاز به روکش داشته باشد.

36 در مواردی که چند دندان در کنار هم به صورت جداگانه قرار گرفته‌اند و لازم است همه آنها روکش شوند، به هیچ عنوان نباید به یکدیگر چسبانده شوند بلکه باید به صورت جداگانه روکش شوند تا امکان تمیز کردن نواحی بین دندانی و حفظ سلامت لثه‌ها میسر شود.

37 در صورتی که دندانی کشیده شده است، برای جایگزینی دندان از دست رفته، دو دندان مجاور ناحیه بی‌دندانی پایه گرفته شده و ناحیه وسط پر ‌شود. به این روش که یکپارچه بوده و 3 دندان (2 دندان پایه و یک دندان وسط) متصل به هم هستند، بریج یا پل گفته می‌شود.

38 زیر بریج باید به وسیله نخ‌هایی که از نخ دندان ضخیم‌تر است و �سوپر فلاس� نامیده می‌شود، تمیز شود.

39 عبور دادن دهان‌شویه با فشار از زیر بریج به پاکسازی بیشتر کمک می‌کند.

40 در صورتی که دندان‌های دو طرف ناحیه بی‌دندانی سالم هستند، برای پرهیز از آسیب دیدن این دندان‌ها می‌توان به کمک ایمپلنت فضای بین دو دندان را جایگزین کرد.مواد خطرناک موجود در خمیر دندان - NaHiD - ۱۳۸۹/۱۰/۱۱ ۰۵:۱۱ صبحاگرچه خمیر دندان از زمان یونان باستان وجود داشته ولی تا زمان جنگ جهانی اول شناخته نشده بود. به محض اینکه کارخانجات شروع به ساخت خمیر دندان کردند، مردم به امید داشتن دندان هایی درخشنده، این ماده جادویی را خریداری می کردند. در اواخر جنگ جهانی اول، محبوبیت خمیر دندان به جایی رسیده بود که اکثر مردم بدون آن نمی توانستند زندگی کنند.

امروزه خمیر دندان در اطراف هر شخصی وجود دارد، اما به راستی چه چیزی این ماده را اینقدر خاص کرده است؟

به گزارش خوارزمي، چه یکبار در روز مسواک بزنید و چه سه بار، در هر حالت هیچگاه به مواد سازنده آن دقت نمی کنید زیرا اغلب تصور می کنید که مواد محتوی یک قوطی استاندارد خمیر دندان، برای دندان ها ضروری است. اما چرا بر روی اکثر خمیردندان ها نوشته شده : “نخورید، نبلعید و …” ؟ در زیر به برخی از مواد خطرناک موجود در خمیر دندان اشاره می شود.

فرمالدئید

این ماده در اکثر خمیر دندان ها وجود دارد و همه باکتری هایی که پس از خوردن غذا یا خواب درون دندان هایتان ایجاد شده اند را از بین می برد. اما اگر مقدار زیادی از این ماده به طور تصادفی خورده شود، اثرات مرگباری به دنبال خواهد داشت. از اثرات قورت دادن فرمالدئید های شدید می توان به یرقان، کلیه درد، صدمه به کبد و مرگ اشاره کرد.

پاک کننده ها

به هنگام مسواک زدن، کف های خمیر دندان احساس خوشی را در فرد ایجاد می کند. در نتیجه سازتدگان خمیر دندان از مواد پاک کننده ای استفاده می کنند تا با ایجاد کف و حباب، احساس خوشی در فرد بوجود آید. اما اگر این حباب های دوست داشتنی بطور اتفاقی خورده شوند، منجر به مشکلات گوارشی در فرد می شوند.

عصاره نعنا

عطر عصاره نعنا تنفس را تازه تر می کند. اگر با خمیر دندان حاوی وغن نعنا مسواک بزنید، این ماده باعث ضربان کند، سوزش معده و لرزش ماهیچه ها می شود.

پارافین

پارافین باعث می شود که خمیر دندان به نرمی بر روی مسواکتان قرار بگیرد. همانطور که می دانید پارافین خوردنی نیست و اگر بر حسب اتفاق خورده شود، باعث دل درد ، حالت تهوع، استفراغ و یبوست شدید می شود.

گلیسیرین گلیکل

مطمئنا نمی دانستید که این ماده در خمیر دندان وجود دارد. وجود این ماده خمیر دندان را از خشک شدن محافظت می کند. اگرچه گلیسیرین سمی نیست اما خوردن این ماده باعث حالت تهوع در فرد می شود.

دی اکسید تیتانیوم

تیتانیوم دی اکسید یکی دیگر از اجزا خمیر دندان است که در رنگ سفید هم استفاده می شود. این ماده به این منظور در خمیر دندان استفاده می شود تا دندان ها را حداقل برای چند ساعت زیبا و سفید جلوه دهد. اگرچه بلعیدن این ماده به شما آسیبی نمی رساند اما خوردن آن نیز توصیه نمی شود.

ساخارین

ساخارین ماده ای نسبتا شیرین است به همین دلیل اکثر مردم خمیر دندان ها را دوست دارند. از سال ۱۹۷۲ بر سر حذف کردن این ماده از خمیر دندان، مذاکراتی برپا شده اما امروزه به نظر می آید که بلعیدن آن مشکلی ندارد.

البته امروزه در بسیاری از موادی که روزانه مصرف می کنیم، محتویات خطرناکی موجود است اما چه خوب است که بدانیم و حداقل، بهترین آنها را مصرف کنیم. هیچ گرانی بی حکمت نیست!نکاتی برای تزریق بی حسی در دندانپزشکی - minoo - ۱۳۸۹/۱۱/۹ ۱۲:۵۷ صبح

تزريق داروي بي‌حسي بايد بدون درد و تروما انجام شود، اما معمولا بيماران دندان‌پزشکي تجربه‌هاي دردناک و ناخوشايندي از دريافت بي‌حسي دارند. ترس از تجربه دوباره اين درد، گاه افراد را سال‌ها از دندان‌پزشکي گريزان مي‌کند يا عاقبت کارشان پس از دريافت بي‌حسي به يکي از اورژانس‌هاي دندان‌پزشکي مانند سنکوپ وازودپرسور (از هوش رفتن) مي‌انجامد...
دانشجويان دندان‌پزشکي معمولا انجام اولين تزريق بي‌حسي را در دانشگاه و روي همکلاسان خود تجربه مي‌کنند. تجربه دريافت بي‌حسي براي اکثر آنها با تجربه تزريقات دردآوري که در گذشته در مطب دندان‌پزشکي داشته‌اند کاملا متفاوت است. چرا بين تزريقي که يک دانشجوي مبتدي انجام مي‌دهد و تزريقات دندان‌پزشکان باتجربه از نظر ايجاد درد تفاوت وجود دارد؟ اغلب اوقات ميزان آسيب ناشي از تزريق داروي بي‌حسي با خروج دندان‌پزشک از محيط دانشگاه افزايش مي‌يابد. شايد دندان‌پزشکان در گذر ايام برخي نکات کليدي تزريق بدون درد را از ياد مي‌برند يا حس همدردي خود با بيمار را از دست مي‌دهند. اگر دندان‌پزشک واقعا اعتقاد داشته باشد تزريق داروي بي‌حسي نبايد دردناک باشد، مي‌تواند تکنيک تزريق بي‌حسي خود را به‌نحوي تغيير دهد که اعمال آسيب‌رسان براي بيمار درد کمتري داشته باشد. شايد مرور آموخته‌هاي دوران تحصيل به همکاران دندان‌پزشک کمک کند تا تزريق داروي بي‌حسي را با درد و آسيب بافتي کمتري انجام دهند:

1 از سوزن تيز استفاده کنيد: معمولا تيزي سوزن‌هاي تزريق با هربار استفاده کاهش مي‌يابد آنچنان‌که دندان‌پزشک در سومين يا چهارمين استفاده مي‌تواند مقاومت بافتي نسبت به ورود سوزن را حس کند. پس اگر بيمار نيازمند دريافت تزريق‌هاي متعدد بود، در تزريق‌هاي دوباره يا چندباره سوزن را عوض کنيد.

2 جريان‌يافتن محلول بي‌حسي را کنترل کنيد: پس از قرار دادن کارتريج بي‌حسي در سرنگ تزريق، چند قطره از محلول بي‌حسي را از کارتريج خارج کنيد تا از درست قرار گرفتن آن در سرنگ مطمئن شويد.

3 کارتريج و سوزن تزريق هم دماي محيط باشند: اگر کارتريج در دماي اتاق نگهداري شود بيمار بي‌حسي موضعي کاملي را دريافت خواهد کرد و فرقي ميان اتاق سرد و گرم وجود ندارد؛ پس لزومي به گرم کردن کارتريج نيست حتي ممکن است تزريق کارپول گرم‌شده موجب ناراحتي بيمار شود، اما با گرم کردن سرنگ مي‌توان حس برخورد جسم فلزي سرد با پوست بيمار را از بين برد. نگه‌داشتن سرنگ به مدت نيم‌دقيقه در کف دست مي‌تواند کارساز باشد.

4 بيمار را در موقعيت صحيح قرار دهيد: در صورت وجود اضطراب، جريان خون بيشتر به سمت عضلات مخطط هدايت مي‌شود. به علت عدم فعاليت عضلاني حجم بالايي از خون در عضلات مخطط باقي مي‌ماند. کاهش بازگشت وريدي خون به قلب و کاهش پمپاژ خون به سمت مغز زمينه‌ساز بروز نشانه‌هاي سنکوپ ( احساس سبکي سر، سرگيجه، تاکي‌کاردي و ضربان قلب) مي‌شود. ادامه اين حالت باعث کاهش حجم خون مغزي و بي‌هوشي بيمار مي‌شود. توصيه پيشگيرانه تغيير وضعيت بيمار حين تزريق است؛ به‌شکلي که سر و قلب بيمار موازي زمين و پاها اندکي بالاتر قرار گيرند. بااين حال وضعيت بيمار ممکن است بر اساس نظر دندان‌پزشک و روش تزريق بي‌حسي تغيير کند.

5 از بي‌حسي سطحي استفاده کنيد: بي‌حسي موضعي ضخامت يک تا دو ميلي‌متر از کام را که از قضا در برابر تزريق بسيار حساس است را بي‌حس مي‌کند؛ به شرطي که دست‌کم يک دقيقه تداوم يابد، اما حداکثر تماس بعد از دو دقيقه حاصل مي‌شود.

6 با بيمار ارتباط کلامي برقرار کنيد: حين انجام تزريق با بيمار صحبت کنيد. از کلمات مثبت اسفاده کنيد تا بينش مثبتي در او ايجاد شود. مثلا «من از بي‌حسي موضعي استفاده مي‌کنم تا ادامه کار راحت‌تر باشد» يا «من انتظار ندارم شما چيزي احساس کنيد.» از جمله‌هاي با بار منفي نظير «آسيبي به شما نمي‌رسد» استفاده نکنيد، چون بيمار فقط کلمه آسيب را مي‌شنود و به بقيه جمله توجه نمي‌کند. از کلماتي که ترس کمتري دارند استفاده کنيد. مثلا در عوض کلمه «انجام تزريق» بگوييد «ايجاد بي‌حسي موضعي».

7 براي دستتان از تکيه گاه استفاده کنيد: هنگام انجام تزريق دست بايد بدون لرزش باشد تا احتمال حرکت و جراحت غيرارادي کاهش يابد. اگر انگشتان بلندي داريد مي‌توانيد از صورت بيمار به‌عنوان تکيه‌گاه دستتان استفاده کنيد و اگر انگشتان‌تان کوتاه است به آرنج خود تکيه دهيد. براي کنترل بهتر سرنگ کف دست بايد به سمت بالا باشد و سرنگ با انگشت سبابه حمايت شود. معمولا افزايش تجربه و اعتماد به نفس دندان‌پزشکان آنها را به سمت تزريق بدون تکيه دادن دست سوق مي‌دهد.

8 مخاط را بکشيد: مخاط بايد در محل ورود سوزن کشيده شود تا حداقل مقاومت نسبت به ورود سوزن در مخاط ايجاد شود. در غير اين‌صورت نسج نرم حين ورود سوزن پاره مي‌شود و حين و پس از انجام تزريق ناراحتي ايجاد مي‌کند. روش‌هايي نظير تکان دادن لب يا فشردن جسمي نظير دسته آينه در محل تزريق، مي‌تواند بيمار را گمراه کند و از درد و استرس حين تزريق بکاهد.

9 سوزن را از ميدان ديد بيمار خارج کنيد: ديدن سرنگ بي‌حسي حتي در افراد بزرگسال نيز ايجاد اضطراب مي‌کند. سرنگ را مي‌توانيد از بالاي سر بيمار يا پايين تر از ديد بيمار از دست پرستار بگيريد تا بيمار آن را نبيند.

10 چند قطره از داروي بي‌حسي را تزريق کنيد: همزمان با ورود سوزن به مخاط، چند قطره داروي بي‌حسي را تزريق کنيد. پس از دو تا سه ثانيه مکث، سوزن را به محل اصلي تزريق هدايت کنيد. در اين حين تزريق داروي بي‌حسي کاملا غير ضروري است، چون درد ميان مخاط سطحي و موکوپريوست کمتر منتقل مي‌شود. حين تزريق بلاک، پيش از رسيدن به پريوست چند قطره ديگر تزريق کنيد، چون پريوست داراي اعصاب فراواني است و تماس سوزن با آن ايجاد درد مي‌کند. دانستن زمان مناسب تزريق نيازمند تجربه است. ميزان نفود سوزن در بافت نرم هر بيمار متفاوت است و ممکن است سوزن به‌طور ناآگاهانه با پريوست برخورد کند بااين‌حال دندان‌پزشک به مرور با تکيه بر حس لامسه خود مي‌آموزد تراکم بافتي با افزايش نفوذ سوزن و نزديک شدن به استخوان به مقدار ناچيزي افزايش مي‌يابد.

11 دارو را آهسته تزريق کنيد: تزريق سريع موجب آسيب بافتي و افزايش احتمال بروز واکنش منفي نسبت به دارو مي‌شود. زمان منطقي براي تزريق يک کارتريج بي‌حسي 60 ثانيه است.

12 سرنگ را آرام خارج کنيد.

13 بيمار را زير نظر داشته باشيد.

بيشتر واکنش‌هاي منفي نسبت به تزريق داروي بي‌حسي حين تزريق يا پنج دقيقه بعد از آن روي مي‌دهند. پس تا زمان شروع اثر دارو خود يا پرستارتان بيمار را زير نظر داشته باشيد.تاثیر سیب بر روی سفیدی دندانها - Milad - ۱۳۸۹/۱۱/۲۴ ۰۴:۲۶ عصر

[تصویر: pc282a37d17cecee45b82897f889a8465b_sib-dandan.jpg]
تاثیر سیب بر روی سفیدی دندانها
خوردن سیب علاوه بر خواصی زیادی که برای بدن به همراه دارد میتواند به زیبایی دندانهای هم کمک شایانی کند.

به گزارش سلامت نیوز میوه ها و سبزیجات میتوانند همانند یک مسواک کوچک عمل کنند .

محققان دریافتند که هنگامی که شما این نوع مواد غذایی را میجوید عمل پاکسازی بر روی مینای دندان انجام میشود

جنیفر مالیک میگوید بطور خاص سیب حاوی اسید هایی است که میتواند لکه ها را در خود حل کند.در کل ۵۶ نوع ماده غذایی وجود دارد که میتوادن لکه های موجود بر روی دندادن را در خود حل کند.

گفتنی است سیب دارای مقادیر فراوانی ویتامین و مواد معدنی است که باعث تقویت خون می‌شود. همچنین میتواند از اختلالات کبدی و هاضمه پیشگیری کند کلسترول را کاهش میدهد و بسیاری از بیماری های پوستی را برطرف میکند.منبعدر پاسخ به: نکاتی درباره ی دندانها - minoo - ۱۳۸۹/۱۲/۱۳ ۰۸:۰۰ عصر

[تصویر: 4chsmu1.gif]تداوم زیبایی دندان ها:


دندان های خیلی پسرا و حتی دخترا جرم گرفته است و هنگامی که می خندند یا لبخند می زنند نمای زشتی پیدا می کنند. این جرم گرفتگی اغلب ناشی از بهداشت نامناسب زبان می باشد هرچند ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد.
دندان های سفید همیشه زیبا به نظر می رسند و حتی ممکن است اعتماد به نفس شخص را بسیار بالا ببرند. پس باید برای داشتن دندان های سفید تلاش کنیم.


ممکن است جرم گرفتگی قهوه ای کثیف بر روی دندان های سفید مروارید وار ناشی از یکی از عوامل رایج زیر باشد:
- مصرف بیش از دو فنجان قهوه در روز می تواند باعث جرم گرفتگی سریع دندان های سفید بشود. این جرم گرفتگی در دندان های جلو بارزتر است و به سختی می توان از آن ها رهایی یافت.


- سیگار دلیل رایج دیگری برای دندان های قهوه ای می باشد. به دور و برتان نگاه کنید. بسیاری از افرادی که برای مدت طولانی سیگاری هستند دندان های جرم گرفته و زردی دارند.
- بیماری های لثه، عفونت و بهداشت نامناسب زبان نیز می تواند باعث زرد شدن دندان ها بشوند.

موارد زیر برای معالجه اساسی دندان ها پیشنهاد می شود. اگر این درمان ها کارساز نبود و یا مشکل شما مزمن می باشد حتماً باید با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنید:
- میزان نوشیدن قهوه و کشیدن سیگار را کاهش دهید. این موضوع برای بدنتان نیز مناسب می باشد.
- سعی کنید روزی یک مرتبه سبزیجات خام بجوید. سبزیجات خام یک وعده غذایی سالم می باشد و به تمیز شدن دندان هایتان کمک می کند.
- توت فرنگی اثر سفید کنندگی طبیعی دارد و حاوی میزان زیادی ویتامین c می باشد. پس هر روز مصرف کنید. این یک روش خوش طعم برای رفع مشکل زردی دندان می باشد. البته اطمینان حاصل کنید که نسبت به آنها آلرژی ندارید.
- هر روز با نخ دندان، دندانهایتان را تمیز کنید. جرم ها به آسانی در بین دندان ها شکل می گیرند و استفاده از نخ دندان روش مناسبی می باشد.
- دندان هایتان را هر روز، هر 12 ساعت یکبار مسواک بزنید. اطمینان حاصل کنید که مسواک هایتان کهنه نشده است. مسواکتان را به طور منظم عوض کنید برای اینکه مسواک های کهنه نمی توانند باکتری ها را به خوبی از روی دندان پاک کنند.


یک درمان گیاهی طبیعی
- روزی دو بار مقداری پودر پوست بادام سوخته را بر روی دندان های جلویتان بمالید. و پس از چهارده روز نتایج آن را مشاهده می کنید. بدون شک از تأثیر شگرف آن بسیار متعجب خواهید شد !
- قبل از مسواک زدن مقداری نمک خام را برای چند دقیقه بر روی دندان هایتان بمالید. دانه های نمک زردی دندان هایتان را کاهش داده و از بین خواهد برد و دندان هایتان را سفید خواهد کرد.
- اگر این روش ها چاره ساز نبود پیش یک دندانپزشک متخصص بروید. ممکن است شما روش های مختلفی را برای تمیز کردن دندان هایتان در خانه امتحان کرده باشید ولی نتیجه دلخواه را نگرفته باشید. مشاوره با یک دندانپزشک بسیار کارساز خواهد بود.

www.mypersianforum.com


نحوه استفاده از نخ دندان - minoo - ۱۳۸۹/۱۲/۱۳ ۰۸:۰۱ عصر

متاسفانه اکثر مردم اطلاعات کافی از نحوه مراقبت از دندانهای خود ندارند و رعايت بهداشت دهان و دندان را در اين خلاصه کرده اند که توصيه بکنند که مسواک بزنيد .... مسواک بزنيد و..... مسواک بزنيد .... در صورتی که مسواک زدن يک بعد محدودی از مقوله بهداشت دهان و دندان ميباشد . حتی نحوه مسواک زدن نيز مهمتر از مسواک زدن ميباشد و کيفيت مسواک زدن مهمترين چيزی است که کمتر بدان توجه ميشود . انشاالله در يک مقاله جداگانه به نحوه صحيح مسواک زدن خواهم پرداخت . رعايت بهداشت دهان و دندان نيازمند داشتن اطلاعات وسيع در اين زمينه است و اين اطلا عات وسيع شامل شناخت اجزاء مختلف و بافت های موثر در سيستم تغذيه ای بدن .... تغذيه و نقش آن در بهداشت دهان و دندان رابطه صحيح با دندانپزشک خانواده ..... ترميم به موقع مشکلات بوجود آمده در سيستم دهان و دندان از جمله پوسيدگی ها و بيماری های لثه ای و ..... ميباشد از جمله عوامل موثر در بهداشت دهان و دندان استفاده از نخ دندان ميباشد که با توجه به اطلاعاتی که در اين ۱۲ سال مطب داری کسب کرده ام به جرعت ميتوانم بگويم که ۹۰ درصد مردم از آن استفاده نميکنند و بيش از نصف افرادی که از نخ دندان استفاده ميکنند از استفاده صحيح از آن بی خبر هستند ..... و اين ضرورتی شد که قبل از مسواک زدن به اين مقوله بپردازيم.

راستش مدت زيادی بود که دنبال تصاوير مناسبی بودم که روش استفاده از نخ دندان را بخوبی نمايش دهد .... ولی متاسفانه موفق نشدم.... هر چه کتب علمی در دسترس بود را زيرو رو کردم .... در اينترنت به جستجو پرداختم و .... مطلب بود ولی تصاوير مناسب وجود نداشت .... خلاصه در کارمون رکود ايجاد کرده بود .... يهو به خودم گفتم که چرا خودم دست به کار نشوم ..... يعنی خودم چرا اين عکس ها رو تهيه نکنم ؟ .... چه ايده خوبی .... خلاصه نخ دندان را دادم دست منشی و شروع کردم به عکس گرفتن ..... چقدر خوب شد .... چيزی که ميخواستم

خوب حالا درس رو شروع ميکنيم خوب دقت کنيد .....


• از يک نخ دندان مناسب که در داروخانه ها بوفور يافت ميشود يک تکه به اندازه تقريبی ۲۰ الی ۲۵ سانتيمتر ميبريم .به طوری که بعد از گره ردن دو سر نخ دندان حلقه ای تشکيل شود که اين حلقه نخ به درستی در بين انگشتان دو دست قرارگيرد و تسلط کافی به نخ دندان داشته باشيم مانند شکل پائين:
[تصویر: 0002367%20%281%29.jpg]
• همان طور که مي بينيد حلقه نخ دندان را در لای انگشتان به صورتی ميگيريم که انگشتان شست و سبابه آزاد باشد . بزرگ و کوچک بودن حلقه تسلط ما را به نخ دندان کمتر ميکند لذا بعد از مدتی طول نخ دندانی که بايد ببريم و مناسب اندازه انگشتانمان باشد را بدست خواهيم آورد .
[تصویر: 0002367%20%282%29.jpg]
• مانور انگشتان جهت سهولت در کار با نخ دندان خيلی مهم است .... از انگشتان شست جهت استفاده در دندانهای فک بالا و از انگشتان سبابه جهت پاک کرن دندانهای پائين استفاده ميشود .....
[تصویر: 0002367%20%283%29.jpg]
• قرار گيری انگشتان بايد به صورتی باشد که فاصله دو انگشت دست بين ۵/۱ الی ۲ سانتيمتر باشد که بهتريت موقعيت تسلط بر نخ دندان است و اين فاصله را با افزايش و يا کاهش قطر حلقه نخ دندانی که ايجاد کرده ايم ميتوانيم بدست آوريم
[تصویر: 0002367%20%284%29.jpg]
اين دو عکس پائينی نهوه استفاده از نخ دندان را در فک پائين و بالا بخوبی نشان ميدهد .دفعات اول شايد مانور دادن با نخ دندان حلقه شده کمی مشکل باشد ولی بمرور کار کردن با آن راحت خواهد بود .
[تصویر: 0002367%20%285%29.jpg]
نکته خيلی مهم در استفاده از نخ دندان اين است که بعد از تميز کردن يک ناحيه به ازای هر دندان که تميز ميکنيد يک انگشت نخ دندان را در بين انگشتانتان بچر خانيد تا هميشه يک ناحيه تميز از نخ دندان در بين دو انگشتتان قرار گيرد . حلقه بودن نخ دندان اين مزايا را دارد که از کل طول نخ استفاده ميکنيد حتی نزديکی های محل گره زدن نخ . در صورت چرخش مداوم نخ از انتقال مواد عفونی موجود در بين يک دندان به نواحی مجاور جلوگيری خواهيم کرد.

چند نکته فنی در استفاده از نخ دندان :

۱- نخ دندان را از يک طرف ديواره دندان وارد کرده و موقع خارج کردن از ديواره مقابل خارج کنيد يعنی نخ دندان يک حلقه کامل لای دو دندان مجاور بزند.

۲- نخ دندان را حتما به لثه مجاور دو دندان بکشيد تا خوب تميز شود . در اوايل شايد از لثه خون بيايد .... ولی بی توجه باشيد چون بعد از مدتی که لثه خوب تميز شد خونريزی کاهش پيدا خواهد کرد . در صورت ادامه خونريزی حتما به دندانپزشک مراجعه کنيد. احتمالا به جرم گيری نيازمند خواهيد بود.

۳- در صورتی که استفاده از نخ دندان همراه با رشته رشته شدن نخ باشد و يا منحر به پاره شدن نخ دندان گردد دو مشکل ممکن است که باعث اين مسئله شود اول پوسيدگی از بين دو دندان ... دوم وجود جرم در اون ناحيه . البته پرکردنگی نامناسب هم باعث پاره شدن نخ دندان خواهد بود که در هر سه صورت بايد به دندانپزشک مراجعه و نسبت به رفع مشکل اقدام نمائيد .

۴- بهترين موقع استفاده از نخ دندان در بين مسواک زدن خواهد بود به اين صورت که وقتی مسواک زدن را شروع کرديم و خمير دندان بخوبی کف کرده .... مسواک زدن را موقتا کنار ميگذاريم و نخ دندان را بدست ميگيريم و بعد از استفاده از نخ دندان دوباره مسواک زدن را ادامه ميدهيم ..... اين بهترين روش است .اما اگر حوصله چنين کاری را نداريد ترجيحا بهتر است قبل از مسواک زدن اول با نخ دندان لای دندانها را خوب تميز کنيد بعد مسواک بزنيد.

۵- مطمئا باشيد که در صورتی که مشکلی از لحاظ پوسيدگی يا پر کردگی نامناسب داريد يا دچار بيماری لثه هستيد استفاده از مسواک و نخ دندان مشگل شما را حل نخواهد کرد که هيچ استفاده از اين وسايل هم زياد مفيد فايده نيست .... لذا حتما به دندانپزشک خانوادگی خود مراجعه کرده و اول از سلامتی دندانهايتان مطمئن شويد بعد با خيال راحت به بهداشت دهان و دندان خود برسيد و فقط هر سال به دندانپزشک مراجعه کنيد.مسواک نزدن باعث مرگ شما می شود! - NaHiD - ۱۳۸۹/۱۲/۱۷ ۰۱:۴۳ صبح
  • [تصویر: ---Media---UploadedFiles---2011-03-07---...mesvak.jpg] مسواک نزدن باعث مرگ شما می شود!

    قبلا هم رابطه بین بهداشت پایین دهان و دندان و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مورد توجه دانشمندان قرار گرفته بود. اما تا کنون هیچ کسی نتوانسته بود به طور دقیق اعلام کند که چرا مسواک نزدن به طور منظم می‌تواند باعث مرگ شخصی شود.

منبع: بهترین ترفندها و آموزش ها: اکنون دانشمندان دانشگاه بریستول متوجه شدند که یک باکتری معمول که باعث فساد دندان‌ها و بیماری لثه‌ها می‌شود می‌تواند وارد جریان خون شده و به لخته شدن خون در رگ کمک کند.


به عبارت دیگر این باکتری می‌تواند در نهایت باعث حمله قلبی و سکته شود که به تنهایی باعث مرگ ۲۰۰ هزار نفر در بریتانیا می‌شود.


در اکثر مواقع باکتری Streptococcus در دهان وجود دارد، اما زمانی که شخصی دچار خونریزی لثه می‌شود این باکتری می‌تواند وارد جریان خون شود.


این باکتری می‌تواند از یک پروتئین در سطح لثه به نام PadA استفاده کند تا پلاکت‌های خونی را مجبور به قرار گیری در کنار یکدیگر کرده و یک لایه محافظتی تولید کند.


هاوارد جکینسون استاد میکروبیولوژی دهانی در این باهر گفت: ما به یک مولکول پروتئینی در سطح باکتری‌ها رسیدیم که می‌تواند باعث فعال سازی شکل گیری پلاکت‌ها شود.


این اولین بار است که دانشمندان متوجه شدند فعالیت یک باکتری می‌تواند باعث فعال شدن پلاکت‌ها شده و منجر به پخش‌ آن‌ها در جریان خون شود.او در این توضیح مکانیسم این حالت گفت: زمانی که پلاکت‌ها در کنار یکدیگر تجمع می‌کنند به طور کامل یک باکتری را محاصره می‌کنند. این مکانیسم نه تنها یک پوشش محافظی ایجاد می‌کنند بلکه باعث تولید آنتی‌بیوتیک‌هایی می‌شود که برای درمان عفونت مورد استفاده قرار می‌گیرند.اما متاسفانه این شیوه دفاعی علاوه بر فوایدی که دارد می‌تواند باعث تشکیل لخته‌های کوچک خونی شود که می‌توانند روی دریچه‌های قلبی رشد کنند و حتی باعث تورم رگ‌های خونی شوند که وظیفه انتقال خون به قلب و مغز را دارند.


این مطالعات باز هم شواهد بیشتری را در مورد فواید مثبت مسواک زدن فراهم کند.


دانشمندان معتقتدند مردم نه تنها باید رژیم غذایی خود را به طور دائم چک کنند و فشار خون و کلسترول خود را به دقت بررسی کنند، بلکه باید برای حفظ بهداشت دهانی خود نیز توجه کافی داشته باشند.سلامت دهان و لثه با 14 مواد خوراكي - NaHiD - ۱۳۸۹/۱۲/۱۹ ۰۲:۲۴ صبح
  • [تصویر: ---Media---UploadedFiles---2011-03-09---..._dahan.jpg] سلامت دهان و لثه با 14 مواد خوراكي

    مشكلات دهان و دندان امروزه يكي از رايج‌ترين مشكلات مردم در سرتاسر جهان است. البته امروزه با پيشرفت وضعيت بهداشت، ميزان فساد و از بين رفتن دندان بسيار كمتر از گذشته است، ولي با توجه به نوع تغذيه، عادات غلط و عدم به كارگيري صحيح روش‌هاي بهداشتي، اين معضلات هنوز هم وجود دارد.


1- براي برطرف كردن ناراحتي‌هاي دهان، دم كرده زرشك را غرغره كنيد. جويدن برگ زرشك، باعث محكم شدن لثه و دندان مي‌شود.

2- اگر پوست تازه گردو را به دندان و لثه بماليد، لثه و دندان را تقويت مي‌كند.

3- توت فرنگي به دليل داشتن ويتامين C، در درمان بيماري لثه مؤثر است.

4- جويدن كندر مانند آدامس لثه را محكم مي‌كند و بوي دهان را مي‌زدايد.

5- خوردن گشنيز براي دهان و دندان بسيار مفيد است. هم لثه را سالم مي‌سازد و هم جلوي خرابي دندان‌ها را مي‌گيرد و درد دندان را بر طرف مي‌كند. براي بر طرف كرن درد دندان 10 گرم تخم گشنيز را در چهار ليتر آب بريزيد و بگذاريد بجوشد تا حجم آن به يك ليتر برسد. آن را كمي سرد كنيد و در دهان مزه مزه كنيد تا درد دندان برطرف شود.

6- غوره از نظر طب قديم ايران سرد و قابض است و در درمان ورم مخاط دهان و نرمي لثه‌ها موثر است.

7- آب پياز براي دندان‌ درد مفيد است. براي تسكين درد بايد آب پياز را روي دندان ريخت و كمي نگه داشت، اين عمل را مي‌توان با پنبه انجام داد. پياز لثه‌ها را تقويت مي‌‌كند.

8- براي رفع لق بودن دندان‌ها و تسكين درد آن، سركه را روزي چند بار در دهان غرغره كنيد. سركه در رفع جرم دندان و التهاب لثه نيز موثر است. به منظور رفع بوي بد دهان و نيز سفيدي دندان‌ها، هفته‌اي يك بار دندان‌هاي خود را با مسواك آغشته به سركه مسواك بزنيد.

9- انجير خشك جوشيده شده در شير، براي درمان ورم لثه و ورم مخاط دهان مفيد است.

10- زردآلو بوي بد دهان را رفع مي‌كند.

11- جويدن برگ‌هاي شاهي تازه، لثه را محكم مي‌كند و آنها را سالم نگه مي‌دارد.

12- پژوهشگران ژاپني مي‌گويند خوردن مرتب ماست و ساير محصولات غذايي حاوي اسيد لاكتيك ممكن است براي بهداشت دهان شما مفيد باشد.

13- مصرف مقادير اندكي از اسيدهاي چرب امگا ـ 3 كه به طور معمول در غذاهايي مثل ماهي يافت مي‌شوند، براي كمك به برطرف كردن بيماري‌هاي لثه مفيد است. مصرف اسيدهاي چرب امگا 3 احتمال ابتلا به بيماري‌هاي لثه را 23 تا 30 درصد كاهش مي‌دهد.

14- مصرف پرتقال موجب استحكام لثه‌ها مي‌شود.

* نكات قابل توجه درباره لثه و دندان‌ها

* استفاده از خمير‌دندان‌هاي حاوي فلورايد، پوششي روي دندان‌ها ايجاد كرده و از آنها در مقابل تاثيرات مخرب اسيد و شكر، محافظت مي‌كند.

* بعد از مصرف غذاهاي اسيدي مثل آب پرتقال، نبايد فورا مسواك زد، زيرا به علت تاثير اسيد بر دندان‌ها ، احتمال سايش و پوسيدگي دندان وجود دارد.

* سيگار مي‌تواند بيماري لثه را بدتر كند. سيگار سبب كاهش اكسيژن در جريان خون شده و لثه بيمار نمي‌تواند التيام پيدا كند.

سيگار سبب تشكيل پلاك ميكروبي بيشتر و پيشرفت سريع‌تر بيماري لثه نسبت به افراد غير سيگاري مي‌شود. بيماري لثه هنوز شايع‌ترين علت از دست رفتن دندان‌ها در افراد مسن مي‌باشد.

* چطور از خونريزي لثه پيشگيري كنيم؟

خونريزي از لثه‌ها هنگامي رخ مي‌دهد كه به درستي دندان‌ها مسواك زده نمي‌شوند يا نخ دندان كشيده نمي‌شود.

براي پيشگيري از اين عارضه و سالم نگه داشتن لثه‌ها اين نكات را رعايت كنيد:

- سيگار نكشيد و از اشكال ديگر توتون هم استفاده نكنيد، مثل پيپ يا قليان.

- از مكمل‌هاي ويتاميني طبق تجويز پزشك استفاده كنيد.

- دقت كنيد كه دندان‌هاي مصنوعي‌ به درستي در دهان‌تان قرار بگيرند و اندازه شان مناسب باشد و اگر آنها عامل خونريزي و درد هستند، با دندانپزشك‌ در اين مورد مشورت كنيد.

- اگر لثه‌هاي‌تان خونريزي مي‌كند، يك پد گاز استريل را با آب يخ مرطوب كنيد و روي ناحيه مبتلا بگذاريد.نکات طلایی برای سلامت دندان‌ها - NaHiD - ۱۳۹۰/۸/۹ ۰۷:۲۱ صبح


[تصویر: 1019422121561336319414416318918023312220104.jpg]
در این مطلب، شما را با نکاتی که از رازهای مهم حفظ سلامت دند‌ان‌ها هستند و معمولا دندان‌پزشکان در مطب خود فرصت و فراغتی برای گوشزد کردن آنها به شما ندارند، آشنا می‌کنیم. - اگر بعد از هر وعده غذایی مسواک نمی زنید، حداقل شب ها قبل از خواب حتما مسواک بزنید. - بعد از غذا خوردن، با نخ دندان حاوی فلوراید، بین دندان‌ها تمیز شوند. - مصرف دخانیات را ترک کنید. کشیدن سیگار یا استفاده از تنباکو خطر ابتلا به سرطان دهان و پوسیدگی دندان ها را افزایش می دهد. استعمال دخانیات می تواند موجب بوی بد دهان و زرد شدن دندان ها هم بشود. ن - مواد غذایی شیرین را کم مصرف کنید. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به تشکیل لایه میکروبی (پلاک) در دندان منجر می‌شود. دو تا پنج دقیقه بعد از استفاده از مواد قندی و غذا، اسیدهای مخربی در اثر فعالیت میکروب‌های موجود در لایه میکروبی تولید می شوند و به مدت 20 دقیقه تا یک ساعت در دهان باقی می‌مانند. تولید مكرر این اسیدها موجب فرسایش سطح مینای دندان ها شده و موجب تشكیل حفره بر روی آن می‌شود. پس سعی کنید تا حد امکان خوراکی های شیرین را کم بخورید یا بعد از مصرف آنها حتما مسواک بزنید. - رژیم غذایی متعادلی داشته باشید. كمبود موادمعدنی و ویتامین ها می تواند سلامت دهان و دندان شما را همانند سلامت عمومی‌ بدنتان، تحت تاثیر قرار دهد.
[/font]

[font=tahoma]به طور منظم جهت معاینه و کنترل دندان ها به مطب دندانپزشک مراجعه کنید. شما باید در مورد تعداد مراجعات منظم خود به دندانپزشک با او صحبت کنید. برخی افراد در مقایسه با بقیه به جلسات بیشتری نیاز دارند
- استفاده از آدامس‌های بدون قند، پس از مصرف غذاهای شیرین یا تنقلات به مدت 5 تا 30 دقیقه توصیه می‌شود. - استفاده از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید مناسب همراه با مسواک توصیه می‌شود. - شستن دهان با آب‌نمک ممکن است مفید باشد، اما جایگزین روش‌های پیشگیری فوق‌الذکر نمی‌شود. - دندان‌های شیری کودکان تا سن 11 تا 12 سالگی باید تحت کنترل باشند. - کشیدن دندان‌های شیری منجر به از دست رفتن فضای دندان‌های دایمی زیرین می‌شود و نیاز به درمان‌های ارتودنسی را واجب می‌کند. - به محض رویش اولین دندان دایمی در سن 6 تا 8 سالگی کودک، باید شیارهای آن از نظر ابتلا به پوسیدگی مورد معاینه قرار گرفته و در صورت لزوم بسته شوند. - در صورتی که ناهنجاری‌های دندانی یا فکی در والدین یا بستگان کودک به صورت ژنتیکی وجود داشته باشد، بهتر است کودک از سن 10 سالگی تحت کنترل دندان‌پزشک متخصص کودکان یا ارتودنسی قرار گیرد. - وجود فاصله بین دندان‌های شیری معمولا طبیعی است و نباید موجب نگرانی والدین شود.
کمی بی‌نظمی و درهم‌رفتگی دندان‌های پایینی در سنین 8 تا 9 سالگی معمولا طبیعی است و به مرور برطرف می‌شود
- درد نکردن دندان‌ها، الزاما بیانگر سالم بودن آنها و نداشتن پوسیدگی نیست.


- دندان درد شدید، نشان‌دهنده تخریب وسیع عاج و عصب دندان است و احتمال نیاز عصب‌کشی دارد. - قسمت‌هایی از دندان که در معرض پوسیدگی بوده‌اند، در صورت رعایت بهداشت دهان، موادمعدنی را جذب می‌کنند و پوسیدگی متوقف می‌شود. - هر تغییر رنگی روی سطح جونده دندان‌ها، الزاما پوسیدگی نیست و نیاز به ترمیم ندارد. - در صورت ترمیم دندان با مواد فلزی غیرهمرنگ (آمالگام)، احتمال حساس بودن دندان به سرما و سایر محرک‌ها ظرف مدت 45 روز تا 2 ماه وجود دارد. - در صورت ترمیم دندان با مواد همرنگ،


حساسیت دندان‌ها بیش از یک هفته قابل‌توجیه نیست و باید بررسی شود. - در صورتی که پس از ترمیم دندان خود احساس بلندی در آن دندان می‌کنید، در اولین فرصت به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید. - بلندی ترمیم می‌تواند سبب حساسیت به سرما و گرما یا سبب شکستگی ترمیم یا دندان شود. - در مراحل اولیه پوسیدگی دندان که بیشتر به صورت حساسیت به شیرینی یا سرما نشان داده می‌شود، به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید. - پس از بروز دندان درد شدید ناگهانی و شبانه که بعضا با داروهای مسکن نیز آرام نمی‌شود، دندان نیاز به عصب‌کشی پیدا می‌کند. - ظرف مدت 3 هفته پس از پایان عصب‌کشی، حتما باید پانسمان با مواد ترمیمی دایمی، جایگزین شود.دندان‌های عصب‌کشی شده به دلیل از دست دادن بیشتر بافت‌های خود، بسیار ضعیف ‌شده و مستعد شکستن هستند
- پس از عصب‌کشی، خوردن غذاهای سفت ممکن است سبب شکستن دندان شود. - بافت‌‌ها و دیواره‌های دندان عصب‌کشی شده باید تقویت شود تا احتمال شکستن کاهش یابد. - در صورتی که دندان عصب‌کشی شده دچار شکستگی شود، لبه آن معمولا به زیر لثه امتداد یافته و نیاز به جراحی لثه را مطرح می‌کند. - ریشه دندان‌های عصب‌کشی شده در رادیوگرافی به‌صورت نوارهای سفیدی دیده می‌شوند. این نوارهای سفید باید به صورت متراکم و یکنواخت تا نوک ریشه امتداد یافته باشد. - هر دندان عصب‌کشی شده‌ای نیاز به روکش ندارد. - دندان‌هایی که عصب‌کشی نشده‌اند نیز ممکن است به دلایل دیگری مانند تخریب وسیع یا زیبایی نیاز به روکش داشته باشد. - در مواردی که چند دندان در کنار هم به صورت جداگانه قرار گرفته‌اند و لازم است همه آنها روکش شوند، به هیچ عنوان نباید به یکدیگر چسبانده شوند، بلکه باید به صورت جداگانه روکش شوند تا امکان تمیز کردن نواحی بین دندان ها و حفظ سلامت لثه‌ها میسر شود. - در صورتی که دندانی کشیده شده است، برای جایگزینی دندان از دست رفته، دو دندان مجاور ناحیه بی‌دندانی به عنوان پایه در نظر گرفته شده و ناحیه وسط پر می ‌شود. به این روش که یکپارچه بوده و 3 دندان (2 دندان پایه و یک دندان وسط) متصل به هم هستند، بریج یا پل گفته می‌شود. - زیر بریج باید به وسیله نخ‌هایی که از نخ دندان ضخیم‌تر است و «سوپر فلاس» نامیده می‌شود، تمیز شود. - عبور دادن دهان‌شویه با فشار از زیر بریج به پاکسازی بیشتر کمک می‌کند. - در صورتی که دندان‌های دو طرف ناحیه بی‌دندانی سالم هستند، برای پرهیز از آسیب دیدن این دندان‌ها می‌توان به کمکایمپلنت فضای بین دو دندان را جایگزین کرد.


RE: نکات طلایی برای سلامت دندان‌ها - NaHiD - ۱۳۹۰/۸/۹ ۰۷:۲۴ صبح

هر چند وقت دندان را جرم‌گیری کنیم؟


حتما سالی یک بار، دندان هایتان را جرم گیری کنید. بسیاری از اشخاص با یک بار جرم گیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان، ممکن است تا مدت ها نیازی به جرم گیری دوباره نداشته باشند. بدیهی است که هر گونه کوتاهی در رعایت اصول بهداشت دهان به تجمع دوباره جرم منجر خواهد شد.
[تصویر: 22024994522714229771391599579131146094.jpg]


به یاد داشته باشید روش صحیح مسواک زدن، تشکیل جرم را به حداقل خواهد رساند. اگر در موقع مسواک زدن دیدید که از لثه هایتان خون می آید، بدانید که آن ناحیه دچار مشکل است (لثه ملتهب شده است) و به دندانپزشک خود مراجعه کنید. ناحیه ای را که خون می آید، بیشتر مسواک کنید و از خونریزی آن نترسید. مطمئن باشید که با خوب مسواک زدن و بیشتر مسواک زدن، خونریزی به مقدار زیادی کاهش خواهد یافت.
آیا جرم گیری به دندان صدمه می زند؟ خیر، جرم گیری ضرر ندارد، بلکه جرم دندان مضر است. جرم دندان علاوه بر اینکه برای لثه و بافت های نگهدارنده دندان مضر می باشد، محلی نیز برای تجمع و تکثیر میکروب های پوسیدگی زاست. با عمل جرم گیری، تعداد این میکروب ها در دهان کمتر می شود. با برداشته شدن جرم، بیمار ممکن است حس کند که دندانش خالی شده است. این احساس همراه با مقداری حساسیت دندان به سرما یا گرما (بعد از جرم گیری)، این تصور غلط را ایجاد می کند که شاید دندان ها در حین جرم گیری تراش خورده باشند، در صورتی که عملکرد دستگاه جرم گیری لرزشی بوده و قادر به تراش دندان نمی باشد.
[/font]

بعد از جرم گیری، حتما از دهان‌شویه مناسب استفاده نمایید تا در بهبود زخم های به جا مانده از جرم موثر باشد، ولی استفاده مداوم از دهان‌شویه توصیه نمی شود
علت حساسیت دندان به سرما بعد از جرم گیری چیست؟ دندان دارای حس بوده و در ناحیه طوق (محل اتصال لثه با دندان) بسیار حساس تر می باشد. وجود جرم بر طوق دندان به علت ضخامتی که دارد، به صورت یک عایق حرارتی عمل می کند و یا به عبارت دیگر، جلوی حس دندان را می گیرد. با برداشته شدن آن بدیهی است که دندان بهتر متوجه تغییرات حرارتی می گردد. ضمنا بر اثر وجود جرم، لثه پرخون و متورم شده و با عمل جرم گیری، التهاب (ورم) آن فروکش می کند. لذا مقدار بیشتری از دندان نسبت به حالتی که قبلاً ورم لثه وجود داشته در دهان دیده می شود و این خود باعث احساس بیشتر تغییرات حرارتی می گردد. حساس شدن به سرما را می توان به احساسی که بدن انسان بعد از استحمام دارد، تشبیه نمود. حساسیت به سرما همیشه به وجود نمی آید و در صورت ایجاد، موقتی بوده و جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد.


[font=tahoma]آیا دندان بعد از جرم گیری لق می شود؟
خیر، با تجمع تدریجی جرم بر دندان، لثه و به دنبال آن مقداری از استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می رود. در حقیقت دندان به این دلیل قبلا لق می شود، ولی به علت انباشتگی و یکپارچگی جرم و چسبیده شدن دندان ها به هم توسط آن، این حالت درک نشده و با برداشتن جرم، آشکارمی گردد و بیمار لق شدن دندان را به علت جرم گیری می داند. پس لق شدن دندان مربوط به تحلیل استخوان و بافت های نگهدارنده دندان بر اثر جرم و پلاک میکروبی است، نه در اثر جرم‌گیری.

[تصویر: 2271718411579140251203433424918513078096.jpg]
آیا جرم گیری درد دارد؟ خیر، موردی برای بی حس کردن دندان به هنگام جرم گیری وجود ندارد. جرم گیری یا توسط قلم های دستی و یا با دستگاه صورت می گیرد. نوک قلم دستگاه جرم گیری دارای لرزش و نوساناتی می باشد که با زدن ضربه های بسیار کوتاه بر جرم، آن را پاک می کند و دندان را نمی تراشد. آب دستگاه نیز علاوه بر تمیز کردن و شستشو، دندان را نیز خنک می کند.


چند مدت یک بار، دندان ها را جرم گیری کنیم؟ حتما سالی یک بار، دندان هایتان را جرم گیری کنید. بسیاری از اشخاص با یک بار جرم گیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان، ممکن است تا مدت ها نیازی به جرم گیری دوباره نداشته باشند. بدیهی است که هر گونه کوتاهی در رعایت اصول بهداشت دهان به تجمع دوباره جرم منجر خواهد شد. ضمنا بعضی از بیماران به علت دارا بودن بزاقی خاص از نظر میزان ترشح و ترکیب، بسیار مستعد به تشکیل جرم هستند. همچنین استعداد ابتلا به به بیماری های لثه در برخی از خانواده ها بیشتر می باشد. به این گروه از بیماران توصیه می گردد جرم گیری دندان در تناوب زمانی کوتاه تری انجام شود.


بعد از جرم گیری دندان چه کنیم؟ در صورتی که بعد از جرم گیری، دندان‌هایتان به سرما و گرما حساس شد، نگران نباشید، زیرا به مرور رفع خواهد شد و برای کاهش سریع تر حساسیت می توانید از خمیر دندان مخصوص دندان های حساس برای مدتی استفاه کنید. برای خریدخمیردندان ضدحساسیت مناسب می توانید از دندانپزشک خود، در این باره سئوال کنید. بعد از جرم گیری، حتما از دهان‌شویه مناسب استفاده نمایید تا در بهبود زخم های به جا مانده از جرم موثر باشد. استفاده مداوم از دهان‌شویه توصیه نمی شود و یک هفته بعد از جرم گیری می توانید استفاده از دهانشویه را قطع کنید.ریشه های دندان درد چیست؟ - Lady ro§e - ۱۳۹۰/۹/۲۵ ۰۲:۳۲ عصر

مي‌گويند دندان درد يکي از بدترين دردهاي دنياست. حتما براي شما هم پيش آمده است که دندانتان درد بگيرد. دندان‌درد در وهله اول ناشي از بروز يک مشکل دنداني پوسيدگي، ترک‌خوردن يا بيماري‌هاي لثه‌اي است...

با وجود اين، گاهي اختلالات مفصل فک هم مي‌تواند عامل دندان‌درد شود. شدت درد دندان مي‌تواند کم يا زياد باشد و ممکن است با جويدن، سرما يا گرما شدت بيشتري يابد. دندان‌پزشك با معاينه و عکس راديولوژي به راحتي علت دندان‌درد را تشخيص مي‌دهد. در ادامه
5 دليل اصلي دندان‌درد و راه‌حل‌هاي آن را برايتان آورده‌ايم.پوسيدگي‌ دندان

يکي از شايع‌ترين علل دردهاي دندان، پوسيدگي است. پوسيدگي دندان يعني ايجاد حفره‌هايي در لايه‌هاي خارجي دندان (مينا و عاج). اين دو لايه از لايه داخلي دندان آن يعني عصب محافظت مي‌کنند. عروق و اعصاب منتشر به هر دندان در عمق آن جاي گرفته‌اند. اسيد توليد شده به‌وسيله باکتري‌هاي دهاني عاج و مينا را در خود حل مي‌کند و باعث ايجاد پوسيدگي‌هاي دنداني مي‌شود. پوسيدگي‌هاي سطحي و کوچک معمولا دردي ندارند بنابراين ممکن است از ايجاد آنها باخبر نشويم اما هرچه پوسيدگي بزرگ‌تر و عميق‌تر شود، درد بيشتر مي‌شود. با پوسيدن لايه‌هاي خارجي، ريشه دندان بي‌محافظ مي‌شود و سم باکتريايي و خوراکي‌هاي سرد، گرم، ترش يا شيرين آن را تحريک مي‌کند و به اين ترتيب دندان‌، درد مي‌گيرد. عصب دندان بافتي زنده دارد و اگر آسيب ديدگي آن شديد باشد، مي‌ميرد و آبسه پديد مي‌آيد و گاهي لثه در آن ناحيه تاول کوچکي مي‌زند.

پوسيدگي‌هاي کوچک و کم‌عمق دنداني بايد پر شوند اما براي پوسيدگي‌هاي بزرگ‌تر که به عصب دندان رسيده‌اند يا دندان‌هاي عفوني شده دندان‌پزشک روش عصب‌کشي (روت کانال يا درمان ريشه) يا کشيدن دندان را انتخاب مي‌کند. در روش عصب‌کشي، عمق مرده دندان با مواد پرکننده دندان جايگزين مي‌شود.

امراض لثه‌

دومين علت شايع دردهاي دنداني، بيماري‌هاي لثه‌ هستند که طي آن بافت نرم لثه ملتهب و استخوان اطراف دندان از بين مي‌رود. متخصصان مي‌گويند بيماري‌هاي لثه به مرور در اثر سمي که باکتري‌هاي دهان توليد مي‌کنند، ايجاد مي‌شود. اولين نشانه اين بيماري‌ها، خونريزي بدون درد لثه است. ولي اگر علاوه بر خونريزي، درد هم وجود داشته باشد، يعني بيماري‌ پيشرفته شده و احتمالا استخوان‌هاي اطراف دندان از بين رفته و باکتري‌ها باعث ايجاد کيسه‌هاي چرکي عمقي در لثه شده‌اند. به اين ترتيب عفونت، تورم، درد و تحليل بيشتر استخوان رخ مي‌دهد. بيماري‌هاي پيشرفته لثه مي‌توانند باعث شوند فرد دندان خود را از دست بدهد حتي اگر سالم باشد. بهداشت ضعيف دهان و دندان، سابقه خانوادگي بيماري‌هاي لثه، مصرف سيگار و ابتلا به ديابت مي‌توانند باعث مبتلا شدن به بيماري‌هاي لثه شوند.

درمان بيماري‌هاي لثه عبارتنداز رعايت بهداشت دهان ‌و دندان، جرم‌گيري و تراشيدن سطوح ريشه و کورتاژ زير لثه. تمام اين اقدام‌هاي درماني با بي‌حسي موضعي انجام مي‌شوند. پس از آن داروهاي آنتي‌بيوتيک براي بيمار تجويز مي‌شود تا عفونت يا آبسه کاملا از بين برود. گاهي لازم است، چند بار جراحي لثه براي بيمار انجام مي‌شود. در موارد پيشرفته استخوان به‌طور مشخص تحليل رفته يا دندان لق شده باشد، ممکن است پزشک با روش «اسپلينت» دندان را محکم کند يعني آنها را با سيم به هم ببندد تا محکم شوند. اگر دندان‌ها به اين درمان هم جواب ندهند، بايد از دهان خارج شوند.حساسيت سطح ريشه دندان

دو سوم انتهايي دندان، ريشه است که در حالت طبيعي داخل استخوان قرار دارد. سموم باکتريايي، باعث تحليل استخوان‌ و لثه اطراف دندان مي‌شوند و سطح ريشه را عريان مي‌کنند. ريشه چنين دندان‌هايي نسبت به مواد غذايي گرم، سرد، ترش بسيار حساس مي‌شود زيرا ديگر لثه سالمي‌ از آن محافظت نمي‌کند.

اگر عريان‌شدن ريشه در مراحل ابتدايي تشخيص داده‌شود، مي‌توان آن را با ژل‌هاي موضعي فلورايد يا برخي خميردندان‌هاي طبي که حاوي فلورايد و ديگر مواد معدني هستند، درمان کرد. سطح ريشه دندان اين مواد معدني را جذب مي‌کند، تقويت مي‌شود و حساسيتش کاهش مي‌يابد. حتي ممکن است دندان‌پزشک ريشه عريان شده را با چسب‌هاي دنداني بپوشاند. اگر در اثر عريان‌شدن سطح ريشه، عصب دندان آسيب ببيند يا بميرد، شايد لازم باشد دندان عصب‌کشي يا کشيده شود.ترک‌خوردگي دندان

گاز‌زدن با دنداني که ترک‌خورده، ممکن است باعث درد شديد در آن ناحيه شود. اين ترک‌ها در اثر جويدن، گاز‌زدن يا شکستن جسمي سخت مثل بيسکويت سفت، آبنبات، يا جويدن سر مداد با دندان ايجاد ‌شوند. دندان‌پزشک با‌ زدن نوعي رنگ يا تاباندن نوري خاص به دندان، ترک‌خوردگي را تشخيص مي‌دهد.

براي درمان ترک دندان بايد مراقبت بيشتري از دندان به عمل آورد. به اين منظور مي‌توان از روکش دائمي طلا يا چيني استفاده کرد. اگر اين روش جواب نداد، دندان‌پزشک مجبور مي‌شود دندان را عصب‌کشي کند.اختلال مفصل گيجگاهي فکي

اختلال مفصل گيجگاهي- فکي مي‌تواند باعث درد ناحيه گوش و آرواره پايين شود. اين مفصل مانند لولايي فک پايين را به جمجمه وصل مي‌کند و توانايي جويدن و صحبت به فرد مي‌دهد. اختلالات مفصل گيجگاهي فکي ممکن است در اثر ضربه، ورم مفاصل يا خستگي عضلات فکي ناشي از دندان قروچه نيز به وجود بيايند. درد مفصل گيجگاهي – فکي همچنين ممکن است پس از جراحي‌هاي دندان‌پزشکي مثل جراحي دندان عقل يا فشرده‌شدن دندان عقل نهفته به ناحيه اين مفصل ايجاد شود.

براي درمان اين اختلال موارد زير توصيه مي‌شود:

1. مصرف داروهاي خوراکي ضدالتهاب مثل «ايبوپروفن» و «ناپروکسن»

2. کمپرس گرم

3. کاهش استرس

4. خوردن غذاهاي مايع و نرم

5. استفاده از محافظ براي پيشگيري از دندان‌قروچه.

منبع: WebMD


در پاسخ به: ریشه های دندان درد چیست؟ - Silver Fox - ۱۳۹۰/۹/۲۵ ۰۸:۳۳ عصر

آخ آخ آخ، به قول یکی از بزرگان "دندون درد نگید که بدترین دردهاس" (نوید بزرگ!nishkhandddd)

واقعا تمرکز رو از آدم میگیره و زندگی رو ستم میکنه، من همین دو سه روز پیش دندون عقلم رو بعده یکی دوسال عمل کردم و کشیدمش، فک و لثم رو داغون کرده بود، البته هنوز 3 تا دیگش مونده که دوتای پایینی چون افقی رشد کرده باید خورده شه تا دربیان، وای وای وای Shame voooooooygeryeee

(البته نیازی به مشت و خورد شدن تو حلقم نیستااااااااا، باید جراحی شه، یوقت دوستان لطف نکنن بزنن دندونام رو خورد کنن khandeeeeeeee)


روش غلط مرتب‌کردن دندان‌های کج - NaHiD - ۱۳۹۰/۹/۲۹ ۰۹:۲۸ صبح

[تصویر: 2320274592541871786417510259251208121210242.jpg]
توجه به زیبایی صورت در همه جای دنیا مورد توجه بوده و افراد با گرایش‌های مختلف خواسته‌هایی در جهت تغییر فرم صورت یا تغییر فرم لبخند یا شکل دندان‌ها دارند. در پاسخ به نیازهای جامعه، رشته‌های تخصصی مختلفی نیز برای انجام این اقدامات شکل گرفته و با توجه به میزان علاقه مردم جهت انجام این درمان‌ها، آگهی‌های متفاوتی نیز برای جلب نظر مردم در بخش‌های مختلف به چشم می‌خورد که هر کدام به نوعی وسوسه‌کننده هستند. یکی از این آگهی‌ها ردیف کردن دندان‌ها در یک جلسه بدون ارتودنسی و با لیزر است.
در این خصوص دکتر محمد امین نریمانی، متخصص ارتودنسی می‌گوید:
زیبایی صورت و به‌خصوص زیبایی دهان و دندان‌ها مسئله‌ای است که همه به آن توجه و حساسیت نشان می‌دهند.
برای ردیف کردن دندان‌ها دو راه بیشتر وجود ندارد :
1- روش‌ ارتودنسی که در این روش با حرکت دندان یعنی تاج و ریشه به‌طور همزمان و متعاقب آن حرکت استخوان مجاور، دندان چرخانده شده و در محل صحیح خود قرار می‌گیرد و ردیف کردن دندان به معنی واقعی انجام می‌شود.
2- روش‌هایی که بدون درمان ارتودنسی و با افزودن مواد همرنگ دندان در یک سطح و تراشیدن تاج دندان از سطح دیگر، بدون حرکت دادن ریشه و تغییر استخوان مجاور انجام می‌شود و به نوعی به‌جای ردیف کردن واقعی دندان، دندان ها به ظاهر ردیف نشان داده می شوند.
توصیه متخصصین ارتودنسی این است که حتی اگر تمایل به درمان ارتودنسی ندارید، حداقل سلامتی دندان‌هایتان را به خطر نیندازید و دندان‌ها را به حال خودشان رها کنید
در روش بدون ارتودنسی که همراه با تراشیدن و افزودن مواد ترمیمی است معمولا بخش بسیار مهم و نازک دندان یعنی مینای دندان تراشیده می‌شود تا با ترکیب و کم و زیاد کردن ماده همرنگ دندان بتوان چرخش آن ‌را اصلاح کرد.


البته وضعیت فاجعه بار‌تر آن است که در بعضی افراد می‌بینیم که دندان یا دندان‌های کج کشیده می شوند و به‌جای آنها دندان‌های مصنوعی ولی به حالت ردیف شده قرار داده می شوند که خوشبختانه با افزایش آگاهی مردم و درک اهمیت دندان سالم، این روش امروزه بسیار کم دیده می‌شود.
مزایا و معایب روش بدون ارتودنسی چیست؟
در نامرتبی دندان‌ها با شدت خفیف، متوسط و شدید هیچ مزیتی در این روش وجود ندارد و توصیه متخصصین ارتودنسی این است که حتی اگر تمایل به درمان ارتودنسی ندارید، حداقل سلامتی دندان‌هایتان را به خطر نیندازید و دندان‌ها را به حال خودشان رها کنید.
در مورد مشکلات بسیار خفیف، ممکن است این درمان به بعضی افراد کمک کند که در این صورت نیز توصیه این است که حداقل فرصت مشاوره با یک متخصص ارتودنسی را از دست ندهید و در این زمینه نظر و پیشنهاد درمان را با او در میان بگذارید. این گروه عمدتا افرادی هستند که مشکل ترتیب صحیح دندانی ندارند و مشکل آنها در فرم، شکل یا اندازه ظاهری یک یا چند دندان است.
در تمام درمان‌های پزشکی کلید درمان صحیح، حذف علت اصلی ایجاد‌کننده بیماری است، بنابراین اگر علت اصلی مشکلات شما مربوط به اندازه دندان یا شکل دندان باشد، متخصص ارتودنسی شما را به دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی ترمیمی ارجاع خواهد داد.
در مواردی که درمان با مبنای صحیح انجام نشده باشد، هم در قسمت تراشیده شده تاج دندان و هم در قسمتی که مواد ترمیمی اضافه شده است مشکلاتی ایجاد خواهد شد. اولین مسئله این است که شما قسمتی از بافت سالم دندان خود را از دست داده‌اید که هیچ‌گاه نمی‌توانید آن‌را به‌دست آورید. در روش‌های این‌چنینی برای ردیف نشان دادن دندان بسته به مقدار کجی دندان، حجم متفاوتی از بافت دندانی برداشته می‌شود.
من به‌عنوان یک متخصص ارتودنسی قیمت این نوع ردیف شدن دندان را فداشدن دندان می‌دانم.
مسئله بعدی این است که تغییرات ایجاده شده در سطح سخت دندان از پشتیبانی و حمایت لثه و بافت‌های نگهدارنده برخوردار نیستند و حتی برای وضعیت موجود نیز دردسر‌هایی ایجاد می‌شود و با تجمع باکتری‌های بیماری‌زا در حاشیه آنها، لثه می‌تواند تحلیل یا افزایش حجم پیدا کند که هر دو منشأ بیماری‌های پریودنتال هستند. در صورتی که بیماری‌های پریودنتال کنترل نشوند نیز وضعیت غیرقابل برگشت شده و خطر از دست دادن کامل دندان وجود دارد.
مسئله بعدی رنگ دندان‌هاست. تغییرات حاصل از سن و اثرات مواد غذایی روی دندان‌های سالم و مواد ترمیمی متفاوت است و به مرور زمان این وضعیت تشدید می‌شود.
این نکته در ارتباط با سایش‌های طبیعی مواد ترمیمی و بافت طبیعی دندان نیز صادق است که این مسئله می‌تواند اثراتی در مفاصل فکی داشته باشد، به‌طوری‌که با ساییده شدن دندان و عدم‌سایش دندان ترمیمی ممکن است فرد همواره احساس یک جسم اضافه را در بین دندان‌ها داشته باشد.
مزیتی که در روش بدون ارتودنسی تبلیغ می‌شود کوتاه بودن طول دوره درمان در یک یا چند جلسه است که در مقایسه با تمام مدت طول عمر که فرد را درگیر درمان مشکلات ناشی از این روش می‌کند حرف درستی به‌نظر نمی‌رسد
روش ارتودنسی، راه صحیح است
در ارتودنسی به توجه به اینکه درمان با حذف عوامل ایجاد‌کننده مشکل انجام می‌شود نتیجه منطقی بدون آسیب رساندن به بافت دندان به دست می آید.
ممکن است برخی سؤال کنند که در ارتودنسی هم دندان کشیده می‌شود.
در پاسخ می‌توان گفت اول اینکه در همه موارد دندان کشیده نمی‌شود و خوشبختانه با روش‌های جدیدتر و امکانات جدید به‌کار گرفته شده توسط متخصصان ارتودنسی، موارد درمان بدون کشیدن دندان یا بدون جراحی فک افزایش پیدا کرده است.
دوم اینکه از فضای این دندان کشیده شده، برای اصلاح سایر دندان‌ها و اصلاح ارتباط دندان‌ها استفاده می‌شود. دندان‌های ردیف شده با ارتباط خوب، کارایی به‌مراتب زیادتری نسبت به دندان‌های کج با ارتباط غلط دارند و منطق درمان در ارتودنسی بر همین مبناست.
سوم اینکه هیچ دندانی زخمی نمی‌شود تا در آینده نیاز به اقدامات درمانی پی‌درپی داشته باشد.
بحث دیگری که مطرح می‌شود برگشت درمان‌های ارتودنسی است. اگر درمان با مبنای صحیح و به‌طور کامل انجام شود شانس برگشت درمان در حد 5 درصد است که بسیار ناچیز است. ولی اگر درمان بر مبنای صحیح و توسط متخصص ارتودنسی انجام نشده باشد، نتیجه غیرقابل پیش‌بینی است.
یکی از مشکلات کشور ما در سال‌های گذشته، کم بودن تعداد متخصصان ارتودنسی در اقصی نقاط شهر بوده است، به‌طوری که هم‌اکنون نیز نزدیک به 90 درصد متخصصان ارتودنسی در مناطق شمالی شهر متمرکز هستند.
این مسئله در کنار ناآشنایی مردم با این رشته سبب شده است که برخی بدون کسب اطلاعات کافی، به افراد فاقد صلاحیت جهت درمان مراجعه کنند و نتیجه آن درمان نامناسب با روش غلط است که علاوه بر ایجاد مشکلاتی در طی درمان، نتیجه مناسب به‌دست نمی آید و باعث می‌شود نتیجه درمان هم پایدار و قابل اعتماد نباشد. حتی در مواردی به دندان‌های سالم هم آسیب می رسد که در نهایت با مراجعه به متخصص ارتودنسی هم قابل اصلاح و جبران نخواهد بود.
در نظر داشته باشیم که با وجود روش‌های متعدد و امکان انجام این روش‌ها، روش‌های درمانی صحیح محدود هستند. یکی از نکاتی که می‌تواند به ما در شناخت روش‌های درست از نادرست کمک کند، مراجعه و مشاوره با متخصصان مختلف و مرتبط است، به‌طوری که اگر مشکل نامرتبی دندان و ناهنجاری فک داریم حتما با متخصصان ارتودنسی مشاوره کنیم.RE: نکاتی درباره ی دندانها - m.shahani - ۱۳۹۱/۳/۳ ۰۱:۰۰ عصر

وقتی دکتر میگه دندان عقلت را بکش باید بکشی دیگه مثل من اما بعد از کشیدن دندان عقل باید...


هوای خونریزی را داشته باشید
دندان پزشك از شما می‌خواهد، پس از كشیدن (خارج كردن) یا جراحی دندان عقل تان یك عدد گاز مرطوب را حدود نیم ساعت در این محل و درون دهانتان نگه دارید، به این ترتیب شما به خودتان كمك خواهید كرد كه زودتر خونریزی از محل جراحی قطع شود و با تشكیل لخته در محل جراحی، خونریزی متوقف شود. حداقل 3 تا 4 ساعت نباید صحبت كنید.
توجه كنید شما ممكن است تا فردای روز جراحی، مقداری خون در دهانتان ترشح شود كه كاملاً طبیعی است. در این موارد یك تكه گاز استریل كوچك را در محل جراحی قرار دهید.
سیگار كشیدن ، خونریزی از محل جراحی را شدیدتر می‌كند. بنابراین در طول 12 ساعت اول پس از كشیدن دندان، سیگار نكشید و یا حداقل خیلی آرام به آن پك بزنید تا باعث شروع خونریزی نشود. شما نباید از نی برای نوشیدن نوشابه استفاده كنید.
اگر خون در دهانتان جمع شده است نباید آن را بیرون تف كنید، بلكه باید تلاش كنید بزاق تان را به‌جای تف كردن، ببلعید. كشیدن دندان یا ورزش كردن تا فردای روز جراحی ممنوع است، چون افزایش گردش خون باعث خونریزی مجدد از محل جراحی می‌شود.
گاهی شب پس از جراحی، هنگام خواب مشاهده می‌كنید بالشتان خونی است. نشت مقداری خون طبیعی است، نگران نباشید. تلاش كنید زیر سرتان را در شب پس از جراحی، بالاتر از حالت عادی نگه دارید. برای این كار می‌توانید 2عدد بالش زیر سرتان بگذارید.
وقتی گرد می‌شوید
جراحی دندان عقل معمولاً باعث می‌شود یك طرف صورتتان باد كند و كاملاً گرد شوید. این همان تورم پس از جراحی است. این تورم در 3– 2 روز پس از جراحی به حداكثر خود می‌رسد، بنابراین در این روزها باید انتظار حداكثر تورم را در صورتتان داشته باشید، ولی نگران نباشید. پس از گذشت یك هفته تورم صورتتان كاملاً برطرف خواهد شد.
برای این‌كه صورتتان كمتر ورم كند، راه‌حل‌های ساده و خانگی هم وجود دارد. مقداری یخ را درون یك پارچه بپیچید و در طول روز اول بعد از جراحی آن را روی صورتتان قرار دهید، ولی باید دقت كنید 20 دقیقه آن را در روی صورت قرار داده و 20 دقیقه بردارید و دوباره همین كار را تكرار كنید. در روز دوم بعد از جراحی استفاده از یخ یا كمپرس با پارچه گرم و مرطوب را تعطیل كنید، ولی در روز سوم كمپرس صورت با پارچه گرم و مرطوب به رفع تورم كمك می‌كند.
بایدها و نبایدهای غذایی
بلافاصله پس از جراحی باید از خوردن غذای گرم خودداری كنید. بهترین پیشنهاد این است كه یك سوپ پركالری و پرحجم تهیه كنید و بگذارید خنك شود، سپس آن را به عنوان ناهار یا شام پس از جراحی، نوش جان كنید.
در روز اول پس از جراحی، از نوشیدن آب ، مایعات، آب میوه و شیر غافل نشوید، چرا كه به جبران حجم خون از دست رفته شما حین جراحی كمك خواهد كرد. یك ساعت پس از پایان جراحی، خودتان را به خوردن یك عدد بستنی مهمان كنید، چون باعث می‌شود شما احساس راحتی بیشتری در ناحیه جراحی شده داشته باشید.
تلاش كنید هرچه زودتر به رژیم غذایی روزانه‌تان بازگردید. شاید لازم باشد فقط از طرف مقابل فك برای جویدن غذاها استفاده كنید.
بهداشت دهان؛ حرف اول و آخر
تمیز نگه داشتن دندان ها و دهان منجر به التیام زخم جراحی می‌شود. بنابراین فردای روز جراحی دست به‌كار شوید. نصف قاشق جایخوری نمك را در یك لیوان آب ولرم بریزید و روزی 3 مرتبه دهانتان را با آن شستشو دهید.
شما می‌توانید در روز سوم و یا چهارم پس از جراحی، مسواك زدن و نخ كشیدن دندان هایتان را از سر بگیرید.دقت كنید هنگام مسواك زدن دندان های مجاور ناحیه جراحی، موجب كنده شدن لخته تشكیل شده نشوید، چرا كه در این صورت دوباره درد و خونریزی شروع خواهد شد.
درد بی ‌درد
درد پس از جراحی دندان عقل، شاید بدترین تجربه شما از دندان پزشكی باشد. تا هنگامی كه اثرات داروی بی‌حسی وجود دارد شما این درد را احساس نمی‌كنید، بنابراین ممكن است از خوردن مسكن غافل شوید.
بهتر است پیش از این‌كه مطب دندان پزشكی را ترك كنید، یك عدد قرص ضد درد مصرف كنید تا هنگامی كه اثرات داروی بی‌حسی از بین رفت، دچار درد شدید نشوید. فراموش نكنید حداكثر درد پس از جراحی را در 12 ساعت اول پس از جراحی تحمل خواهید كرد كه با مصرف ضد درد می‌توانید با آن كنار بیایید، ولی معمولاً پس از گذشت دو روز از شر درد جراحی دندان رها می‌شوید.
منبع:همشهری


در پاسخ به: نکاتی درباره ی دندانها - AZADEH - ۱۳۹۱/۹/۲۹ ۰۱:۱۱ عصر

چرا دندان هایمان زرد می شوند؟

با ایجاد چند تغییر ساده در شیوه زندگی‌تان می‌توانید از بد رنگی دندان‌ها جلوگیری کنید؛ به عنوان مثال اگر خیلی قهوه می‌نوشید یا سیگار می‌کشید، مقدار آن را خیلی کم یا حتی قطع کنید. دلایل مختلفی برای بد رنگ شدن دندان‌ها وجود دارند.
1 - مواد خوراکی و آشامیدنی : قهوه، چای، نوشابه‌ها، برخی آب‌میوه‌ها و آب سبزیجات ( مثل آب سیب و آب گوجه فرنگی ) می‌توانند باعث لکه‌دار شدن دندان‌ها شوند.

2 -
مصرف تنباکو : کشیدن سیگار یا جویدن تنباکو می‌تواند دندان‌ها را لکه‌دار کند.

3 -

تمیز نگه نداشتن دندان‌ها : مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور منظم می‌تواند پلاک دندان و مواد ایجاد کننده لکه دندانی مثل قهوه و تنباکو را از بین ببرد و از تغییر رنگ دندان‌ها جلوگیری کند؛ برخی مواد مورد استفاده در دندانپزشکی مثل مواد پرکننده دندان و خصوصاً مواد حاوی سولفید نقره باعث ایجاد رنگ خاکستری مایل به سیاه در دندان‌ها می‌شوند.
4 -
بیماری‌ها : بیماری‌های مختلفی می‌توانند روی مینا (سطح سفت روی دندان) و عاج دندان (ماده زیر مینای دندان) تأثیر بگذارند و باعث تغییر رنگ دندان‌ها شوند؛ برخی روش‌های درمانی نیز می‌توانند روی رنگ دندان مؤثر باشند؛ به عنوان مثال رادیوتراپی (اشعه درمانی) گردن و سر و نیز شیمی درمانی می‌توانند باعث بد رنگ شدن دندان‌ها شوند.

به علاوه ابتلا به برخی عفونت‌ها در مادران باردار می‌تواند با تأثیر بر روی رشد مینای دندان جنین، باعث تغییر رنگ دندان‌ها در نوزاد شود.

5 -
داروها : دادن داروی آنتی بیوتیک تتراسایکلین و دوکسی سایکلین به کودکان زیر سن 8 سال که هنوز دندان‌هایشان در حال رشد است، باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود.

استفاده از دهان‌شویه‌های حاوی کلرهگزیدین و ستیل پیریدینیوم کلراید باعث ایجاد لکه دندانی می‌شود؛ آنتی‌هیستامین‌ها (مثل بنادریل)، داروهای ضد روان‌پریشی و داروهای فشار خون بالا نیز می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان‌ها شوند.

6 -
مواد دندانپزشکی : برخی مواد مورد استفاده در دندانپزشکی مثل مواد پرکننده دندان و خصوصاً مواد حاوی سولفید نقره باعث ایجاد رنگ خاکستری مایل به سیاه در دندان‌ها می‌شوند.

7 -
افزایش سن :
با افزایش سن، لایه بیرونی مینای دندان کم کم ساییده می‌شود و رنگ زرد طبیعی عاج دندان را آشکار می‌کند. ( عاج در زیر مینای دندان است )


8 -
ارث و ژنتیک : برخی افراد به طور ژنتیکی، دندان‌های روشن‌تر و یا تیره‌تری نسبت به بقیه دارند.

9 -
عوامل محیطی : استفاده زیاد از فلوراید باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود؛ این فلوراید اضافی می‌تواند از طریق منابع طبیعی ( مثل آب آشامیدنی با فلوراید زیاد ) یا دهان‌شویه، خمیردندان، فلوراید درمانی در کودکان یا مصرف مکمل آن به بدن وارد شود.

10 -
آسیب و صدمات : به عنوان مثال آسیب ناشی از افتادن در کودکان و ضربه به دندان، می‌تواند تشکیل مینای دندان را مختل کند؛ زیرا دندان‌های کودکان هنوز در حال رشد هستند؛ همچنین آسیب‌ها و صدمات می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان‌ها در بزرگسالان شود.
چطور از تغییر رنگ دندان‌ها جلوگیری کنیم؟

با ایجاد چند تغییر ساده در شیوه زندگی‌تان می‌توانید از بد رنگی دندان‌ها جلوگیری کنید به عنوان مثال اگر خیلی قهوه می‌نوشید یا سیگار می‌کشید، مقدار آن را خیلی کم و یا حتی قطع کنید؛ همچنین به طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا دندان‌هایتان تمیز بماند و هر 6 ماه یکبار به بهداشت کار دهان و دندان مراجعه کنید تا دندان‌هایتان را تمیز کند.
اگر دندان‌های شما بدون هیچ دلیل مشخصی تغییر رنگ داده‌اند و همچنین علائم دیگری نیز ظاهر شده‌اند به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص دهد و درمان مناسب را توصیه کند.
چه روش‌هایی برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد؟

روش سفید کردن دندان‌ها، بسته به علت تغییر رنگ آنها مختلف هستند و می‌توانند شامل موارد زیر باشند :
1 - یادگیری روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از یک دندانپزشک.
2 - پرهیز از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که باعث تغییر رنگ و لکه‌دار شدن دندان‌ها می‌شوند.
3 - باندینگ دندان ( پیوند دندان )
4 - روکش کردن دندان
5 - استفاده از مواد سفیدکننده دندان با تجویز دندانپزشک
6 - استفاده از روش‌های سفید کردن دندان در دندانپزشکی
7 - استفاده از مواد سفیدکننده دندان که نیاز به نسخه دندانپزشک ندارند.در پاسخ به: نکاتی درباره ی دندانها - Phosphor - ۱۳۹۱/۱۱/۲۳ ۰۳:۴۶ صبح

شفاف:مینای دندان خارجی ترین لایه ساختمان دنداناست و به صورت سدی لایه های زیرین را محافظت می کند.هر عاملی که موجب شود مینای دندان از بین برود و عاج دندان در معرض مواد شیمیایی و تحریکات حرارتی محیط دهان قرار گیرد موجب حساسیت دندان ها می شود که در سطح جونده دندان ها و یا در نواحی طوق دندان ها اتفاق می افتد.
* فاکتورهای به وجود آورنده حساسیت دندان ها فراوان هستند.عاج ممکن است در اثر پوسیدگی و خوردگی مینا،آسیب ببیند که می تواند به علت مصرف مکرر نوشیدنی های اسیدی مانند نوشابه های گاز دار یا حتی استفاده از سفید کننده هایی باشد که می تواند موجب ساییدگی دندان ها شوند.
* مساله شایع دیگر،تحلیل لثه ها است که بر اثر مسواک زدن غلط یا استفاده ازمسواک بد ایجاد شده باشد،به خصوص اگر فشار مسواک زیاد و در جهت افقی باشد.
* حساسیت دندانی عبارت از تیر کشیدن دندان ها و درد مبهم پس از آن است که هنگام خوردن غذاهای داغ، سرد، ترش، شیرین یا وارد کردن ضربه به دندان ایجادمی شود.
اگر دندان های شما در برابر سرما و گرما حساسیت نشان می دهند و این حساسیت چند روزی است ادامه دارد،با دندانپزشک خود مشورت کنید چون درد می تواند علامت بسیاری از بیماری های دندان باشد.
* توجه داشته باشید که شایع ترین علت درد دندان پوسیدگی است که در مواقعی اتفاق می افتد که عصب دندان آسیب می بیند.این حالت به انجام درمان ریشه نیازمند است نه حساسیت زدایی.
ممکن است دندانپزشکان با درمان های داخل مطب یا تجویز مصرف بعضی محصولات دارویی به درمان دندان های حساس شما اقدام کنند.توصیه می شود از خمیر دندانهای مخصوص این دندان ها که بدون نسخه پزشک هم از داروخانه ها قابل تهیه است،استفاده کنید.
* به یاد داشته باشید که بهتر است غذاهای ترش و اسیدی را کمتر مصرف کنید،البته بهتر است که پس از مسواک زدن هم از این مواد استفاده نکنید.
* بهداشت روزانه دهان خود را در منزل به خوبی رعایت کنید و تمام قسمت های دندان و دهان تان را شستشو دهید.از مسواک نرم استفاده کنید تا اگر روش مسواک زدن شما موجب ایجاد این مشکل شده است،ساییدگی در اثر موی مسواک کمتر شود.
* اگر دائم از غذاهایی با حالت اسیدی بالا استفاده می کنید،باید بدانید که آن ها می توانند به مرور زمان لایه مینای دندان شما را از بین ببرند.پس از خوردن غذاهای اسیدی،به طور موقت و تا یک ساعت مسواک نزنید چون این مواد موجب آسیب موقت به مینای دندان شما می شوند و اگر بلافاصله مسواک بزنید،موجب کنده شدن بلور های کوچک مینا(بلورهای هیدروکسی آپاتیت) از روی دندان شما می شود.
همین مساله می تواند به مرور زمان موجب حساسیت دندان شما بشود.پس بعد ازخوردن این نوع غذاها، می توانید دهان تان را با آب بشویید، از محلول های دهانشویه فلوراید استفاده کنید و آدامس بدون قند دارای فلوراید بجوید.
منبع: شفاف


در پاسخ به: نکاتی درباره ی دندانها - Phosphor - ۱۳۹۱/۱۲/۱۳ ۰۸:۰۵ عصر

فلوراید یا فلوئور عنصری ضروری برای تشکیل و حفظ سلامت دندان هاست، اما مصرف بیش از حد فلوراید در طی دوران شکل گیری و تکامل دندان ها در کودکان (به طور معمول 6 ماهگی تا 5 سالگی)، باعث لکه دار و رنگی شدن دندان ها به صورت سفید، زرد یا قهوه ای و همچنین ناصافی و ایجاد حفره در مینای دندان می شود. این اختلال فلوروزیس نام دارد.
فلوئور یا فلوراید مورد نیاز بدن معمولا از طریق آب آشامیدنی تامین می شود، این عنصر همچنین در اغلب خمیر دندان ها و دهان شویه ها و برخی مکمل های غذایی نیز وجود دارد.
مقدار استاندارد فلوراید در آب مصرفی 1ppm می باشد، چنانچه آب آشامیدنی چند برابر میزان استاندارد فلوراید داشته باشد و یا کودکان در هنگام مسواک زدن خمیر دندان حاوی فلوراید و یا دهان شویه های حاوی این عنصر را بخورند، فلوروزیس ایجاد می شود.
فلوروزیس برگشت پذیر نیست، ولی با درمان‌های ترمیمی و زیبایی از جمله سفید کردن دندان (بلیچینگ) و روکش چینی برطرف می شود.
تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ


در پاسخ به: نکاتی درباره ی دندانها - آسمان - ۱۳۹۳/۵/۱۸ ۰۳:۳۲ عصر

5 خطايي که حين مسواک زدن مرتکب مي شويد!

1
.عجله مي کنيد
به عقيده ي کارشناسان يکي از خطاهاي شايع مسواک زدن زماني کوتاهي است که براي اين کار اختصاص داده مي شود. براي اينکه به خوبي دندان هايتان را مسواک بزنيد بايد حدود دو دقيقه وقت براي اين کار صرف کنيد. زمانيکه با عجله مسواک مي زنيد نمي توانيد جرم هاي دندان را از بين ببريد. نتايج يک پژوهش انگليسي نشان مي دهد دو سوم افرادي که از بيماري مربوط به لثه رنج مي برند افرادي هستند که با وجود توصيه هاي دندان پزشک شان باز از اختصاص دادن دو دقيقه به مسواک زدن کوتاهي کرده اند. زمانيکه مسواک را به دست مي گيريد به ساعت خود نگاه کنيد و دو دقيقه از وقت با ارزش تان را به اين کار مهم اختصاص دهید.

2.دقت نمي کنيد
خطاي ديگري که زياد مرتکب مي شويد اين است که حين مسواک زدن برخي از مناطق دهان را فراموش مي کنيد. بايد با دقت يکسان جلو، عقب و روي دندان ها و همچنين لثه ها، زبان و کام را تميز کرد. اغلب بخش هايي از دهان که مسواک به راحتي به آنجا نمي رسد مثل دندان هاي عقب رها مي شوند. بايد توجه داشته باشيد که با حوصله و دقت مسواک بزنيد. برخي افراد در مسواک زدن تمام دندان ها تنبلي به خرج مي دهند.

3.مسواک را بيش از حد روي دندان ها فشار مي دهيد
آيا از آن دسته افرادي هستيد که تصور مي کنند هر چه بيشتر مسواک را فشار دهند دندان ها بهتر تميز مي شوند؟ بايد بگوييم متاسفانه اشتباه مي کنيد. به کار بردن انرژي زياد در حين مسواک زدن از آن دسته خطاهاي رايجي است که تمام مراجعين به دندان پزشکان مرتکب مي شوند. فشار دادن مسواک روي دندان ها باعث مي شود بافت لثه ها از دندان ها فاصله بگيرد و از بين برود. حتي امکان دارد به حساسيت دنداني يا افتادگي دندان دچار شويد. خلاصه اينکه با دندان هايتان مهربان باشيد. دندان پزشکان توصيه مي کنند از مسواک هاي نرم استفاده کنيد. زيرا اينگونه مسواک ها به دندان آسيب نمي رسانند و راحت تر روي دندان ها مي لغزد.

4.حرکاتتان اشتباه است
اگر مسواک زدن از رشته هاي المپيک بود به نظرتان چه امتيازي از هيات داوران دريافت مي کرديد؟ اگر مسواک را به صورت افقي از عقب به جلو و بر عکس روي دندان هايتان مي کشيد امتياز بالايي نسيب تان نمي شد. مسواک را با حرکات دوراني کوتاه و ملايم 45 درجه به مسواک بدهيد و از بالا به پايين روي دندان هايتان حرکت دهيد. نزديک لثه ها يک زاويه ي بزنيد.

5.در استفاده از خمير دندان زياده روي مي کنيد
زياده روي در خمير دندان في نفسه آسيبي به دندان ها نمي زند اما امکان دارد به خاطر اينکه دوست نداريد دهانتان پر از کف باشد زمان مسواک زدن را کوتاه کنيد. براي کودکان لايه ي نازکي از خمير دندان کافيست و براي بزرگسالان اندازه ي يک نخود يا تيله بس است و بهتر است زياده روي نکنيد.
منبع:سایت سلامتیران